Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Kuantum Bilgisayarları Bitcoin’i (BTC) Gerçekten Yok Edebilir Mi? Kuantum Fizikçisi Açıkladı

ant

Uzman Çavuş
Bir kuantum fizikçisi, kuantum bilgisayarlarının kriptografi ve kripto para birimi üzerindeki gerçek etkisini araştırdı. Bir YouTube videosunda kuantum fizikçisi Anastasia Marchenkova, kuantum bilgisayarlarla şifreleme teknolojisini kırması hakkındaki olası teorileri paylaştı. Kuantum fizikçisi düşüncelerini şu şekilde iletti:

“Shor’un [kuantum] algoritması, RSA ve eliptik eğri kriptografisini kırabilir. Bu bir sorun çünkü bugünlerde birçok verimiz bu iki algoritma ile şifreleniyor. Kuantum bilgisayarlar her şeyden daha hızlı değil. Sadece belirli problemlerde daha hızlılar ve RSA ve eliptik eğri şifrelemeleri kuantum bilgisayarlarının alanına giriyor.

Kuantum Bilgisayarları Bitcoin (BTC) İçin Gerçek Sorun

“Ancak kuantum bilgisayarlardan etkilenmeyen başka şifreleme algoritmaları da var ve onları keşfetmemiz ve sonra onları gerçekten uygulamalı ve yeterince büyük bir kuantum bilgisayar gerçekten ortaya çıkmadan önce onları harekete geçirmeliyiz. Kriptografiyi kırmak, 10 milyon kübit gibi büyük miktarda kübit gerektirir. Ancak kuantum bilgisayarların gerçekte yapabildikleri pratik uygulamaların ilk keşiflerinden biriydi. Kuantum bilgi işlem, sayıları çok daha hesaplama için kuantum özelliklerinden yararlanır ve bu, RSA şifrelemesinin arkasındaki güvenliğin özüdür. Bunun sonucu, yeterince büyük bir kuantum bilgisayar olursa verilerimizin artık güvende olmayacağıdır. Bu yüzden bununla ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek.”
Kuantum bilişimi, kripto para birimlerinin ve internetin güvenliğini tutan kriptografik algoritmalar için ciddi bir tehdit oluşturduğu için son zamanlarda manşetlere girdi.
Bu arada Marchenkova, kripto sahiplerinin Bitcoin’lerini kuantum bilgisayarlarından korumak için güvenli bir cüzdan arayışına hemen başlamaları gerektiğini düşünmüyor. Ancak, kriptoyu elinde tutan herkesin endişelenmesi ve en son gelişmeleri takip etmesi gerektiğine inanıyor, çünkü kuantum hesaplamanın yükselişine karşı blok zincirlerinin kendini geliştirmesi gerektiğini şu şekilde açıkladı:
Evet, endişelenmelisiniz. Ama yakın zamanda değil. Bugün Bitcoin’inizi güvenli bir cüzdana taşımanıza gerek yok … Ama genel olarak, blok zincirini nasıl yükseltebiliriz? Sorusu sorulması gerekiyor.
Kuantuma karşı iyi bir güvenli algoritma bulduğumuzu varsayarsak, onu forklayabiliriz ve ileriye doğru her şey yoluna girecektir. Ama tüm eski paralarla veya tüm özel anahtarlarının kaybolduğu paralarla ne yapacağız? “Üzgünüm, güle güle, zincirin bu kısmı siz onu taşımadığınız veya yeniden şifrelemediğiniz sürece artık geçerli olmayacak” mı diyeceğiz yoksa yeni bir teknoloji mi bulacağız? “

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,742
Son üye
Berat28
Geri