Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

PancakeSwap Farm İşlemi Nasıl Yapılır?

yecele

Tuğgeneral
Merhaba arkadaşlar peş peşe yayınladım bu defa iki konuyu. Liquidity işlemi tokenleri ikili olarak saklama için de kullanılabilse de genelde farm işlemi için oluşturulur. Aşağıdaki Farms kısmında hangi çiftin verimiyle ilgileniyorsanız ve hasat yapmak istiyorsanız o çifti seçiyorsunuz arkadaşlar. Önce MetaMask cüzdan açılımını sonra da Liquidity işlemlerini alıntıyla veriyorum aşağıda. Seçtiğiniz çiftin Liquidity işlemini tamamladıktan sonrası bir kaç dakikadan ibaret sadece.

1621280608082.png

Önce bu işe MetaMask ile başlayalım. Nasıl indirebiliriz ve indirdikten sonra hangi işlemleri yapmamız lazım? Resmi site üzerinden MetaMask kurulumuna istediğiniz platform için başlayınız. Ben size Chrome üzerinden anlatım yapacağım.

Linke tıkladıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran başlayacak burada yeşil kısımda Add to Opera veya tarayıcınıza göre Add to Chrome da diyebilir o kısma takılmayalım. Bu işlemi yaptıktan sonra gelen uyarıya tamam diyelim ve sizi hemen aşağıda gördüğünüz Eklentiler sekmesine atacak, bir sonraki görselde bunu inceleyelim biz de.

Aşağıdaki kısım bizi karşılayacaktır ama karşılamazsa eğer sağ yukarıdaki küp şekline tıklayıp ardından Eklentileri Yönetin derseniz de buraya aktaracaktır sizi. Opera eklentileri bu simgeyle gösteriliyor her yerde farklı olabilir. Şimdi aşağıdaki ekranda Yükle butonuna basıyoruz. Yüklemeyi onaylayıp onaylamadığımız soruluyor, evet diyerek onaylıyoruz. Bir sonraki görsele geçelim.

Şimdi aşağıdaki ekranla baş başa kaldık. Opera Gaming uygulaması bize direk bu ekranı açıyor. Başak bir tarayıcı kullanıyor ve açılmadıysa eğer Sağ üstteki küpe tıklayarak Ekli dosyayı görüntüle 5496 mavi olan yer sizde boşluktur onu görseldeki gibi yapın ve Tilkiniz artık görünürde olsun, üzerine tıklayarak birebir aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Get Started diyelim ve ilk maceraya başlayalım.

Daha önce kullandıysanız No, I already have a seed phrase diyebilirsiniz burada kelimelerinizi yazarak giriş sağlayabilirsiniz. Yeni kullanıcıyız biz ve hadi başlayalım diyerek Yes, let's get set up! diyoruz.

Devam ettiğimizde aşağıdaki görüntü karşımıza geliyor, ip adresinizi, verilerinizi, anahtarlarınızı vs toplamadıklarını, anonim olarak sayfa tıklamalarının gönderilebildiğini ve istediğiniz zaman ayarlardan devre dışı bırakabileceğinizi söylüyorlar. Kabul etmeliyiz devam etmek için :) I Agree!

Normal hesabım var sizler için bu kısımları başka tarayıcıdan yapıyorum ve sıradaki görselde şifre belirlerken sadece 8 haneyi geçmeniz söylenmiş, büyük, küçük rakam özel karakter hiçbir şartı yok deneme hesabında öğrendim :) Ama siz maksimum güvenliği alınız gene de. Neyse şifreyi girelim, kullanım şartlarını onaylayalım ve sonra devam edelim.

Karşımıza aşağıdaki ekran geliyor arkadaşlar. Burada sol alttaki gri yere tıklayarak kelimelerimizi görelim. Bu kelimeleri bir yere not alın! Çok az süre sonra size soracaklar ve ola ki bilgisayarınıza format attınız vs benzer durumlarda bu uygulamayı tekrar indirdiğinizde No, I already have a seed phrase diyerek o kelimelerle giriş imkanı sağlayabilirsiniz! Gri ekran açılınca "Sonraki" yazısı aktifleşecek. Ekran görüntüsünü genelde engelliyorlar güvenli saklamanız için onu söyleyeyim. Ben ekran görüntüsü aldım, ekran kaydı aldım benden kaçamaz diye düşünmeyin, kaçarlar hocam kaçarlar.

Çok az sonra kullanacağız demiştim o süre geldi şimdi aşağıdaki yerde bu kelimeleri sırasıyla diziyorsunuz. Aşağıda kelimeler var unutmayın rastgele değil sırasına göre diziyorsunuz!

Sonraki sayfada ise All Done diyerek bu aşamayı bitirmiş oluyoruz. Tebrikler yükledik. Şimdi gelelim sıradaki işlemimize. PancakeSwap kullanacağımız için Smart Chain ağı eklememiz gerekiyor. Halihazırda ekranınız açık olabilir eğer açık değilse veya bu aşamaları daha önce gerçekleştirdiyseniz sağ üstteki TİLKİ simgesine tıklayalım. Yukarıdaki Main Ethereum Ağı'na tıklayalım ve en altta Özel RPC Ekle diyelim sonra aşağıdan devam edelim.

