SPK Bitcoin Türev Platformu Overbit’e Erişim Engeli Getirdi

  • Konbuyu başlatan Fatih TAŞDEMİR
  • Başlangıç tarihi
Minex Partner ile Kripto Kazanmaya Başla!
  • Volatility: Fiyatlarda görülen dalgalanmalardır. Çok hareketli olması yatırım için riskli olduğu anlamına gelir.
F

Fatih TAŞDEMİR

Misafir


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1
Kripto para platformlarının kullanımı ve yaygınlığı her gün artıyor. Açtığımız radyodan tutun, yolda gördüğümüz bir reklam panosunda bile kripto para borsalarını görmek mümkün. Ancak tüm bu haberlerin yanında bugün SPK yayınladığı bildirgede bitcoin türev platformu Overbit’e erişim engeli getirdiğini duyurdu.

Overbit platformu üzerinde kullanıcılara bitcoin ve diğer kripto paralar ile kaldıraçlı işlem yapma imkanı sağlıyordu. 500x’e kadar kaldıraçlı işlemin yapılabildiği Overbit, SPK’nın 1:10 yani 10x kuralını ihlal ederek bu işlemlerin yapılmasına imkan veriyor, dolayısıyla da kanunlara aykırı bir durumun içerisinde bulunuyordu.

overbit-spk-erisim-engeli.png

SPK’dan erişim engeli​


Türkiye’de türev platformları yalnızca 1:10 yani 10x kaldıraçlı işlem yapma hakkına sahiptirler ve bu hakkı da yalnızca SPK’dan lisans alarak gerçekleştirebiliyorlar. Overbit hem sağladığı 500x kaldıraç opsiyonu hem de SPK lisansı olmadan Türkiye’de kaldıraç hizmeti vererek kanunları ihlal etmiş bulundu ve bugün SPK yayınladığı duyuruda birçok farklı firma ile birlikte Overbit’e de erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Kripto Emre şikayet etmişti​


Türk kripto para topluluğunun popüler isimlerinden Kripto Emre Ağustos ayında Overbit’i SPK’ya şikayet ettiğini açıklamıştı. Şikayetini SPK kanunlarına aykırı yürüttükleri hizmetler üzerinden yapan Emre Aksoy, erişim engelinin gelmesini talep etmişti.

Kripto Emre’den henüz yaşanan gelişme hakkında bir açıklama gelmedi.

SPK Bitcoin Türev Platformu Overbit’e Erişim Engeli Getirdi isimli makale Fatih TAŞDEMİR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Okumaya devam et...
 

Üst