Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Meteoroloji nedir? Kolay hava tahmini nasıl yapılır?

Furkan739

Uzman Onbaşı
Yaklaşık olarak 10 senedir ilgilendiğim bir konu.
Bildiğiniz üzere Meteoroloji; Atmosferimize meydana gelen hava olaylarının gelişimini, oluşumu inceleyen bir bilim dalıdır. 10 adet alt dalı vardır. Bunlar:
Tarımsal meteoroloji
Astrometeoroloji
Uçuş meteorolojisi
Dinamik meteoroloji
Hidrometeoroloji
Operasyonel meteoroloji
Deniz meteoroloji
Askeri meteoroloji
Uygulamalı meteoroloji
Sinoptik meteoroloji.

Hava olaylarını yani bildiğimiz hava durumunun nasıl olacağını bilmek aslında karışık gibi gelse de oldukça kolaydır. Zaten şöyle bir uygulama vardır, üst düzey bilgisayarlar ile her gece güncelleme vakti atmosferdeki basınçlar, üst seviye rüzgarlarları vs. incelendikten sonra veriler aracılığıyla modellere işlenir ve bize sadece parametreleri okuyarak çözümlemek kalır. Aşağıya örnek bir sinoptik bırakıp aklınızdaki soru işaretlerini kaldıracağım.
gfs-0-96.png

Resim1: Yukarıda koyduğum sinoptik bir basınç haritası. Ben açıklamayı kendi şehrim olan Kocaeli üzerinden yapacağım, Türkiye üzerinde Kocaelinin nerede olduğunu bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Türkiye de sağ altta.
Basınçlar 2 türlüdür. Birisi Alçak diğeri ise Yüksek basınç. Basitçe anlatmak gerekirse, Alçak basınç tam bir yağış havasıdır, Yüksek basınç ise kuru hava yani yükselen hava anlamındadır. Herhangi bir yağış meydana gelmez. Ama şu an gördüğünüz üzere Kocaeli üzerinde 1010 milibarlık bir Alçak basınç sistemi geçmekte. Yani bu demek oluyor ki 96. saatte ( 12.09 tarihi) bir yağış öngörüyorum. Bu öngörümü bir sonraki veri ile hemen destelicem.

gfs-2-96.png

Resim2: Yukarıda gördüğünüz veri bir yağış haritası. Altta da bir parametre mevcut, hangi rengin ne kadar yağışa denk geldiğine dair. 1. resimde belirttiğim tarih yani 12.09'un yağış parametresine baktığımızda yaptığım tezin doğruluğu ortaya çıkmaktadır. Kocaeliyi ve üzerindeki yağış miktarını görebilirsiniz.
Bu açıklama en basit şekli oldu. İstek üzerine daha da fazla detaylı bir anlatım yapabilirim tabi sıkılmazsanız :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,209
Kullanıcılar
6,740
Son üye
mettug
Geri