Merkeziyetsiz Mesajlaşma İçin Secretum

  • Terahash (Th/s): Madencilikteki en yüksek üretim gücü değeridir.

KriptoLuis

Korgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)
Level 11 (11X)


0.00089499
  • 0.00000000  
  • #1
internet-gfa536d3b5_640.jpg

Solana Tabanlı Secretum, WhatsApp'e Rakip Olabilir

Merkeziyetsiz bir mesajlaşma uygulaması olan blockchain tabanlı Secretum, şifreli eş zamanlı mesajlaşma uygulamalarının sorunlarına çözüm olarak piyasaya çıktığını vurguluyor.

Geliştirici ekibinin Litvanyalı telekomünikasyon ve blockchain uzmanlarından oluştuğu Secretum, Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş şifreli bir mesajlaşma uygulaması kısaca.

Eşler arasında gönderilen mesajların korunaklı olduğu konuda güvence veren Secretum, blok zincir üzerindeki tek merkeziyetsiz şifreli mesajlaşma uygulaması olduğu iddiasında. Merkeziyetsiz bir uygulama olduğu için eşler arasında gönderilen mesajlara 3. bir tarafın müdahale edemeyeceğini belirten Secretum geliştiricileri, bu yüzden mesajların ele geçirilmesinin mümkün olmayacağını ifade ediyor.

Moderatörsüz ve sunucusuz tasarlanan Secretum, ne kullanıcı bilgilerini ne de gönderilen mesajları dolayısıyle herhangi bir sunucuda ya da bulut sisteminde saklamıyor. Mesajlar da dahil verilerin tamamının güvenliği, ağdaki doğrulanmış bağımsız düğümler ile sağlanıyor.

Üstelik Secretum mesaj uygulamasını kullanmak için herhangi bir şekilde veri girişi yapılması da gerekmiyor. Uygulamayı kullanmak isteyen bir kişinin yapması gereken tek şey, Solana Wallet adresini kullanarak oturum açmak. Böylece kişisel veri gizliliği zaten sağlanmış oluyor. Mesajlar da merkeziyetsiz blockchain ağı ile güvence altına alındığından tam bir gizlilik ve güvenlik söz konusu olabiliyor.

Secretum, yalnızca hızlı ve güven veren bir mesaj uygulaması değil, aynı zamanda merkeziyetsiz bir borsa (DEX) işlevi de görüyor. Dileyen herkes bu uygulama üzerinden hem NFT hem de token ticareti yapabiliyor. İşlem ücretleri de yüksek değil. Solana ağındaki herhangi bir DEX’ten fazla değil yani.

Secretum geliştiricileri, bu uygulamanın WhatsApp ve Telegram gibi dünyaca ünlü mesajlaşma uygulamalarının merkezi yapılarının oluşturabileceği tehlikeleri barındırmadığı, bununla birlikte onların verebileceği kadar hızlı bir hizmet verebileceği konusunda şüphe duymadıklarını ifade ediyor.

Hızlı bir ağ olan Solana tabanlı Secretum, hem kişisel hem de işle ilgili mesajlaşmalarda yaşanan en büyük problemin veri gizliliği olduğunu, bu problemi ortadan kaldırmak için böyle bir proje geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.
 

Bu konudan KriptoLuis isimli kullanıcıya 0.00001474 Bitcoin verilmiştir

Batis

Çavuş
Level 1 (1X)


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #2
Bu tarz uygulamalar çok artı özellikle velde uygulamasından sonra
 

Şimdi Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 1, Üyeler: 0, Misafirler: 1)

Daha Önce Okuyan Kullanıcılar (Toplam Kullanıcı : 7)

Bu Konuyu Yanıtlayan Kullanıcı ( 1 ) Tümünü Gör

Üst