Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Thodex Kripto Para Borsasında Neler Oluyor? Thodex Paraları Nasıl Geri Alınacak?

thodex.jpeg

Thodex kripto para borsası bir süredir kullanıcılarından yoğun şikayetler almaktaydı. Bu şikayetlerin temelinde de çekme faaliyetlerinde gerçekleşmeyen işlemler büyük bir yer edinmekteydi. Açıkçası şuan geldiğimiz noktada bunun sebebi açığa çıkmış oldu diyebilirim.

20 04.2021 tarihinde bir takım sorunlar yaşayan borsa, aynı gün saat 20:00 itibariyle bakıma gireceğini açıklamış ve bakım süresini 6 saat olarak belirtmişti. Ancak saatler ilerlemesine rağmen, site üzerindeki bakım ibaresi bir türlü kalkmamış, hatta aralarda serverın sıfırlanmasına yönelik hata sayfalarıyla kullanıcılar karşılaşmıştı. Sonuç olarak ertesi gün yani 21.04.2021 saat 11:00 sıralarında Thodex kripto para borsası ikinci bir açıklama yayınlayarak, büyük anlaşmalar yapılacağı ve bu anlaşmalar nedeniyle bakımın 4-5 iş günü kadar sürebileceği belirtilmişti. kullanıcıları tatmin etmeyen ve tutarsız bu bildiriden sonra ortalık daha da karışmaya başladı.

Tüm bunların öncesinde polis nezaretinde Thodex adresine gidildiği ancak kimsenin bahse konu adreste bulunmadığı yönünde sosyal medya üzerinden oldukça fazla içerik paylaşılmaya başladı. Aslında çok dillendirmemek ve sonuçta netleşmemiş bir durum hakkında ithamda bulunmamak için kendi kişisel fikirlerimi kendime sakladığım bu noktada düşündüğüm ilk şey, İstanbul gibi bir ildeki plazaya yapılan bu şekilde tabiri caizse baskının haberinden sonra bile sessizliğini koruyan, sadece yasal haklarımızı arayacağız gibisinden bir açıklama yazan, ancak hiçbir görsel paylaşımında bulunmayan borsanın kaçtığına kanaat getirmiştim. Bu tip bir dedikodu bir kripto para borsası için ölümcül iken, bu dedikodunun yayılmasına engel olmamaları durumu özetler nitelikteydi.

Tüm bu süreç özellikle @SatoshiTURK tarafından sıkı şekilde takip edilmiş v sitemiz üzerinden de gelişmeler anlık olarak forumumuz kullanıcılarının bilgisine sunulmuştur. Bu açıdan bu yazıda kendisine de teşekkür etmek istiyorum. İşte bu forumun bu yanını çok seviyorum. Yoksa bu haberden belki de çok geç haberim olacaktı. Elbette bahse konu borsada bir yatırımım ve kaybım yok. Hatta KYC yapılmış hesabım bile yok. Bu konuda kendimi şanslı hissediyorum diyebilirim.

Konumuza dönecek olursak; Thodex borsasının CEO'su Faruk Fatih ÖZER'in yurtdışına kaçtığına yönelik mağdurların avukatı tarafından sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapmasıyla gerçek ortaya çıkmış oldu. Hala bazı haber sitelerinde "yurt dışına kaçtı iddiaları" deniyor. Artık iddialık bir durumu kalmadı. Bu adam bariz bir şekilde kaçtı gitti. Arkasında da bir sürü mağdur bıraktı. Bu mağdurların büyük bir kısmı parasını, pulunu belki de her şeyini bu siteye bıraktı.

Özellikle son birkaç ay dışında sponsorluk nedeniyle Thodex'i öve öve bitiremeyen ve takipçilerinin birçoğunun adını bu şahsiyet sayesinde duyduğu Erkan ÖZ beye seslenmek istiyorum. Thodex patladığında burayı öve öve bitiremediğinizi unutmuş gibi mağdurlara 2 ay önce sponsorluk anlaşmam bitti diyebiliyorsunuz. Yani ben bu kelimeden şunu anlıyorum; bana parayı vereni överim. Şuan da Bitci platformunu övüyor sanırım. Kendisini bu tutumundan dolayı da kınıyorum.

