Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Kripto Paralar Geleceğimiz mi?

Kripto paralara hükümetler ilk çıktığından beri, özellikle anonimliklerinden dolayı bir kara ara aklama, terör finansmanı gözüyle baktı. Ancak bu kripto paraların bu zaman kadar yasaklanmamasının nedeni, artık devletler tarafından ekonominin standart kuralları uygulanmadan kayıt dışı bir ekonomi yaratılabileceğiydi. bu sayede destek verilmesinin görünmesi istenmeyen bir kaynağa istenildiği gibi, hem de hiçbir şekilde adı bile geçmeden göndermek mümkün olacaktı.

Günümüz dünyasında bakarsanız, özellikle Çin'de sürekli olarak kripto paraların yasaklandığı, sonra serbestleştiği, kısıtlamalar getirildiği gibi gibi bir sürü haberle karşılaşmanız mümkün. Ayrıca daha önce de belirttiğim üzere bu kripto paraların sahiplerinin basit bir evde bilgisayarın başındaki bir yeni yetme olma ihtimalini de çok düşük görüyorum. adamın trilyonları hatta katrilyonları var ama orada o hayatından memnun. Böyle bir şeyin olma olasılığı nedir.

Daha önce bir yazıda da @admin bahsetmişti. bu paraların hep zenginlerde olduğu, istedikleri zaman anlaşıp yükseltip istedikleri zaman aşağıya çaktıkları gibi. ben bu teoriye fazlasıyla hak veriyorum. Çünkü günümüz büyük zenginleri ne kadar darbe yerlerse yesinler hiçbir şey olmuyor. resmen bir döngü içerisinde yeniden hızlı bir toparlanma gerçekleştirebiliyor.

Gelelim asıl konumuza. Bitcoin ve diğer kripto paralar gelecekteki ekonomi sistemimiz mi? Bu tezi savunan oldukça fazla insan var. Bir kesim Bitcoin ve diğer kripto paraların bağlı olduğu Blockchain'in tamamen benimsenmesi gerektiğini, ancak BTC'nin bu benimsemenin dışında kalacağını düşünüyor. En yaygın teori ise ilerde bir kripto paranın çıkacağı ve BTC, ETH vb. kripto paralarda ortaya çıkan tüm sorunlardan arındırılmış olacağı, tüm dünya üzerinde de tek bir para birimi olarak kullanılacağı yönünde. Aslında teorilerin hiç biri kulağa çılgınca gelmiyor Hepsi belirli bir mantık çerçevesinde düşünüldüğünde makul ve kabul edilebilir görünmekte.

Hükümetlerin büyük çoğunluğunun Bitcoin ve bir çok kripto parayı desteklemediğini söylemiştik. Ancak neredeyse tüm devletler Blockchain teknolojisinin gelecek ekonomi temelinin direği olacağı yönünde hem fikir ve kendi içlerinde bu yönde çalışma yapmayı sürdürüyorlar. Ayrıca anonimlik endişesi de borsaların KYC sistemleri sebebiyle büyük çoğunlukla ortadan kalkmış durumda. Soğuk cüzdan ve KYC onayı istemeyen borsalar dışında diğer kullanıcılar her ne kadar anonim gibi işlem yapıyor olsalar da hükümetlerin talebi üzerine yasa dışı bir durumda bu bilgilerin güvenlik güçleriyle paylaşılabilmesi mümkün.

