Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

PancakeSwap Üzerinden Nasıl Alım Satım Yapılır? | Ayrıntılı Rehber

yecele

Tuğgeneral
İyi akşamlar arkadaşlar, uzun soluklu bir PancakeSwap rehberi olacak alım satım yapabilmeniz için tüm noktalara değineceğim. Tam olarak eksiksiz bir rehber hazırlamaya gayret ettiğim için tüm ayrıntıları paylaşacağım. Bu konuda kullanacağım kripto para 100xCoin'dir. Kesinlikle tavsiye niteliğinde değerlendirmeyiniz, anlatım esnasında bana yardımcı olacak sadece. PARAGRAFLAR HEP ALTTAKİ GÖRSELİ ANLATIR DÜZEYDEDİR. İSTİSNALAR YAZIDA BELİRTİLİR.

Önce bu işe MetaMask ile başlayalım. Nasıl indirebiliriz ve indirdikten sonra hangi işlemleri yapmamız lazım? Resmi site üzerinden MetaMask kurulumuna istediğiniz platform için başlayınız. Ben size Chrome üzerinden anlatım yapacağım.

Linke tıkladıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran başlayacak burada yeşil kısımda Add to Opera veya tarayıcınıza göre Add to Chrome da diyebilir o kısma takılmayalım. Bu işlemi yaptıktan sonra gelen uyarıya tamam diyelim ve sizi hemen aşağıda gördüğünüz Eklentiler sekmesine atacak, bir sonraki görselde bunu inceleyelim biz de.

1621110777913.png

Aşağıdaki kısım bizi karşılayacaktır ama karşılamazsa eğer sağ yukarıdaki küp şekline tıklayıp ardından Eklentileri Yönetin derseniz de buraya aktaracaktır sizi. Opera eklentileri bu simgeyle gösteriliyor her yerde farklı olabilir. Şimdi aşağıdaki ekranda Yükle butonuna basıyoruz. Yüklemeyi onaylayıp onaylamadığımız soruluyor, evet diyerek onaylıyoruz. Bir sonraki görsele geçelim.

1621110878551.png

Şimdi aşağıdaki ekranla baş başa kaldık. Opera Gaming uygulaması bize direk bu ekranı açıyor. Başak bir tarayıcı kullanıyor ve açılmadıysa eğer Sağ üstteki küpe tıklayarak
1621111315803.png
mavi olan yer sizde boşluktur onu görseldeki gibi yapın ve Tilkiniz artık görünürde olsun, üzerine tıklayarak birebir aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Get Started diyelim ve ilk maceraya başlayalım.

1621111209031.png

Daha önce kullandıysanız No, I already have a seed phrase diyebilirsiniz burada kelimelerinizi yazarak giriş sağlayabilirsiniz. Yeni kullanıcıyız biz ve hadi başlayalım diyerek Yes, let's get set up! diyoruz.

1621111391459.png

Devam ettiğimizde aşağıdaki görüntü karşımıza geliyor, ip adresinizi, verilerinizi, anahtarlarınızı vs toplamadıklarını, anonim olarak sayfa tıklamalarının gönderilebildiğini ve istediğiniz zaman ayarlardan devre dışı bırakabileceğinizi söylüyorlar. Kabul etmeliyiz devam etmek için :) I Agree!

1621111503274.png

Normal hesabım var sizler için bu kısımları başka tarayıcıdan yapıyorum ve sıradaki görselde şifre belirlerken sadece 8 haneyi geçmeniz söylenmiş, büyük, küçük rakam özel karakter hiçbir şartı yok deneme hesabında öğrendim :) Ama siz maksimum güvenliği alınız gene de. Neyse şifreyi girelim, kullanım şartlarını onaylayalım ve sonra devam edelim.

1621111681682.png

Karşımıza aşağıdaki ekran geliyor arkadaşlar. Burada sol alttaki gri yere tıklayarak kelimelerimizi görelim. Bu kelimeleri bir yere not alın! Çok az süre sonra size soracaklar ve ola ki bilgisayarınıza format attınız vs benzer durumlarda bu uygulamayı tekrar indirdiğinizde No, I already have a seed phrase diyerek o kelimelerle giriş imkanı sağlayabilirsiniz! Gri ekran açılınca "Sonraki" yazısı aktifleşecek. Ekran görüntüsünü genelde engelliyorlar güvenli saklamanız için onu söyleyeyim. Ben ekran görüntüsü aldım, ekran kaydı aldım benden kaçamaz diye düşünmeyin, kaçarlar hocam kaçarlar.

