Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Kripto Paralar Neden Günümüz Ekonomik Düzenini Yıkmalı?

Başlıktan da anlaşılacağı üzere ben kripto paraların hatta Bitcoin'in diyecem @admin kızacak :) mevcut ekonomik düzeni yıkarak yeni bir ekonomik düzen oluşmasını sağlayacağını düşünüyorum. Öncelikle ben başlayayım o zaman nedenlerine :)

Günümüz ekonomik düzeni aslında kıymetli madenler üzerine kurulmuş, daha sonrasında bankacılık sisteminin ilk temelleriyle beraber günümüz ekonomisine çok benzeyen bir ekonomik düzene geçilmiştir. şahsi araştırmalarımdan yola çıkarak konuşuyorum ve elimden gelebildiğince basitleştirmiş şekilde anlatmaya çok bilinmeyen kelimelere boğmamaya çalışacağım. İnsanların elinde değerli madenler olduğu ve bunların karşılığında alışveriş yapabildiği, bu madenleri günümüz metal paralarına benzer hale getirerek ekonomilerinde kullanıldığı dönemde, en büyük ihtiyaçların başında paranın güvenliği gelmekteydi. Aslında bankacılık sistemi bu ihtiyaçtan ortaya çıkmış bir yapıdır diyebiliriz. Elinizdeki kıymetli madenleri bankaya götürdünüz, o da size bunun karşılığında bir kağıt, parşomen her neyse vererek, altının, gümüşün bende diyor. Bu belgeyi geri götürdüğünüz de ise size karşılığında yatırdığınız kıymetli maden neyse artık onu geri veriyor. Zaman geçtikçe bu durumun kullanım alanı artıyor ve paran bende belgesi diyebileceğim belge artık ticaretlerde kullanılmaya başlanıyor. Gerek taşıma kolaylığı ve gerekse kolay saklanabilmesi açısından kıymetli madenlerden kat kat iyi. İşte günümüz ekonomik düzeni ve bankacılık düzeninin temelleri bu. Daha doğrusu bir nevi kağıt paraya geçişimiz de diyebilirim :)

Ekonomik düzende ne var. Her ülkenin elinde kıymetli madenler var ve bunları karşılık olarak gösterip para basıyorlar. Bu para basma miktarı maden ile ne kadarı karşılıyorsa paranız o kadar değerli oluyor. tabi bazı dış faktörlerde mevcut. Eldeki kıymetli madenlerin biteceği aşikar. Ayrıca ülkeler ellerindeki karşılık oranına göre mi basıyor bu paraları hayır. Örnek vermek gerekirse piyasadaki Amerikan dolarlarının sadece %3-4 'ünün karşılığı olduğu söyleniyor. Bu durum piyasada ani ve ciddi bir sıkıntıyı doğurup, varlık kayıplarına yol açabilir. Bir çok ülke tarafından benimsenen model bu olduğundan şu an raydan çıkan bir durum söz konusu değil. Ancak temelleri sağlam olmayan ve tamamen insiyatif odaklı bir sistem üzerine kurulmuş.

Kripto paralara bakıldığında belirli sınırları mevcut. tabi ki hepsinde sınır yok ama sınırlı sayıda üretim yapılacak bir kripto para tasarlamak mümkün. Yani olay insiyatiften çıkıyor. Kripto paraların büyük çoğunluğunda işlemler her ne kadar anonim olsa da aynı zamanda şeffaf. Aslında günümüz sistemlerinden daha şeffaf olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü günümüz sistemlerinde bankalarda ne kadar var, neyi nereye yatırıyorlar ya da ne kadarlık transferler gerçekleştiğini bilmek mümkün değilken şu an neredeyse bütün transferleri görmek mümkün. Borsaların KYC faaliyetleri ile de zaman içerisinde kara para aklama vb. faaliyetlerin sona ereceğini demeyeyim de azalacağını düşünüyorum.

Günümüz ekonomik düzenine hantal demek yanlış olmaz. Örneğin ben ABD'deki bir arkadaşıma para göndermek istesem hem bu süreç çok uzun olacak hem de çok masraflı. Ama kripto paralar bu süreci daha kolay hale getirerek hızlı ve az maliyetli şekle sokmuş durumda. Ayrıca daha önce @admin bir konuda da bahsetmişti. Bir çok şeye çözüm getirebilecek büyüklükte bir teknolojiyi de beraberinde barındırıyor. Dosya transferi, depolama, geliştirme kripto vb. bir sürü ucu açık alana sahip.

Neyse çok uzattım söz sizde :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,685
Son üye
Wkfrdaken
Geri