Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Teknik Analizde Yapılan Hatalar #1

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Hepimiz hayatımızda bir takım yanlışlar, hatalar yaparız. Kimi zaman hatalarımızı fark ederiz; fakat büyük çoğunlukla yaptığımız hatayı görmeyiz ve sürekli aynı hatayı tekrar edip dururuz. Özellikle internet üzerinden gerek kripto para piyasasında gerekse geleneksel para piyasalarında alım satım/yatırım yaparken uğradığımız hatalar büyük zararlara; hatta sermaye kayıplarına yol açabiliyor. Bu yazımda Teknik Analiz yaparken dikkat etmediğimi ve hatalar silsilesiyle başımıza yıkılan bazı davranışlarımızdan bahsedeceğim.

Teknik analiz nedir? Soruna cevap vermeye çalışarak giriş yapayım. Teknik analiz genelde hisse senetleri, altın, gümüş USD, EUR ve son 10 yıldır dünya para piyasalarına giriş yapmış olan kripto paralar gibi her türlü finansal birimin fiyat hareketlerinin takibi ve bunların gelecek hareketlerini tahmin etmede kullanılan çeşitli hesaplama yöntemlerinin bütünüdür. Teknik analizin genel kurallarını, temel kavramlarını öğrenmek çok zor değil; fakat teknik analizde profesyonel davranmak gayet zordur.

1. Öğrenmeden İşe Girişmek

Teknik analizi öğrenmek çok zor iken hiç öğrenmeden veya sağdan soldan okunan ve doğruluğunu sorgulamadan edinilen birkaç bilgi ile harekete geçip alım satım yapmak ciddi anlamda ilk yapılan hatadır. Önemli olan okumak, araştırmak; fakat kimden ne öğrenildiği daha önemlidir. Öğrenilen bilginin yatırıma ne kadar faydası olacağını, ne işe yarayacağını ne işe yaramayacağını tam olarak kestiremeden yatırıma başlamak ciddi cesaret ister açıkçası. Bu, karanlıkta ışıksız yürümekten başka bir şey değildir ve takıp düşmeyeceğinin garantisi asla yoktur. Bu yüzden iyice öğrenmek, test etmek, emin olmak ve sonra yatırıma başlamak gerek. Öğrenmek için satoshiturk.com vazgeçilmez bir yerdir.

2. Hatalardan Ders Çıkarmak ve Hatayı Tekrarlamamak
Teknik analizin zorluğu aşikar. Bu yüzden öğrenirken defalarca hata yapabiliriz. Hata yapmak iyidir; fakat hatanın farkına varılıp o hata tekrar edilmiyorsa iyidir. Öğrenilmiş ders çıkarılmış hata, artık hata değil tecrübedir. Tecrübeli yatırımcı ise ne yaptığını bilen yatırımcıdır. Kaybetme riski en az olan yatırımcıdır. Çok okumak ve çok araştırmakla hataların farkına varılabilir ve bu hatalardan ders çıkarılarak gelecekteki hata olasılığı en aza indirgenmiş olunabilir. Bu nedenle hataları fark etmek, kabul etmek başarıyı getirmenin önemli ve kolay yolarından biridir.

ders-almak-ile-ilgili-sözler.jpg

3. Kaybetmemeyi Öğrenmek
Yatırım yaparken eldeki paranın veya malın kaybolması değil artması amacı güdülür; fakat bunun için çalışırken önce eldekini korumayı öğrenmek gereklidir. Amaçlar arasında önceliği miktar arttırmaktan ziyade kaybetmemeye yönelik ayarlamak önemli bir adım olacaktır. "Kaybetmemeyi öğrendikten sonra kazanmaya başlarsın." Bu cümleyi sevgili adını ve sanını bilmediğim hocamdan doğrudan aktarıyorum. Selam olsun!

4. Sürekli AL-SAT Yapma İsteği
Kendinizi her zaman alıp satmak zorunda hissetmeyin. Kimse sizi buna zorlamıyor, değil mi? Önemli olan analizi sağlam yapıp doğru yerden almak ve doğru yerden satmak. Gerçekten çok önemli bir nokta. Daha grafiklerin hareketlerine aşina olmadan yapılan alımdan emin olun 5 dakika sonra satarsınız. Çünkü siz aldıktan hemen sonra düşmeye başlar ve panik yaparsınız. Satarsınız, sonra tekrar alırsınız, tekrar satarsınız...