Ana ağ​

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain
New RPC URL (Yeni PRC URL'si): https://bsc-dataseed.binance.org/
ChainID (Zincir Kimliği): 56
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL'si): https://bscscan.com

Bu bilgileri girelim sırasıyla. Sonra onaylayalım ve sonrasında Main Ethereum Ağına tıklayarak Smart Chain ağına geçiş yapalım. Ben isim olarak Binance Smart Chain ağı olarak isimlendirdim farklılık olarak bakmayın oraya.

E tamam açtık ama bakiye 0 görünüyor peki bu sorunu nasıl çözeceğiz? Açalım arkadaşlar MetaMask. Account kısmına tıkladığınız anda adresiniz kopyalanır. Şimdi Binance veya BNB bulunan yere gidelim. BNB bulup Çekme diyelim. BEP20 ağıyla göndeceksiniz. Minimum tutar eskiden 0.1 iken çok kısa süre önce 0.02 olarak güncellendi. Miktarınızı gireceksiniz ve onaylayacaksınız. Kısa süre sonra hesabınıza geçecektir para. Aşağıya bu adımları attım.

Şimdi sırada Liquidity kısmıyla ilgili alıntı var.

Öncelikle MetaMask’ınız eğer farklı bir ağdaysa bunu Binance Smart Chain veya sizdeki ismiyle Smart Chain ağına çeviriyorsunuz.

Bunun için sağ üstte bulunan TİLKİ simgesine tıklıyoruz ve açılan yerden okla gösterilen Main Ethereum Ağı’na tıklıyoruz.

Buradan da Binance Smart Chain ağına tıklayarak işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Bu adımı unutursanız da sistem size uyarı verecektir merak etmeyin. Eğer başka swap sitelerinde de takılıyorsanız burası sürekli değişebilir.

https://pancakeswap.finance sitesine giriş yapıyoruz ardından sağ üstte görülen Connect butonuna tıklıyoruz.

Burada MetaMask’a tıklıyoruz.

Şimdi başlangıçta anlayana kadar biraz karışık gelse de ben bunu en ince ayrıntısına kadar göstermeye çalışacağım. Bir kez yaptıktan sonra bir daha rehbere bakmadan kolaylıkla yapabileceksiniz. Öncelikle Liquidty yapmak istediğiniz işlem çiftine karar veriyorsunuz. Ben bu yazımda PMON-BUSD işlem çiftinde Liquidty ekleyeceğim arkadaşlar.

Ne kadar köfte o kadar ekmek mantığıyla ne kadar BUSD varsa o kadarlık da PMON olmalı elinizde.

Şimdi öncelikle elimizde ikisinin de olmadığını varsayalım. Yani yeni giriş yaptınız ve cüzdanınızda sadece BNB var. Tekrar söylüyorum ne kadarlık BUSD alacaksanız PMON miktarı da öyle olmalı. Şimdi benim cüzdanımda 0.048 miktar var. İçeride işlem ücretleri için 0.01 bırakacağım. Size de tavsiye ederim. Kalan 0.019 ile BUSD ve 0.019 ile de PMON alacağız.

Siz de fiyatınızı ayarladığınıza göre ana sayfada 1 numaralı yerden Trade’e tıklıyoruz 2 numaralı yerden de Exchange diyoruz.

Okla gösteremedim burayı yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra gelen aşağıdaki ekrandan Select a currency diyorsunuz.

Açılan ekrana BUSD yazıyoruz ve gelen tokene tıklıyoruz.

Elinizdeki BNB’nin ne kadarına BUSD kullanacaksanız seçiminizi yapıyorsunuz. Ve aşağıdan Swap’a tılkıyorsunuz.

Açılan ekrandan Confirm Swap diyoruz.

Sonra aşağıdaki onay ekranı geliyor, burayı da onaylıyoruz ve sonra gerçekleşmesi için beklemeye geçiyoruz.

Sağ alttaki uyarıyı aldık, buna da burada değinmiş olalım. Bu uyarı işlemin gerçekleşmediğini belirtiyor. Bunun için Slippage Tutarını biraz arttırabilirsiniz arkadaşlar. Hemen tekrar orayı anlatalım.

Bu aşağıdaki 3lü çizgiye tıklıyorsunuz.

Açılan ekrandan 0.5 seçelim, bir daha hata alırsak kademeli arttırabilirsiniz burayı.

Bakın sağ altta bu defa confirmed yazdı yani başarıyla alım gerçekleştirildi.

BUSD yazan yere tıklayıp PMON yazıyoruz ve o da ne? PMON görünmüyor! Şimdi CoinMarketCap’a gidip PMON’u aratıyoruz. Aşağıdaki işaretli kısımda görüyorsunuz ETH adresi çıkıyor. Bunu almıyorsunuz çünkü PancakeSwap BSC üzerinden işlem yapıyor. More kısma tıklıyoruz.

