Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

MyPhpAdmin-Sql İle Veri Tabanı Oluşturma Tablo İşlemleri

kwon

Üstçavuş
Selamlar arkadaşlar bugün MyPhpAdmin üzerinden Veritabanı ve Tablolama işlemlerini anlatacağım.Nasıl veri tabanı oluşturulur Tablolar nasıl oluşturulur oluşturulan tablolara nasıl girdi çıktı düzenleme silme işlemleri yapılır bunlardan bahsedeceğim.

1603731138711.png

phpMyAdmin üzerinden Okul_DB adında veri tabanı oluşturdum.
1603731151084.png

Okul_DB veri tabanı altında Öğrenci tablosu oluşturdum.

SQL Kodu;

SQL:
CREATE TABLE `Okul_DB`.`Öğrenci` () ENGINE = InnoDB;
1603731202826.png

4 stunlu tabloyu oluşturdum ve stunlara Adı’nı atadım Ogrenci_id Ogrenci_Adi Ogrenci_Soyadi Ogrenci_Bölümü

Ogrenci_id Türünü MEDIUMNT yaptım çok fazla yer kaplamasını istemediğim için.Uzunluk değerini boş bıraktım kısıtlama getirmek istemediğim için.Ogrenci_id nin Varsayılan bir değeri olmadığı için boş bırakıyorum.Sayı verisi olduğu için Karşılaştırmayı boş bırakıyorum.Öznitelik kısmını boş bıraktım değerin – olma olasılığı olmadığı için.Boş bırakılabilir kısmını işaretlemedim.Index kısmını PRIMARY olarak seçtim birincil anahtarımız olacağı için.A_I bölümünü aktifleştirdim her kayıt girdiğimde kendisi otomatik artarak ilerleyecek.

Ogrenci_Adi Türünü VARCHAR olarak seçtim harfleri ve sayıları tutabilen veri olduğu için.Uzunluk değerini 20 yaptım çünkü 20 karakterden fazlasını geçmesini istemiyorum.

Ogrenci_Soaydi ve Ogrenci_Bölümü kısımlarını Ogrenci_Adi bölümündeki gibi yapıyorum.

Sql Kodu;
SQL:
CREATE TABLE `okul_db`.`Öğrenci` ( `Ogrenci_id` MEDIUMINT NOT NULL AUTO_INCREMENT , `Ogrenci_Adi` VARCHAR(20) NOT NULL , `Ogrenci_Soyadi` VARCHAR(20) NOT NULL , `Ogrenci_Bölümü` VARCHAR(50) NOT NULL , PRIMARY KEY (`Ogrenci_id`)) ENGINE = InnoDB;
Kaydet dedikten sonra ilk tablom hazır.
1603731234575.png

2. Tabloyu oluşturmak için
1603731243223.png

Tablo oluştur bölümünden OgrenciSehir adlı yeni tablomu oluşturuyorum.
1603731302722.png

plakaKod Türünü TINYINT yapıyorum hafızada fazla yer kaplamaması için Uzunluk Değerini 2 yapıyorum sistemde 2baytlık yer kaplaması için Index bölümünü PRIMARY yapıyorum cünkü iki ilin aynı plaka numarasını alması imkansız.

sehirIsmı Türünü VARCHAR yapıyorum uzunluk değeri 30 olarak sınırlandırıyorum 30 karakteri geçmemsi için.
Sql Kodu;
SQL:
CREATE TABLE `okul_db`.`OgrenciSehir` ( `plakaKod` TINYINT(2) NOT NULL , `sehirIsmı` VARCHAR(30) NOT NULL , PRIMARY KEY (`plakaKod`)) ENGINE = InnoDB;
Kaydet dedikten sonra tablom hazır.
1603731332231.png

3.Tabloyu oluşturmak için
1603731343116.png

Tablo oluştur bölümünden OgrenciSinif adlı yeni tablomu oluşturuyorum.
1603731356642.png

sinifid Türü SMALLINT yapıyorum verinin biraz daha yer kaplayabileceğiniz düşündüğüm için.Uzunluk değerini boş bırakıyorum max değeri alabilmesi için.Index PRIMARY olarak atıyorum.

sinifadi Türü VARCHAR yapıyorum karakter girebilmek için.Uzunluk değerini 20 yapıyorum max gireceğim karakteri 20 ile sınırlandırıyorum.Index PRIMARY olarak atıyorum.
Sql Kodu;
SQL:
CREATE TABLE `okul_db`.`OgrenciSinif` ( `sinifid` SMALLINT NOT NULL , `sinifadi` VARCHAR(20) NOT NULL , PRIMARY KEY (`sinifid`, `sinifadi`)) ENGINE = InnoDB;
1603731385132.png

4. Tabloyu oluşturmak için.

Tablo oluştur bölümünden ogrenciiletişim adlı yeni tablomu oluşturuyorum.

Ogrencitelno Türü TINYINT fazla yer kaplamaması için.Uzunluk değerini 1 bayt ile sınırlandırıyorum.Index bölümünü PRIMARY seçiyorum.