1621111798369.png

Çok az sonra kullanacağız demiştim o süre geldi şimdi aşağıdaki yerde bu kelimeleri sırasıyla diziyorsunuz. Aşağıda kelimeler var unutmayın rastgele değil sırasına göre diziyorsunuz!

1621112053208.png

Sonraki sayfada ise All Done diyerek bu aşamayı bitirmiş oluyoruz. Tebrikler yükledik. Şimdi gelelim sıradaki işlemimize. PancakeSwap kullanacağımız için Smart Chain ağı eklememiz gerekiyor. Halihazırda ekranınız açık olabilir eğer açık değilse veya bu aşamaları daha önce gerçekleştirdiyseniz sağ üstteki TİLKİ simgesine tıklayalım. Yukarıdaki Main Ethereum Ağı'na tıklayalım ve en altta Özel RPC Ekle diyelim sonra aşağıdan devam edelim.

1621112808568.png

Ana ağ​

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain
New RPC URL (Yeni PRC URL'si): https://bsc-dataseed.binance.org/
ChainID (Zincir Kimliği): 56
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL'si): https://bscscan.com

Bu bilgileri girelim sırasıyla. Sonra onaylayalım ve sonrasında Main Ethereum Ağına tıklayarak Smart Chain ağına geçiş yapalım. Ben isim olarak Binance Smart Chain ağı olarak isimlendirdim farklılık olarak bakmayın oraya.

E tamam açtık ama bakiye 0 görünüyor peki bu sorunu nasıl çözeceğiz? Açalım arkadaşlar MetaMask. Account kısmına tıkladığınız anda adresiniz kopyalanır. Şimdi Binance veya BNB bulunan yere gidelim. BNB bulup Çekme diyelim. BEP20 ağıyla göndeceksiniz. Minimum tutar eskiden 0.1 iken çok kısa süre önce 0.02 olarak güncellendi. Miktarınızı gireceksiniz ve onaylayacaksınız. Kısa süre sonra hesabınıza geçecektir para. Aşağıya bu adımları attım.

1621114694138.png

1621114831775.png

1621114874751.png

Şimdi arkadaşlar artık https://pancakeswap.finance sitesine giriş yapabiliriz. Aşağıya bakalım. (Kısmetse olur kısmını dışarda bırakalım :) XEM yatırım tavsiyesi değildir.) Sağ üstte "Connect" diyelim ve MetaMask seçelim burada. Eğer ki Smart Chain harici bir ağ seçiliyse onu değiştirmenizi isteyen bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz.

1621113038438.png

Sol tarafta Trade->Exchange diyelim arkadaşlar. Ben koyu temalara aşığım arkadaşlar! Sol alt taraftaki ay simgesine tıklayınca ekranınız bu moda girecektir. Şimdi alım satım yapacağımız ekrandayız arkadaşlar. Eğer ki alacağınız token/coinler zaten listeliyse "Select a currency" kısmından ismini yazarak seçebilirsiniz ve aşağıdaki adımlarımı atlayabilirsiniz arkadaşlar. Şimdi ben size 100x özelinde listeli olmayanı nasıl ekleriz bunu göreceğiz.

1621113284845.png

Devam edelim arkadaşlar isterseniz ilgili coinin resmi sayfasına, telegram gruplarına giderek isterseniz ve listeliyse eğer BSC adresini kopyalıyorsunuz nereden bulursanız eğer. !Bu adrese tıkladığınızda neler yapılmış, ilk işlemlerden son işlemlere kadar görebilirsiniz.! Aşağıda coinmarketcap.com üzerinde 100x listeli diye oradan göstereceğim. Bakın burada Binance Smart Chain yazan yerdeki kodu kopyalayın. Tilkinin solundaki kısma tıklarsanız otomatik kopyalamış olursunuz.