More tıkladıktan sonra mavi okla gösterdiğim yerde iç içe geçen dörtgene tıklayarak adresi kopyalıyoruz.

Ve PancakeSwap’ta PMON yazdığımız yeri temizleyerek oraya adresi yapıştırıyoruz. O da ne bakın aşağıda PMON çıktı. Add diyerek bir daha bu zahmete girmekten kurtulalım ve PMON’a tıklayalım.

Artık BNB’lerimizle PMON alabiliriz ne güzel. Hemen almak istediğimiz tutarı giriyoruz. Eşit olsun demiştim. Slippage onaylanana kadar arttırmayı unutmayın. Yukarıdaki işlemlerin aynısını yapıyoruz onaylamak için. 0.5 yeterli geldi bende ama sizde yeterli gelmeyebilir.

Şimdi Trade kısmına tıkladıktan sonra artık işlem yapmak istediğimiz Liquidity sekmesine geçiş yapabiliriz. Exchange sayfasından da bu geçişi tamamlayabilirsiniz orada da yukarıda Liquidty yazar.

Henüz Liquidity fonumuz yokmuş, Add Liquidity diyoruz.

Bizi aşağıdaki ekran karşılıyor. Ne dedik BUSD/PMON ikilisinde Liquidity ekleyeceğiz. Öyle mi o zaman üstteki kısma BUSD aşağıdaki kısma da PMON ekliyoruz hemen!

Herhangi birinde MAX’a tıklayacağız bu ekrandayken. Gene kırmızı ile belirtmedik ama aşağıda görüyorsunuz arkadaşlar.

Burada her iki yeri de Approve ediyoruz.

Approve ederken gene bizden onay istiyor, onlara isteklerini verme zamanı.

Biraz beklemeniz gerekecek. Bu işlem onaylandı kutusunu görene kadar bekleyin sonra Approve PMON diyelim.

Approve PMON diyoruz buradan da.

Gene onaylama işlemini yapıyoruz.

Ve başardık! Artık bu ikilinin liquidity mevzularını yapabildik.

Evet arkadaşlar artık Liquidity işlemimizi yaptık. PMON/BUSD çiftiyle ilgili elimizde bir liquidity bulunuyor. Bunu nasıl farma çevireceğiz gelin sıradaki işlemlere bakalım.

Farms'a tıkladıktan sonra aşağıdaki görselimiz hizmete girdi. Burada PMON-BUSD çiftiyle Liquidity yapacağımız için ilgili satırına geldik ve en sağında Details var ona tıkladık.

1621280845919.png

Detailse tıkladıktan sonra Enable diyeceğiz ve ilgili çifti bize aktif edecek neredeyse her olaydan sonra bir onay verme aşaması olabiliyor. Bu onayı verirken ufak da olsa fee ödüyorsunuz geride BNB'niz olmalı kesinlikle.

1621280967807.png

Bakın aşağıdaki onay kutumuz açıldı ve onayı veriyoruz burada da.

1621281096064.png

Ben onay verdim, kafam rahat yok burada arkadaşlar. Siz sadece o işlemin bundan sonra size açık olması için onay veriyorsunuz. Bir daha o çift için onaya ihtiyacınız yok ama ekleme çıkarmada tekrar onay yapacaksınız tabi ki. Sağ altta onay kutusu göründü işlemimize devam edelim.

1621281124990.png

Stake LP diyorsunuz burada ve aşağıdaki kutucuk açılıyor arkadaşlar. Buradan MAX diyeceğiz.

1621281212228.png

1 numarayla gösterilen yerden MAX diyoruz ardından 2 numaralı yerden Confirm yapıyoruz.

1621281247169.png

Confirm dedikten sonra bir onay kutusu bi fee işlemi daha geldi, onaylayalım o kadar gelmişiz zaten.

1621281294585.png

Evet artık farm işlemine başlayabiliriz :)

1621281330697.png

Arkadaşlar Harvest diyerek farm yapıyorsunuz ama birikmeden yapmayın :) Ben sizin yerinize deniyorum. Birikmeden yaptığınız zaman zaten fee ödediğiniz için zarar etmiş oluyorsunuz :)

Umarım anlaşılır bir rehber olmuştur, okuduğunuz için teşekkürler. İlgili çift yatırım tavsiyesi değildir. Size bunu hazırlarken hoşuma gitti bir deneyeyim diyerek böyle bir farm yaptım. Bakalım %500 APY nasıl değişecek ve içerdeki miktarımıza ne olacak. Bunu da gözlemleyelim. 1 hafta sonra size APY hakkında da net bilgiler vermiş olurum. Ufak bir yatırım ama en azından oran kurmamıza yardımcı olur.

hwp.com sitesinde pancakeswap yapan biri her gün swapde kazandığını yazarak güncelleme yapmıştı. Konuyla ilgilenecek arkadaşlar muhakkak yazıyı okumalı bence. Elinize sağlık bu arada çok faydalı bir içerik olmuş

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,738
Son üye
Berat28
Geri