Oysa teknik analizi önemli derecede öğrenmiş ve tecrübe sahibi analistler çok az pozisyon değiştirirler. Kendimi onlardan biri gibi göstermek niyetinde değilim; fakat ben iki yılda sadece birkaç defa pozisyon değiştirerek birkaç hamlede sermayem kadar miktar arttırdığımı biliyorum. Aynı şekilde gün içinde 1-3-5 dakikalık grafikleri baz alarak defalarca pozisyondan pozisyona geçtiğim de oldu tabii; fakat emin olun uzun vadede birkaç hamle ile kazandığım hem kat kat daha fazla oldu hem de kafam daha rahattı.

b3e2c0c9dd41f88121e29e1a3ac14018.jpg

Kolay yoldan kısa süre içinde zengin olmak hayalleri maalesef boş hayalden başka bir şey değildir. Öne sıkı bir takip, sağlam bir analiz, sadık kalınacak bir strateji ve en son hareket. Tüm bunlar zaman ve emek alıyor açıkçası. En doğru yolu ve en doğru zamanı saptamak gerekiyor. Yoksa sonu hüsran olur.

Ayrıca yapılan en büyü hatalardan biri de kaybettiğini hemen geri alma hevesine girmek. Pozisyona girildikten kısa bir süre sonra gelen düşüşle gerçekleşen kayıptan sonra hemen yeni bir pozisyon açarak sanki kaybettiğini hemen geri alabilecekmiş gibi piyasaya savaş açmanın hiçbir anlamı yok. Buna finansal piyasada "intikam almak" denir. Kimden ve neden intikam aldığınızı biliyor musunuz?

Teknik analizi az çok öğrenmiş kişilerin de sık yaptığı hata gün içinde çok fazla işlem yapmak. Vadeyi çok kısa tutmanın yeni öğrenmiş veya geçerli bilgiye sahip olan bir yatırımcıya faydası yoktur. Eğer profesyonel bir teknik analistseniz kısa zamanlı grafiklerle dans edebilirsiniz. Yok değilseniz o zaman uzun vade çalışın ve oturduğunuz yerden kazanın. Evet oturduğun yerden kazanmak böyle olur.

Şimdilik bu kadar yeter arkadaşlar. Yoruldum. Çok uzun bir yazı olacağını biliyordum; ama bu kadarını beklemiyordum. Bu noktaya kadar anlatmadığım daha çok şey var. Bu yüzden daha faza uzatmadan en iyisi yazıyı parçalara bölmek. Yarın veya sonraki gün devam ederiz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Yapılan kaliteli ve katkıcı yorumlara satoshi bağışı yapacağımı biliyorsunuz. Saçma sapan yorumları da cezalandırmaktan zevk alıyorum abi. :) Kolay gelsin.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Teknik analizi az çok öğrenmiş kişilerin de sık yaptığı hata gün içinde çok fazla işlem yapmak. Vadeyi çok kısa tutmanın yeni öğrenmiş veya geçerli bilgiye sahip olan bir yatırımcıya faydası yoktur. Eğer profesyonel bir teknik analistseniz kısa zamanlı grafiklerle dans edebilirsiniz. Yok değilseniz o zaman uzun vade çalışın ve oturduğunuz yerden kazanın. Evet oturduğun yerden kazanmak böyle olur.
Ben bunu çok yapıyorum, belirlenen çizginin, hedefin hemen dışına çıkacağını düşünüyorum. Artık vadeyi uzun tutuyorum kendim için.

Bir de hala ufak ufak var olsa da başlarda çokça çizgilerden hep yukarı çıkış bekliyordum, ne güzel memleket.

The One Where Estelle Dies Episode 15 GIF by Friends

Ben bunu çok yapıyorum, belirlenen çizginin, hedefin hemen dışına çıkacağını düşünüyorum. Artık vadeyi uzun tutuyorum kendim için.

Bir de hala ufak ufak var olsa da başlarda çokça çizgilerden hep yukarı çıkış bekliyordum, ne güzel memleket.

The One Where Estelle Dies Episode 15 GIF by Friends
Her şey düşündüğümüz gibi olmuyor maalesef. Öyle olsa herkes zengin olurdu, değil mi :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,684
Son üye
Okan.2727
Geri