Neler yeni
probit borsası

Mir Ödeme sistemi nedir ve Kullanıldığı ülkeler hangileridir?

  • Node: Blokzincir ağını oluşturan düğümlere verilen isimdir.

cankazanan45

Çavuş
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Katılım
3 Ocak 2023
Mesajlar
27
Tepkime puanı
3
Puanları
73
Konum
ANKARA
Cinsiyet
Erkek


0.00004962
  • 0.00000000  
  • #1

MİR.jpg

Mir Ödeme sistemi nedir ve kullanıldığı ülkeler hangileridir?
Rusya Merkez Bankası'nın iştiraki olan kartlı ödeme sistemi tarafından işletilen ödeme sistemidir. Bu fikrin başlangıç noktası olarak 2000'li yılların görebiliriz..Bu sistemin ilk ürünü olan logolu banka kartı 2015 Aralık ayında Gazprombank tarafından Piyasaya sürüldü. Günümüzde ise özellikle Rusya'da çok popüler olan bu ödeme sistemine dahil 100 milyondan fazla aktif kartın olduğu biliniyor. Mir ödeme sistemi müşterilerine sadece para çekmenin haricinde ürün ve hizmet satın alma imkânı da sunuyor.

Peki markalı kartlar hangi ülkelerde aktif olarak kullanımda dersek; bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye'dir. Diğer ülkeler ise: Küba, Ermenistan, Özbekistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Güney Osetya, Abhazya, Güney Kore, Vietnam’dır. Rusya, Tayland, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Hindistan, Nijerya gibi ülkelerde bu ödeme sisteminin yaygınlaşmasına dönük görüşmeler sürdürüyordu. Bu ülkelerde bu ödeme sisteminde aktif olmayı amaçlarken, özellikle Rus turistin çekmenin hesabını yapıyorlardı.
Özetleyecek olursak; bu ödeme sistemini özellikle Rusya'ya yakın ülkelerle sınırlı kaldı gözlemlenebilir. Ödeme sisteminin önündeki en büyük iki engel: Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’dir. Özellikle Amerika Ticaret Bakanlığı, bu konuda yaptığı sert açıklamalarda, Rusya'ya ait banka ve kredi kartı ödemeleri kullananları yaptırıma tabii tutacağını ve uluslararası finansal sistemden uzaklaştıracağını söylemesi çok ciddi bir etkiye sahiptir. Ödeme sistemini geliştiren ekibin başkanının da dahil olduğu 22 kişiye yaptırım uyguladığını duyurmuştu. Ülkemizde de bu ödeme sistemine dahil olan bankalar yaptırım baskısıyla ödeme sistemindeki aktif katılımdan uzak durmaya başladı.
 

Üst