Gelelim şahsi görüşüme ve tezime. İlk paranın çıkış zamanını düşünelim. Ağırlıklı değerli madenler göz önüne çarpmakta. Peki birinin elinde para ilk çıktığında ne kadar olduğu önemsenmiş mi? Hayır elbette ki önemsenmemiş. Direk farklı bir ekonomik sistem kurulmuş ve zaman içerisinde sistemler geliştirilerek günümüz ekonomik sistemi halini almıştır. Aynı fikirden yola çıkarsak ben BTC içinde bunun olacağını düşünüyorum. En büyük kaygı olarak lansedilen durum kimin elinde ne kadar olduğunun bilinmemesiydi. ama ellerinde bulunduranların büyük kısmının sattığı düşünüldüğünden bunların bir alıcılarının olması gerekiyor. Çok büyük miktarlarda alım yapabilen kim olabilir. Hatta bu işn başından beri mevcut ekonomik sistemin sorunlarından kurtulmaya yarayacak bir sistemin el altından ülkeler tarafından desteklenmesi mümkün. Yani bence geleceğin parası BTC ve hükümetler yavaş yavaş ellerinde bundan stok yapmaya başladı. Yani en büyük miktarlara yine ülkeler sahip olacak. Elinde en fazla bulunduranın çığırtkanlığıyla bir süreç başlayacak ve mevcut ekonomik sistemden bu ekonomi sistemine geçilecek. Günümüz şartlarında yaşadığımız her şeyi bununla bağdaştırabiliriz. Online alışveriş sistemleri, temassız alışverişler yavaş yavaş insanların evlerinden çıkmadan daha basit ödeme yöntemleriyle alışveriş yapmalarına yönelik geliştirilen bütün sistemler. Covid -19 nedeniyle paraya ya da karta dokunma kaygısı. Basit bir karekod ile tüm alışverişleri gerçekleştirme dönemi. Bence yakın gelecekte bizi bambaşka bir ekonomik düzen bekliyor ve çoğu yerde gördüğüm gii bende aynı çığırtkanlığı yapmak istiyorum, çok geç olmadan sizde yerinizi alın.

Evet hocam kripto paralar geleceğimiz ama hangisi ?

Genel olarak her yerde söylemem ben bunları ama kendimce şöyle düşüncelerim var.

Ben Kripto para olarak bakmıyorum teknolojiye, Bana ne katabilir bu teknoloji, Bize ne katabilir, İnsanlığa ne katabilir böyle değerlendirelim.

Bu teknoloji bana ne katar?
1 - Şimdi ben Animasyon Render işlemi yapıyorum, farmlar falan var ama ben bunlar para ödemek istemiyorum, kendim bilgisayarımın el verdiği kadar Renderi yapmaya çalışıyorum CPU/GPU cuda teknolojileri falan ne kadar kullanmaya gayret etsemde hep bir bekleyiş hep bir zaman kaybı en kötüsüde maliyet. Ethereum tabanlı golem adında bir teknoloji çıktı piyasaya, Docker mantığında VM olarak çalışan. bu Golem uygulamasını indiriyoruz ve bilgisayarımıza kullanmadığımız işlemci çekirdeklerini kiraya veriyoruz, binlerce bilgisayarda kullanıcılar işlemcilerini kiralıyor bunun karşılığı olarak kazanç elde ediyorlar bende bu sayede Golem'i kullanarak render edeceğim projeyi saniyeler içerisinde sonuçlandırabiliyorum. Sizcede güzel bir teknoloji değil mi? sürekli para olarak bakmamak gerekir.

2 - Ben 2000'li yılların başlarında depolama ile ilgili acı bir kayıp yaşadım binlerce fotoğrafım arşivlerim kod bloklarım silindi gitti, Kurtarmak için firmalar çok yüksek miktarlarda fiyatlar çıkarttılar, o günden sonra elimden geldiğince sürekli yedekli çalıştım bu kez disklerde ne var hangisi neydi vs.. hangisi güncel değil sıkıntılar olmaya başladı, Elastik depolama ile birlikte hayatımıza giren Onedriver Google drive veya Aws S3 bunlara yönelmeye karar verdim aylık ücretleri karşılığında yedeklerimi bu sistemlerde tutmak istedim, zamanla ödediğim paraları yıllık hesapladığımda güzel paralar ödediğimi anladım. Peki buna blokchain ne getiriyor ? Siacoin depolama sistemi, veya Filecoin gibi sistemler insanların Disklerinde kullanmadıkları alanları kiralıyor, tabi insanlar daha bunların ne oldugunu bilmediği için halen duyulmuş değil son kullanıcılar tarafından. zamanla inanıyorum ki hak ettikleri yeri alacaklar.

3 - Gizlilik, Domain, DNS ben istiyorum ki aldığım domainlere whois çekildiğinde bilgilerim görünmesin hatta bu kayıtları merkezi bir yerde tutulmasın bile. bununla alakalı 2012 yıllarında namecoin bir çalışma yapmış başarısız olmuştu sanırım ama şuan isim vermek istemiyorum bu çalışmalar yapılıyor... Mail sistemleri vs. bunları heyecanla bekliyorum.

4 - Merkezsiz File Sharing. bunlar hali hazırda var kimisi beta kimisi mainnette.