Thodex Kaçış İşareti Vermiş miydi?

Aslında vermişti diyebilirim. Elbette ben gördüm diyemem ama verdiği ödüllerden dolayı kıllanmadım desem yalan olur. Bir çok ünlünün yüzünü kullanarak yaptığı reklamların yanında, yaptığı çok büyük kampanyalar (porshe, 2 milyon doge) ile de gündemdeydi sürekli. Sürekli yatırımcı çekmeye çalışıyor, ancak yatırımcıların çoğu sisteme girdiğinde yüksek işlem ücretleri ve gerçekleşmeyen emirler gibi birçok sorun nedeniyle şikayette bulunuyordu. yani altyapı yetersizdi diyebilirim. Bahsettiğim borsa bu arada Türkiye'de ilk Bitcoin ATM'sini kuran borsadır. Bu açıdan kondurmak biraz zor bu olayı anlayacağınız. Ama görünen köy kılavuz istemiyor malesef.

Tosuncuk muhabbetinden hatırlayanlar bilir. Çok şaşalı ödüller, kampanyalardan sonra patlamıştı Tosuncuk. Daha doğrusu patlatmıştı. Elbette bu bir tosuncuk durumu değil. Mevcut sistemin ponzi olduğu belli tosuncuk vakasında. Bunda sözde global ilk Türk borsası sıfatıyla yola çıkmış ve büyük bir kullanıcı kitlesinin güvenini kazanmış bir borsanın, içinin boşaltılması söz konusu.

Şimdi gelelim CEO Faruk Fatih ÖZER'e ait olduğu iddia edilen mektuba. Mektubu @HalilPasa paylaşmıştı. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili açıklamaya ulaşabilirsiniz.

Thodex CEO'sundan Açıklama

CEO açıklamasında yetim hakkı yemediğinden bahsetmiş. Ben açıkça söyleyeyim, yapılanlar şunu gösteriyor; özellikle son zamanlar vurgun daha büyük olsun diye olmayan kripto para kullanıcılara satılmış. Bu durumu bir borsa yapabilir. Özellikle bir denetim mekanizması söz konusu değilken Çünkü alım satım işlemleri kripto paraların bağlı olduğu ağlar üzerinden değil, kripto para borsasının veritabanı üzerinden gerçekleşir. Borsanın içerisine giren çıkamadı ya da malını ucuzdan satıp çıkmak zorunda kaldı bu noktada. Kısacası her türlü borsa ekstra vurgununu yapmış oldu. B benim teorim tabi ki. Ama son zamanlarda çekimlere izin vermemesi bunu gösteriyor. Olmayan malı gönderemez sonuçta .

CEO Faruk Fatih ÖZER'in açıklamasında dikkatimi çeken bir diğer noktada, geri ödeyeceği yönündeki yazısı. Oldukça komedi bir durum bu. İnsanlarla dalga geçmeyi adet haline getirmiş eğleniyorlar. Bunu açıkça söyleyebilirim Sitenin ikinci bakım duyurusunda adam çoktan yurtdışına kaçmıştı. Eğer harbiden dobra biri olsa salak bir açıklama ile insanları yeniden oyalamaya çalışmazdı.

Bir diğer noktada TRY varlıklara dokunmadıklarını söyledikleri kısım. Aslında bunun doğruluğunu bilmiyorum. MASAK hesaplarına el koydu. Ve bu soruşturmada yürütülen bir gizlilik durumu söz konusu. Ama ben bunu olası görüyorum Kripto para borsalarının hesapları MASAK'ın takibinde. oralardan yüklü çıkışlar ya da seri peyderpey çıkışlar dikkat çekebileceğinden ve bu durum beraberinde bir inceleme getirebileceğinden böyle bir riski aldıklarını düşünmüyorum. En temizi kripto paraları yurt dışına kaçırmak olmuştur. Kolaysa takip et şimdi der gibi. O yüzden o kendini acındırmaya yönelik mağdur edebiyatı tamamen sahtekarlık ve bu kadar mağdur insanla alay etmekten başka bir şey değildir. Sosyal medya hesaplarını kapatıp gitmesinden bahsetmiyorum bile.