Ogrenciletisim Türü TINYINT yer kaplamaması için.Uzunluk değerini 1 bayt ile sınırlandırıyorum.
Sql Kodu;
SQL:
CREATE TABLE `okul_db`.`ogrenciiletişim` ( `ogrencitelno` TINYINT(1) NOT NULL , `ogrenciiletisimno` TINYINT(1) NOT NULL , PRIMARY KEY (`ogrencitelno`)) ENGINE = InnoDB;

5. Tabloyu oluşturmak için.

Tablo oluştur bölümünden ogrencinot adlı yeni tablomu oluşturuyorum.

Ogrencidersadi Türü VARCHAR olarak seçiyorum.Uzunluk değerini 50 karakter ile sınırlandırıyorum.Index PRIMARY olarak atıyorum.

Ogrenciders1 Türü TINYINT puanlama türü 100 üzerinden fazla olamayacağı için sistemde en az yer tutacak olan TINYINT seçiyorum.Değerini 1bayt olarak atıyorum.

Ogrenciders2 Türü TINYINT puanlama türü 100 üzerinden fazla olamayacağı için sistemde en az yer tutacak olan TINYINT seçiyorum.Değerini 1bayt olarak atıyorum.
Sql Kodu;
SQL:
CREATE TABLE `okul_db`.`ogrencinot` ( `ogrencıdersadi` VARCHAR(50) NOT NULL , `ogrenciders1` TINYINT(1) NOT NULL , `ogrenciders2` TINYINT(1) NOT NULL , PRIMARY KEY (`ogrencıdersadi`)) ENGINE = InnoDB;

Tablolara kayıt bilgisi girmek.

Sol taraftan hangi tabloya veri girceksem o tabloyu seçiyorum ve üst sekmeden SQL kod kısmını açıp
SQL:
INSERT INTO `öğrenci` (`Ogrenci_id`, `Ogrenci_Adi`, `Ogrenci_Soyadi`, `Ogrenci_Bölümü`) VALUES (NULL, 'Yasin', 'Kırlangıç', 'Bilgisayar Programcılığı');
Sql Kodunu giriyorum

Kaydet dedikten sonra ilk kaydımı gerçekleştirmiş oluyorum.

Aynı işlemi kod yazmadan Ekle bölümündende yapabilirim.

Git dediğim anda tabloma kayıt eklenmiş olacak.

Tablodaki Kayıt verisini değiştirme.

Hangi tabloda veri güncelleyeceksem onu seçip üst sekmeden Sql kısmına giriyorum alt kısımdaki UPDATE butonuna basarak
SQL:
UPDATE `öğrenci` SET `Ogrenci_Adi` = 'Enver', `Ogrenci_Soyadi` = 'Uygur' WHERE `öğrenci`.`Ogrenci_id` = 12
Sql Kodunu giriyorum kaydet dediğimde tablodaki veri güncellenmiş olacak.

Aynı işlemi Sql kodu yazmadanda yapabilirim.Bunun için hangi tablodaki veriyi güncelleyeceksem seçiyorum ve düzenle kısmından güncelleme yapacağım pencereyi açıyorum.

Git dediğimde tablodaki veriyi güncelleyecek.

Tablodaki Kayıt Verisini Silme

Hangi tablodaki kayıt verisini sileceksem seçiyorum ve üst sekmeden Sql bölümüne giriyorum. Kod satırına
SQL:
DELETE FROM `öğrenci` WHERE Ogrenci_Adi LIKE "Enver Yeni"
yazıp git dediğimde tablodaki kayıt verisi silinmiş olucak aynı işlemi kod kullanmadan yapmak istersem .

Sil butonuna basarak kayıt verisini kaldırabilirim.

Tablodaki İstenilen Özellikteki Kayıt Verisini Çağırmak

İlk olarak öğrenci bölümüne 3 öğrenci ekledim 1tanesinin ogrenci_bölümü kısmı farklı optisyenlik olarak yaptım.

Bunu yapmamdaki amaç Optisyenlik bölümüne kayıtlı öğrencileri bulmak

Sql komut satırına
SQL:
SELECT * FROM `öğrenci` WHERE `Ogrenci_Bölümü` LIKE 'Optisyenlik'
yazıp git dediğimde sadece bölümü optisyen olan öğrencileri listeleyecek.

Aynı işlemi Sql kod kullanmadanda yapabilirim.Bunun için üst sekmeden butonuna girerek

Ogrenci_Bölümü kısmına Optisyenlik yazıp git dediğimde sadece optisyenlik bölümünde okuyan öğrencileri listeleyecektir.

Tablo Silme İşlemi

Sql komut satırına gelerek
SQL:
DROP TABLE ogrenciiletişim
komutunu girdiğimizde ogrenciiletişim tablosu komple silinecektir.

Aynı işlemi Sql kodu kullanmadanda yapabilirim bunun için okul_db adlı veri tabanına girerek sag tarafta bulunan tabloları kaldır seçeneği ile kaldırabilirim.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,154
Kullanıcılar
6,686
Son üye
sjsjsjka
Geri