Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Polkadot [DOT] Grafiklerini İnceledim, İşte Sonuç

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Neredeyse iki gündür piyasaya girişinin daha 5. ayını tamamlamamış bir altcoin olan DOT grafiğini inceliyorum. Grafik aylık olarak uzun bir geçişe sahip olmadığı için aylık grafikte sadece şunu söyleyebiliriz: "Piyasaya yeni girmiş bu!" Haftalık grafik için de hemen hemen aynı şey geçerli. Bu yüzden teknik olarak incelemek zor oluyor. Yani tamamen hayal gücüne bağlı geliştirdiğimiz formasyonlar, üçgenler, ışınlar filan işlev görmüyor bu grafikte.

Zaten çok başvurmadığım formasyonlar iyi ki burada çalışmıyor. Şimdi rahat rahat atıp tutabilirim. :) Aylık ve haftalık grafiklerde geniş bir geçmiş yok; fakat günlük grafikte yeteri kadar veri var ve bu durum günlük grafik üzerinde çalışmayı kolaylaştırıyor. Zaten günlük grafikte yapılan bir çalışma diğer zaman dilimleri için de geçerliğini koruyor ve işe yarıyor. Günlük grafik her bakımdan önemli. Ben de her zamanki gibi günlük grafik üzerinde çalıştım ve Binance borsasında işleme açıldığı günden şu ana kadar gerçekleşen tüm hareketlerden oluşan destek ve dirençleri belirledim. bundan sonrakileri de tıpkı Bitcoin grafiğinde olduğu gibi belirlemeye devam edeceğim. Bunu Bitcoin, Binance Coin yapıyordum. Şimdi bir de DOT katıldı bunlara.

DOT üzerinde neden bu kadar durdum ve neden aniden favorilerim arasına girmeye aday oldu, net olarak ben de bilmiyorum; fakat hakkında okuduklarımdan anladığım kadarıyla geleneksel internet anlayışımıza yeni bir bakış açısı getiriyorlar. beni en çok etkileyen olayları ise birkaç blok zinciri birbirine bağlayıp tek bir ağ ile çalışılabilirliği sağlaması. Temel özelliklerinin anlatıldığı bu yazıya bakabilirsiniz.

Polkadot veya DOT, bende hayranlık uyandırmıyor; ama farklı bir proje olması açısından hoşuma gitti. Bu hissi ilk defa yaşamıyorum; fakat bu hissettiğimi daha önce başka altcoinler için yaşamıştım ve hayal kırıklığına uğradım. Bu Polkadot da umarım böyle bir şey yapmaz. :) Çünkü son zamanlarda XRP hakkında açılan menkul kıymet davasının bir benzeri DOT için de açılabilir. SEC, XRP özelinde böyle bir girişime girmiş olabilir veya daha önce konuştuğumuz farklı sebep ve gizli projeler olabilir; ama DOT için de yapı bakımından menkul kıymet olarak sayılma olasılığı var. Bu konu hakkındaki yazı da burada.

Şimdi grafiklere geçelim. Saatlik grafikten başlayacağız ve grafikteki siyah çizgiler destek ve dirençleri gösterecek. Bu destek ve dirençler günlük grafik tabanlı çizildi ve asıl işlevi günlük grafik üzerinde gerçekleşir; ama saatlik ve 4 saatlik grafikte de büyük oranda uyumlu gidiyor. Bu yüzden kaldırmaya veya gizlemeye gerek yok. Günlük grafiğe gelince daha net göreceğiz zaten. Başlıyoruz.

DOTUSD SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
indir.png

Saatlik grafikte AL sinyali var; ama şu an için çok güçlü değil. Hatta başladığı yatay seyirden dolayı iyice zayıflamış ve yeniden SAT sinyali vermeye hazırlanıyor. Bu grafikte dikkat edilmesi gereken kısım uzunca bir süre yatay izlemesi ve sonra sert bir yükselişle zirve yapması ve sonra tekrar yataya geçmesi. Bu anlattığım süreç sadece grafiğin görünen kısmı ile ilgili ve yaklaşık olarak 7 gün sürmüş. Bu hareketle dipten zirveye kadar %66,78 oranında bir kâr söz konusu. Yaklaşık 7 gün içinde bu kadar kâr etmek bir kripto yatırımcısı için az gelebilir; ama fiat birimlerde %1 kâr için 1 yıl bekleyenler oluyor.

