Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

NFT Nedir?

Türkçesi değiştirelemeyen token anlamına geliyor dostum sanat eseri müzik video gibi eserleri kripto olarak eşleştiriyorsun ve hangi resmin sahte hangi resmin orjinal oldupu kripto kodlamayla belli oluyor kısaca mona lisa tablosunun orjinaline sahipsin bi tablo aldığında nft olarak ben başladım fakat bir satış elde etmedim henüz güzel bir dizayn başlık ve eserle iş sahibi bile olabilinicek platform (yatırım tavsiyesi değildir)

Ekli dosyayı görüntüle 2046

NFT kripto para dünyasında Non- Fungible Tokens kelimelerinin baş harfleri ile kısaltılmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda oldukça moda olan bu tokenların kelime anlamı her ne kadar değiştirilemez tokenlar olsa da kullanım şekliyle esşiz, benzersiz tokenlar şeklinde çevirmek daha doğru olacaktır. Bilindiği gibi ingilizceden Türkçeye çeviri her zaman anlam olarak tam karşılığını vermez.

NFT kavramını teknik terimlerle anlatmak mümkün olsa da yeterli anlaşılabilirliğe sahip bir yazının çıkacağını düşünmediğimden şu şekilde örneklemek istiyorum: ben size 1 AVAX borç verdim (üstüne yatmayın :) ), siz bunu geri ödemek istediğiniz de bana aynı AVAX'ı vermek zorunda değilsiniz. Çünkü AVAX olarak üretilmiş olan tüm tokenlar eşit değere sahiptir. Ancak NFT'lerde durum biraz daha farklı. Özellikle kripto paraya dayalı oyun ve alışveriş sektöründe sıkça karşılaşılan NFT'ler ile eşşiz tokenlar astronomik ücretlere satılabilmektedir.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse, örnek projelerden bahsederek gitmek istiyorum. AXS projesinden bir ara bahsetmiştim. pokemondan esinleninen ve ethereum tabanlı bir oyun. Şu an da popülerlik olarak ilk sırayı zorluyor. Bu oyun içerisinde üretmiş olduğunuz farklı dizilimlerinden dolayı her biri birbirinden eşşiz, farklı özellikleri içerisinde barındıran pokemon benzeri yaratıkların mevcut. Bu yaratıklar oyun içerisinde blockchain üzerinden alınıp, satılabiliyor ya da kiralanabiliyor. İşte kabaca bu eşşiz yaratıklar NFT olarak karşımıza çıkıyor. Hepsi temelde blockchain üzerinde işlenmiş standart bir token görevi görüyor. Ancak değersel ve yapısal olarak birbirinden tamamen farklı tokenlar. Birinin rengi siyah, diğerinin beyaz, öbürünün gücü yüksek, diğerinin nadirliği vb. Kısacası bir proje içerisinde sınırsız sayıda farklı değere sahip token olarak adlandırabiliriz.

Ayrıca bu sektöre yoğun ilgi duyduğumu ve bir kaç projeyi aktif olarak kullandığımı ya da takip ettiğimi söyleyebilirim. Ancak ülkemizde yeterli ilgiyi görmediğini de ayrıca belirtmek isterim.

@luis1410 açıklayıcı olmuştur umarım :)
çok güzel yazmışsınız anlaşılır olmuş, ben ilk nft lafını bir bilgi kanalından duymuştum yanlış hatırlamıyorsam hatalı olabilirim bu bilgide bir abimiz 5000 gün boyunca çizdiği resimleri tek bi karede toplayıp bunu nft olarak satışa sunmuş sanat sever bi dayımız da bu nftyi 69m$ye almış. bende bu haberden sonra nft airdroplara oyunlara fln bakmaya anlaşılan o ki ilerleyen süreçte bu nft pazarı dahada çoğalacak ve bana kalırsa hayatımızın bi parçası haline gelecek.

ytd :d

Türkçesi değiştirelemeyen token anlamına geliyor dostum sanat eseri müzik video gibi eserleri kripto olarak eşleştiriyorsun ve hangi resmin sahte hangi resmin orjinal oldupu kripto kodlamayla belli oluyor kısaca mona lisa tablosunun orjinaline sahipsin bi tablo aldığında nft olarak ben başladım fakat bir satış elde etmedim henüz güzel bir dizayn başlık ve eserle iş sahibi bile olabilinicek platform (yatırım tavsiyesi değildir)
umarım çizmlerini satabilirsin bende bu işe girmek istiyorum bana yol gösterirmisin bi kaynağın fln varsa verirsen sevinirim satış yaptığın sistem vs

NFT, "Non-Fungible Token"ın kısaltmasıdır ve Türkçe'de "değiştirilemez token" anlamına gelir. Bir NFT, blokzinciri teknolojisi üzerinde dijital olarak kaydedilen benzersiz bir varlığı temsil eder. Geleneksel kripto para birimlerinden farklı olarak, NFT'ler benzersizdir ve değiştirilemez özellik taşır. Bu, her bir NFT'nin eşsiz bir dijital kimlik taşıdığı anlamına gelir ve birbirleriyle değiştirilemezler.NFT'ler genellikle sanat eserleri, dijital koleksiyonlar, müzik parçaları, oyun ögeleri, sanal gayrimenkuller ve diğer dijital varlıklar gibi çeşitli dijital içerikleri temsil eder. Bir sanat eseri gibi bir NFT satın aldığınızda, aslında o eserin benzersiz bir dijital kopyasının sahibi olursunuz ve bu kopya size aittir.NFT'lerin benzersizliği ve sahiplik hakları, blokzinciri teknolojisi sayesinde güvence altına alınır. Ethereum gibi blokzincirleri üzerinde oluşturulan NFT'ler, akıllı kontratlar aracılığıyla belirli bir kişiye veya cüzdana bağlanır ve bu da sahipliğin doğrulanmasını sağlar.NFT'lerin popülaritesi, dijital sanat, koleksiyonculuk ve sanat eserlerinin dijital ortama taşınmasıyla birlikte artmıştır. Sanatçılar, NFT'leri eserlerini dijital olarak satmak ve izlemek için kullanırken, koleksiyoncular benzersiz dijital varlıkları satın alabilir ve ticaretini yapabilirler.Ancak, NFT'lerin çevresinde birçok tartışma da bulunmaktadır. Çevre üzerindeki olumsuz etkileri, telif hakları konuları, spekülasyon ve fiyat dalgalanmaları gibi konular, NFT'lerin eleştiri almasına neden olan bazı faktörlerdir.Sonuç olarak, NFT'ler dijital varlıkların benzersiz temsilini ve sahiplik haklarını sağlayan bir teknolojidir. Sanat, eğlence ve diğer endüstrilerde büyük bir etkiye sahip olabilirler, ancak aynı zamanda bazı tartışmaları da beraberinde getirirler.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,238
Kullanıcılar
6,715
Son üye
leeyan35
Geri