1621113603889.png

Şimdi kopyaladığımız adresi gelelim ve Select a currency kısmına tıklayarak yapıştıralım. Benim orada (Remove) yazıyor ya arkadaşlar sizde Add yazar ona tıklayın bunu yaparsanız eğer sürekli kopyala yapıştırla uğraşmazsınız. Add dedikten sonra 100x üstüne tıklayın.

1621113722313.png

Bakın şimdi ekranımız bu şekilde. Artık ayarladık şimdi satın almadan önceki işlemleri konuşalım sizlerle birlikte. Arkadaşlar aşağıdaki kısımda sağ üstte gördüğünüz üç çizgiye tıklarsanız eğer Slippage Tolerance kısmını açarsınız. Bilindik bir coinse orayı 0.1 olarak ayarlayabilirsiniz, onaylanır.

1621113807297.png

Peki 100x tarzı yeni çıkmış tokenlerde Slippage Tolerance ayarlarken tam ayarlamayı yapamazsanız ne olur? Aşağıdaki uyarı çıkar ve bu uyarı çıktığı zaman. Slippage Tolerance arttırmanız gerekiyor. Nokta atışına yaklaşmanız için ya resmi site üzerinden ya da telegram gruplarından önerilen Slippage Tolerance ayarlamalısınız. Eğer hala sıkıntı çekiyorsanız arkadaşlar alt tarafta konuşmaya devam edelim.

1621114040822.png

Şimdi aşağıda iki görsel var arkadaşlar. İlkinde alacağımız miktar 119.865.000 budur MAX'a tıkladığınızda. Bu tarz miktarların sonundaki rakamları değiştirebilirsiniz arkadaşlar. 119.000.000 yapıp küsuratı düzelttiğinizde de sorunu halledersiniz.

1621114203197.png
1621114224462.png

Burada MAX deyince görüyorsunuz değil mi elinizdeki miktara göre arada fark var. Bu fark ileride yapacağınız ve şu işlem için yaptığınız işlem ücretini de kapsadığı için arada fark bırakmak zorundasınız yoksa onaylanmaz! İşlem ücretleri 0.001 ve 0.002 arasında değişiyor arkadaşlar. Bunları hesaba katın işlem yaparken, unutmayın.

Şimdi Swap dediğiniz anda eğer slippage güzel ayarlamışsanız ve içerde işlem ücreti için bakiye bırakırsanız bir süre sonra onaylandığına dair bildirim gelecektir. Eğer bildirimi kaçırdıysanız ağı açıp Activity dediğiniz zaman onaylanan ve reddedilen işlemleri görebilirsiniz arkadaşlar. Kontrol edin.

1621114568969.png

Evet burada onaylandığını gördünüz artık sahibisiniz. Peki ben bu işlemleri yaptım, tokeni aldım ama nerede bu token diyorsanız eğer gelin bu tokeni MetaMask içerisine ekleyelim. Tilkiye tıklayalım Assets kısmından en alta inip Jeton Ekle diyelim. Bu açılan yere daha önce kopyaladığınız BSC adresini yapıştıralım arkadaşlar. Ben daha önce eklediğim için orada yazıyor bakınız. Onayladıktan sonra artık MetaMask açıp BSC ağına girdiğiniz anda elinizdeki tokenleri görebilirsiniz.

1621114969463.png
1621115016731.png

Satmak için bu yaptığımız işlemlerin hepsi sabit sadece yukarıya 100x yazın alt taraftaki yere BNB ekleyin ki bu işlemin tersiyle coininizi satmış olun.

Bu aşamada size sadece "Exchange" kısmını anlattım arkadaşlar. Diğer kısımlar ile ilgili ayrıntılı rehberler gelecektir. Bu rehberde anlamadığınız en ufak durum varsa yazarsanız yazıyı düzenleyelim. En ince ayrıntıya girmeye çalıştım MetaMask'a para göndermeye kadar. Umarım işinize yarar.

Detaylı anlatım olmuş elinize sağlık hocam.
Okuyanlar için önemli hatırlatma yapayım, başta verilen 12 kelimeden oluşan tohum anahtarınızı asla kaybetmeyin, dijital ortamda saklamayın, kağıda yazıp birden fazla kopyasını oluşturun, çünkü bu 12 kelimeye sırasıyla yazan herkes cüzdanınıza erişim sağlar.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,685
Son üye
Wkfrdaken
Geri