Şimdi 4 saatlik grafiğe geçelim de başka bir şeyden bahsedeceğim.

DOTUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
indir (1).png

Bu grafikte aşırı bir yükselme sezmiyor musunuz? Son yükseliş hareketi yukarıda bahsettiğim gibi yaklaşık 7 gün sürmüş. Bu kadar dik durması sizce de ters giden bir şeyler olduğunu anlatmıyor mu? Siz bu soruya içinizden cevap verirken ben yukarıda bahsedeceğimi söylediğim olaya döneyim.

Yaklaşık 7 günde %66 kâr getirmesi bakımından düşük bir oran dedim çünkü kriptolarda yükseliş trendi bir başladı mı bu oranı 7 günde değil gün içinde birkaç saatte getirmesi düşünülür. Normal olan budur; fakat DOT için henüz tam olarak yükseliş trendi başlamadı ve bu %66'lık yükselişle henüz hazırlık aşamasında olduğunu söylesem acaba ne düşünürsünüz? Bu hazırlık tabii ki piyasaya girdiği ilk günden beri yapıyor; ama bu son 4 saatlik yükseliş trendi ile günlük grafiği bambaşka bir hazırlığa yöneltti. DOT için daha fazlasını günlük grafiğe geçince söyleyeceğim. Şimdi 4 saatlik destek ve dirençlere bakalım.

DOTUSD için 4 saatlik destekler: 6.998, 5.640, 4.474

İlk iki destek ayı zamanda direnç olarak da çalışıyor çünkü henüz yukarı yönlü bir kırılma söz konusu değil ve bu durum yatay seyre neden oluyor. Bu da 4 saatlik grafikte bir düzeltmeyi gerekli kılıyor. Şu an fiyatlar hafif düşüş meyilli gidiyor. Saatlik grafiğin yatay seyrinden gelebilecek sert bir düşüş 4 saatlik grafiği oyalar ve grafikte bir nefes alma aralığı sağlamış olur. Böylece şişik bir fiyatlama olmaz ve sağlam adımlarla ilerler grafikler.

DOTUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
indir (2).png

Günlük grafikte bu kadar kırık bir izlenim olmaması gerekiyor. Bu grafik daha yumuşak kenarlara sahip olmalı ve ağır ağır ilerlemeli. DOT günlük grafiğinde ise görüldüğü gibi trend değişimleri sık sık olmuş ve bu değişimler esnasında mumlar kırılarak ilerlemiş. Küçük zamanlı grafiklerde bile böyle bir görüntü sık görülür bir görüntü değildir. Kaldı ki günlük grafikte DOT'un böyle bir grafiğini görüyoruz. Bu grafiğin aşırı kararsız olduğunu gösteriyor. Grafiğin kararsızlığı ise yatırımcıya bağlı. Demek istediğim, yatırımcı almaya çok istekli. Diğer taraftan olur da düşerse diye satışlar gerçekleşiyor. Tam düşüş gelecekken bir başkası alım yapıyor ve düşüşü geciktiriyor. Aynı durum yukarı ivme kazanacakken satış yemesi ile de açıklanabilir. Bu güne kadar bu böyle gelmiş; ancak bugünden sonra iller değişecek gibi. Çünkü yeni günlük mum daha sert açılmış hem de 125 gün önce, piyasaya girdiği 9. gün, yaptığı ilk zirveyi bu gün görmüş. hatta 8 Doları biraz geçerek rekoru bile kırmış.

