Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Merkeziyetsiz Borsalarla KYC ve Yaş Sınırı Olmadan İşlem Yapma

bakis

Uzman Çavuş
Adım 1: Dijital Cüzdan Sahibi Olun
(bkz. Metamask)
1619771602413.png

(bkz. Trust)
1619771609473.png

Kripto para dünyasında da cüzdanlara ihtiyaç duyarız. Genel olarak merkezi borsalarda yapılan işlemlerde borsa cüzdanı kullanılır. Borsa cüzdanına borsa'nın erişimi olduğundan güvenliği sorgulanabilir. Ayrıca merkezi borsalarda bulunan varlıklara, devlet tarafından el konabilir ve bunların bilgisi sürekli olarak devlete iletilir. Bu yüzden "kripto" dünyasına pek uygun değillerdir. Buna rağmen düşük komisyon ile hızlı işlem yaptıklarından ötürü baskın gelmektedirler.

Bu konuda dijital cüzdanlardan yardım alacağız. Eğer yatırım yapacağınız miktar büyükse, fiziksel soğuk cüzdanlara göz atabilirsiniz. (bkz. Ledger Nano S)

Burada size önerebileceğim en çok tercih edilen ve güvenlik konusunda sıkıntı yaşama ihtimalinizin az olduğu iki cüzdan önereceğim. Burada en popüler cüzdan Metamask. Ancak Binance borsasının desteklediği Trust ile işlemleri daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital cüzdan sahibi olmak oldukça kolay, size verilen 13 kelimeyi bir kâğıda not alın. Telefonun not defteri değil, bildiğiniz fiziksel kâğıt. Herhangi bir sıkıntı durumunda bu 13 kelime ile şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Adım 2: Merkeziyetsiz Borsa (DeX) Kullanımı

Merkeziyetsiz Borsalar, Binance gibi merkezi borsaların aksine sizden herhangi bir kimlik doğrulaması (bkz. kyc) veya yaş sınırı istemezler. Sadece sizin cüzdanınız ile kripto para arasında takas gerçekleşir. Herkes merkeziyetsiz borsalarda kripto para listeyebilir. Bu yüzden olabildiğince onaylı kripto paralarda işlem yapmanızı öneririm. Yeni projeler bu serbestlikten yararlanarak ilk önce burada listelenir.

Merkeziyetsiz borsa kullanımı kayıt gibi aşamalar içermediğinden oldukça kolaydır. Sadece cüzdanınızı bağlar ve işlemi gerçekleştirirsiniz. Burada bulunan örnekte Pancakeswap.finance borsası üzerinde işlem yapacağız.

1) Cüzdanınıza TRY karşılığı kripto bozdurun.
18 yaş sınırından ötürü Merkezi Borsalara bulaşamadığımızdan, bozum işlemi yapan veya merkezi borsalarda işlem yapandan birisinden yardım almamız gerek. Çok az yer de bulunsa da fiziki borsalardan da işlem yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse kişi sizin cüzdanınıza BSC ağında bir miktar BNB göndersin. Sizde geleneksel yöntemlerle TRY olarak dönün.
Eğer önermiş olduğum Trust Wallet'ı kullanıyorsanız, aşağıdaki işlemleri yapmanıza gerek yok. Sadece aşağıdaki sekmelerden DApps'i seçin ve tercih ettiğiniz borsayı aratın.
1619771676714.png

2) Pancakeswap.finance adresine ilerleyin.
Benim arayüzü, fırsatları ve hızlı işlemleri ile en sevdiğim borsa Pancakeswap. Site Adresinin "Pancakeswap.finance" olduğundan emin olun :)
1619771709781.png

3) Metamask cüzdanınızı BSC ağına bağlayın.
Pancakeswap üzerinde işlem yapmadan önce BSC ağına bağlanmanızı öneririm. Bunun için cüzdan içerisinden, ağlar > özel rpc bölümüne giriş yapıp, bilgileri sürprizbozandaki gibi doldurun.