5 - File Sign - Dosya imzalama şuan buda mainnet üzerinde çalışan bir proje ve dosyaları imzalıyor ve değiştirme şansı yok. aslına bakarsanız bir çok proje var ama biz insanoğlu para düşüncesinde olduğumuz için arkasındaki bize neler sağladığını pek umursamıyoruz.

bu bana kattıkları arasında bir değerlendirme yapalım. bu arada aklıma ilk gelenleri yazdım

uzun uzadıya yazmak istemiyorum benim hayatımda önem verdiğim 5 maddeyi bireysel olarak karşılayan bir sistem parayı geçtim alt yapı kurumsal firmalar devletler bu kuruluşlara neler katabilir siz düşünün.

Ben şahsi görüşümü belirtmek istemiyorum Şu para birimi olacak demiyorum ama emin olun O Para Birimi Bitcoin Olmayacak...

Bir gün zaman olursa bize ve insanlığa neler katabilir yazacağım...

Son düzenleme:
Ben özellikle BTC dedim. Çünkü artık bir marka halini aldı. laf arasında bilen bimeyen kime sorarsanız sorun Bitcoin'i biliyor. Altcoin diyorum, Ethereum diyorum saf saf yüzüme bakıyorlar. Altcoinler onlar için diğer Bitcoin'ler. O açıdan Bitcoin'in bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

Elbette projelerin kattığı değerler tartışılmaz. Bitcoin ne katıyor derseniz, şuan için sadece ilk olma özelliğini taşıyor. Ama yine de bu konuda inancımı değiştirmiş değlim. Siz + sat demenize rağmen satmamaya olan direncimi at unut mantığıyla sürdürmeye devam edeceğim. :D

Ben özellikle BTC dedim. Çünkü artık bir marka halini aldı. laf arasında bilen bimeyen kime sorarsanız sorun Bitcoin'i biliyor. Altcoin diyorum, Ethereum diyorum saf saf yüzüme bakıyorlar. Altcoinler onlar için diğer Bitcoin'ler. O açıdan Bitcoin'in bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

Elbette projelerin kattığı değerler tartışılmaz. Bitcoin ne katıyor derseniz, şuan için sadece ilk olma özelliğini taşıyor. Ama yine de bu konuda inancımı değiştirmiş değlim. Siz + sat demenize rağmen satmamaya olan direncimi at unut mantığıyla sürdürmeye devam edeceğim. :D
aynen öyle genel olarak sadece bitcoini biliyorlar diğer altcoinlerden haberleri yok :LOL:

Kripto paralarla ilgilenmeyenler genelde Bitcoin' i biliyor. Ama artık kendini "altcoin meraklısı" diye adlandıran insanlar var. Yani muhtemelen Bitcoin' in tüm kripto paralar arasındaki kapsamı yavaş yavaş azalacak gibi görünüyor. Tabii eğer altcoinlerde başarılı bir şeyler görünürse. Ben zaman geçtikçe USDT gibi kriptoların kullanımının daha da artacağını düşünüyorum. Eğer MCO gibi bir sistem diğer kriptolar için de uygulanırsa Fiat paraya endeksli kripto paraların da kullanımı anlaşılır bir şekilde artacak. USDT zaten hacim olarak yüksek bir kripto.

Bana kripto paralar zenginlerin ve ya "Dünyayı Yöneten" şirketlerin paravanı ve kalkanı yani yarın bi gün dolar euro degersizlesirse burdan devam edicekler, belli zaman sonra yeni bir sistem çıkar kripto gibi sonra ondan devam ederler demem o ki ipler hep elimizde olsun dokunduğumuz altın olsun diyorlar. İplerin kopmasını düşünüyorsak büyük düşünmek lazım, yani bi tık ilersini görebilmek onun için çalışmak lazım tıpkı ülkemizde milli havacılık sektörüne yeni giriş yapıldığı halde normalden değil insansız araçlardan başlandığı gibi bi tık ileri ye gore hareket etmek, kişisel olarak olmasada küresel olarak sömürüye çomak sokmak olabilir diye düşünüyorum.Ha diyebilirsiniz ki yav biz daha bu sistemi çözemedik nasıl önünü görelim ozaman derim ki bu sistemlerde insan aklıyla ortaya çıktı keşfedildi 50 sene öncesinden bunları düşünürsek daha iyi idrak ederiz. Saygılar..
YatirimTavsiyesiDeğildir

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,154
Kullanıcılar
6,686
Son üye
sjsjsjka
Geri