Sıra bu zirveden sonra gelen saatlik satışları toparlayıp yoluna devam etmesinde. Bu da yukarıda bahsettiğim 4 saatlik düzeltme ile gerçekleşebilir. Eğer sağlam adı atmak istiyorsa 4 saatlik düzeltme gelmeli. Yoksa daha yukarılarda bir düzeltme gelir ve bu da can yakıcı olur. DOT grafiğinde 10 Dolar psikolojik direnç olarak göz kırpıyor. Sıkıntılı bir yer. Çok dikkat etmek gerek. Bu seviyeye gelip satıl yerse sıkıntı. Ha bu söylediklerimin tersi olur, fiyatlar 20 dolarlara çıkıp oradan da düşüş yapabilir. İşte bu sağlıklı yükselmediği için olur. bir an önce bir düzeltme gelmeli ve 4 saatlik grafik rahat bir nefes aldıktan sonra tekrar devam etmeli. Bu yapmak zor değil. Böyle bir rahatlama için 12 saat yeterli DOT için. Hep beraber izleyip göreceğiz.

DOT için günlük grafikte önemli seviyeler: 8.03, 7.41, 6.998, 5.640, 4.474, 1.41

Bu arada @admin'ler sanırım DOT için bir alan açsalar iyi olacak. :) Başarılar dilerim.

LcTxR7u1XKaa3e4T1EBuBP18JezPvjFFo8gNuE9CiKHBn2rQhkTN5mxRKPvFQARtQ6XhuS6AqndsQV5WHLuEyJRPdHeEDH...jpg
Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.
Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

Hocam, öncelikle çok güzel bir analiz olmuş. Ellerinize sağlık. Bu sayede, kripto paraların iniş çıkış hareketleri hakkında genel olarak bilgi sahibi de oldum. Düzeltme, direnç noktaları vs.
Dot', dava riski taşımasa daha çok umut vadedecekmiş gibi duruyor.
Bu arada kendime de bir pay çıkarayım. Dot'u aklınıza bu denli sokan şey, sanırım benim sıkça ondan bahsetmemdi paylaşımlarımda. :)

Hocam, öncelikle çok güzel bir analiz olmuş. Ellerinize sağlık. Bu sayede, kripto paraların iniş çıkış hareketleri hakkında genel olarak bilgi sahibi de oldum. Düzeltme, direnç noktaları vs.
Dot', dava riski taşımasa daha çok umut vadedecekmiş gibi duruyor.
Bu arada kendime de bir pay çıkarayım. Dot'u aklınıza bu denli sokan şey, sanırım benim sıkça ondan bahsetmemdi paylaşımlarımda. :)
Çok güzel bir analiz olmamış. Şöyle bir göz gezdirdim de birçok yerde yazım hatası yapmışım. Sanırım paylaşmadan önce okuma alışkanlığı kazanmam lazım. Teşekkür ederim.

Bilgiyi paylaşmak için yazıyorum. Bir süre sonra grafiğin hareketlerini içselleştirip komplikasyonu da anlamaya başlarsın. İlgi ve tutum önemli.

Dava olayı DOT için de gerçekleşir mi bilmiyorum. Ripple olayında perde arkası farklı konular içeriyor gibi.

Ve evet, senin DOT üzerindeki duruşun beni etkiledi. Teşekkür ederim tekrar. :)

Rica ederim hocam :)
Yazım yanlışlarını fark ettim. Ufak tefek şeyler. Ben yayınlamadan 3 defa okuyorum yazılarımı. Buna rağmen hala hata yapabiliyorum.
Grafikleri okuyabilmeyi isterim elbet. Belki zamanla başarırım.

Polkadot ile ilgili grafikleri inceledim. Bence uzun vaadede güzel kazanç elde edilebilir. Ancak sabırlı olmak gerekiyor. 1-2 hafta zararla beklenebilme ihtimali büyük. Ancak birden çıkışlar yapıp anlık güzel paralarda verebiliyor. Listemde hep yer alıyor. Zaman zaman satıp düşükten tekrar alıyorum. Küçük karlar elde edebildim.

Polkadot ile ilgili grafikleri inceledim. Bence uzun vaadede güzel kazanç elde edilebilir. Ancak sabırlı olmak gerekiyor. 1-2 hafta zararla beklenebilme ihtimali büyük. Ancak birden çıkışlar yapıp anlık güzel paralarda verebiliyor. Listemde hep yer alıyor. Zaman zaman satıp düşükten tekrar alıyorum. Küçük karlar elde edebildim.
Aralık ayının analizi. Lütfen bu tip konuları hortlatmayın

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,208
Kullanıcılar
6,739
Son üye
mistirlow
Geri