BSC Ağ Bilgileri:
Network Name (Ağ Adı):
Smart Chain
New RPC URL (Yeni PRC URL'si): https://bsc-dataseed.binance.org/
ChainID (Zincir Kimliği): 56
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL'si): Binance (BNB) Blockchain Explorer https://bscscan.com/

1619771756873.png

4) Cüzdanınızı merkeziyetsiz borsaya bağlayın.
Sağ üstte bulunan "Connect" butonuna tıklayarak kendi cüzdanınızı seçin. Cüzdan sizden onay ve şifre doğrulaması isteyecek. Bağlantıyı sağlayın.
1619771772106.png

1619771784527.png

5) Borsa'nın bozum sekmesi üzerinden alım-satım gerçekleştirin.
Burada tek yapmanız gereken hangi coinden hangi coine dönüşüm yapacağınızı seçip, swap butonuna tıklamak. Ardından kripto varlığınız cüzdanınızda olacak. Burada listede bulunan kriptolar onaylanmış olanlardır. Eğer yeni bir projeye katılacaksanız mutlaka web sitesi üzerinden bu sayfaya erişin.
1619771797562.png

Adım 3: Cüzdan Güvenliği

Cüzdan kullanımı her ne kadar olabildiğince kolay olsa da paranızın güvenliği için dikkat etmeniz gereken birtakım önlemler bulunmakta.

1) Alım-Satım yaptığınız sitenin doğru ve güvenilir olduğundan emin olun.
2) Miktarı aktarmadan önce alıcı adresini baştan ve sondan kontrol edin.
3) Cüzdanınızda 2FA doğrulamayı aktifleştirin. Eğer Trust kullanıyorsanız mutlaka parmak izi korumasını aktifleştirin.
4) Eğer iPhone bir cihazınız varsa işlemleri orada gerçekleştirmeniz güvenliğiniz için daha iyi olacaktır.
5) Mümkünse fiziksel, soğuk cüzdan kullanın. Yatırımlarınız için en iyi güvenlik fizikseldir.
6) Mutlaka Anti-Virüs ve Güvenlik duvarı kullanın.
7) Yatırımlarınızın olduğu cüzdanı her yere bağlamayın. Mümkünse direk cüzdan içi veya güvendiğiniz tek bir borsadan işlem yapın.

Artık bir "Trader"sınız :)
Bundan böyle sizde kripto paralar ile alım-satım, gönderim vb. işlemleri yapabilirsiniz. Bunu sadece bir yatırım aracı değil , geleceğin ödeme aracı ve NFT teknoloji için de kullanabilirsiniz. NFT teknolojisi ile ilgili de konuşabiliriz bir ara.

Herkese bol kazançlar...
Son olarak, bu konu üzerinde bulunan içerik ve görseller yatırım tavsiyesi içermemektedir. Algıya dayalı ve yanlış kararlar almanızdan kaynaklı zararlarınızdan içerik sahibi sorumlu değildir.

Kahve ısmarlamak isterseniz...
Eğer yazımı beğendiyseniz ve kahve ısmarlamak isterseniz aşağıda bulunan cüzdan adresime gönderim sağlayabilirsiniz.

Binance Smart Chain (BSC) (BNB)
0x87756f049DD844149AC146A1706C63B95ead7dBC
1619771814123.png

Son düzenleme:
Merkeziyetsiz borsalar her ne kadar faydalı da olsa regülasyonun önünde bir engel olarak görülüyor. İşin diğer tarafından bakanlar içinse regülasyondan kaçmak için bir alternatif.

Merkeziyetsiz borsalar her ne kadar faydalı da olsa regülasyonun önünde bir engel olarak görülüyor. İşin diğer tarafından bakanlar içinse regülasyondan kaçmak için bir alternatif.
merkeziyetsiz para birimi neden regülasyona ihtiyaç duyar ki

regülasyona karşıyım ben. her şeyin yasallaşmasına , her sorunun yargıda çözülmesine karşıyım.
merkeziyetsiz para biriminin merkezi borsalara ihtiyacı olmamalı.

merkeziyetsiz para birimi neden regülasyona ihtiyaç duyar ki

regülasyona karşıyım ben. her şeyin yasallaşmasına , her sorunun yargıda çözülmesine karşıyım.
merkeziyetsiz para biriminin merkezi borsalara ihtiyacı olmamalı.
İnsan faktörü olduğu sürece regülasyon şart. Sonuçta ucunun açık bırakılması demek dolandırıcılıklar, vur kaçlar demek.

Regülasyon olmayınca neler oldu gördük. Olmayan malı millete satıp kaçıp gittiler.

Ayrıca şöyle bir durumda var, ben altına yatıracağım kambiyo ödeyeceğim. Maaşımdan gelir vergisi ödeyeceğim, iddia tuttracağım eğlence vergisi ödeyeceğim ama kripto para sektöründe dönen bunca para rağmen vergi ödemeyeceğim. Sizce devletler buna müsaade edermi? Hani regülasyon karşısınızda devletler regülasyon yapmadan durur mu böyle bir sektörü? Yurt dışından borsa kullanırsan seni döverim dese devlet kullanabilecekmisiniz? :)

Yasa dışı işlemlere yönelik durumlardan bahsetmiyorum bile. Hani yine öyle durumlar şuanda da oluyor klasik para birimleri üzerinden, ama kontrolün tamamen kaybedilmesi demek. Merkeziyetsiz borsa mantığını anlamakla beraber ciddi tehditler içerdiğini de düşünüyorum.

Kıvamında regülasyon şart

İnsan faktörü olduğu sürece regülasyon şart. Sonuçta ucunun açık bırakılması demek dolandırıcılıklar, vur kaçlar demek.

Regülasyon olmayınca neler oldu gördük. Olmayan malı millete satıp kaçıp gittiler.

Ayrıca şöyle bir durumda var, ben altına yatıracağım kambiyo ödeyeceğim. Maaşımdan gelir vergisi ödeyeceğim, iddia tuttracağım eğlence vergisi ödeyeceğim ama kripto para sektöründe dönen bunca para rağmen vergi ödemeyeceğim. Sizce devletler buna müsaade edermi? Hani regülasyon karşısınızda devletler regülasyon yapmadan durur mu böyle bir sektörü? Yurt dışından borsa kullanırsan seni döverim dese devlet kullanabilecekmisiniz? :)

Yasa dışı işlemlere yönelik durumlardan bahsetmiyorum bile. Hani yine öyle durumlar şuanda da oluyor klasik para birimleri üzerinden, ama kontrolün tamamen kaybedilmesi demek. Merkeziyetsiz borsa mantığını anlamakla beraber ciddi tehditler içerdiğini de düşünüyorum.

Kıvamında regülasyon şart
vergilendirilmiş ve yasallaşmış regülasyon, regülasyon değildir.

regülasyon dediğimiz mevzunun sadece merkezi borsa adı altında kurulan kuruluşları yönetmesi gerekir. vur kaç durumlarını sadece merkezi borsalar yapabilir :)

ayrıca aklını kullanmayanda hiç mi suç yok :D

KYC ve Yaş sınırı olayına takıldım.

Farzı misal ben 12 yaşındayım. Bir coinden parada kazandım. 18 olmayı mı bekleyeceğim yoksa baba bak coinden parayı kazandık gel bunu aktaralım mı diyeceğim.

İşin aslı şu bir eğitimci olarak çocuk yaşı gereği öncelikle eğitimini tamamlasın bir şekilde bu işlere girer zaten.

Başarılı konu bakis hocam yakında pancakede yeni bir coin listelenecek gibi gözüküyor
teşekkür ederim
KYC ve Yaş sınırı olayına takıldım.

Farzı misal ben 12 yaşındayım. Bir coinden parada kazandım. 18 olmayı mı bekleyeceğim yoksa baba bak coinden parayı kazandık gel bunu aktaralım mı diyeceğim.

İşin aslı şu bir eğitimci olarak çocuk yaşı gereği öncelikle eğitimini tamamlasın bir şekilde bu işlere girer zaten.
yıl 202 doğal olarak 18 yas alti da sürekli olarak para kullanıyor. bkz. papara bkz. ininal

yani kısıtlayarak bir yere varamazsiniz. kriptonun doğasında bu yok zaten. ayrıca yakin gelecekte kimse merkezi bir borsaya ihtiyac duymayacak dolayısıyla sıkıntı yok ?

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,739
Son üye
kenanx
Geri