Thodex Paraları Nasıl Geri Alınacak?

Thodex kripto para borsasında kullanıcı hesaplarında bulunan paraların ve kripto varlıkların nasıl geri alınacağı merak konusu. Bu konuda TRY varlıklarla ilgili mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde, şirket hesapları ve diğer varlıklarının tespiti, bunların satışı ile mağdurların mağduriyetlerinin bir kısmının ya da tamamının giderilmesi söz konusu olabilir. Bu süreç henüz net değil Ne kadar bir varlık kaldığı belli değil. Daha öncede dediğim gibi gizlilik kararı da mevcut. Ama bu sürecin uzun bir süreç olacağını söylemeliyim.

Öncelikle savcılık üzerinden suç duyurusunda bulunarak mağduriyetinizin bilinmesi gerekiyor. Şikayetler topladıktan sonra eğer veriler mevcut ise, bu veriler üzerinden sizin şikayetiniz karşılaştırılıyor ve mağduriyetinizin doğruluğunun tespiti yapılıyor. Veriler mevcut değil ise mağduriyetinizi kanıtlamanız gerekebilir. elbette mağdursunuzdur da içeride 10 binin varken 100 binim var diye beyanda bulunabilirsin. Bunun teyidinin yapılması gerekiyor. Daha sonrasında da varlık satışı ya da nakitler vasıtasıyla mağduriyetler giderilmeye çalışılıyor. Devlet garantörlüğünde bir platform olmadığından giderilen mağduriyetin sınırlı kalma olasılığı mevcut.

Gelelim çıkmazdaki diğer konuya. Kripto para varlıkları. Thodex hesabında kullanıcıların kendi hesaplarında bulundurdukları kripto paralara yönelik mağduriyetlerin giderilmesi aşamasında nasıl bir yol izlenecek bilinmiyor. Ülkemizde bunun bir örneği henüz söz konusu değil. Ayrıca fiyatı oldukça spekülatif olan varlıklardan bahsediyoruz. Yani bu konu henüz netlik kazanmadı diyebiliriz.

Bu tip mağduriyetlerin önlenebilmesi için yasal düzenlemeler şart. Ancak mantık çerçevesinde ve bütün yükü yatırımcının omuzlarına verecek şekilde değil, makul ölçüde paylaştıracak şekilde. İnşallah mağduriyetler kısa zamanda giderilir ve insanlar rahat bir nefes alır.

Kripto paralara yönelik mağduriyetlerin giderilebilmesi adına yapılacak yasal düzenlemelere yönelik kişisel yorumlarımdan derlediğim yazıma, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.

Kripto Para Yasası Nasıl Olmalı?

Son düzenleme:
Tüm bu süreç özellikle @SatoshiTURK tarafından sıkı şekilde takip edilmiş v sitemiz üzerinden de gelişmeler anlık olarak forumumuz kullanıcılarının bilgisine sunulmuştur. Bu açıdan bu yazıda kendisine de teşekkür etmek istiyorum. İşte bu forumun bu yanını çok seviyorum. Yoksa bu haberden belki de çok geç haberim olacaktı. Elbette bahse konu borsada bir yatırımım ve kaybım yok. Hatta KYC yapılmış hesabım bile yok. Bu konuda kendimi şanslı hissediyorum diyebilirim.
aynı şeyi seviyoruz hocam :)

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 4240

Thodex kripto para borsası bir süredir kullanıcılarından yoğun şikayetler almaktaydı. Bu şikayetlerin temelinde de çekme faaliyetlerinde gerçekleşmeyen işlemler büyük bir yer edinmekteydi. Açıkçası şuan geldiğimiz noktada bunun sebebi açığa çıkmış oldu diyebilirim.

20 04.2021 tarihinde ir takım sorunlar yaşayan borsa, aynı gün saat 20:00 itibariyle bakıma gireceğini açıklamış ve bakım süresini 6 saat olarak belirtmişti. Ancak saatler ilerlemesine rağmen, site üzerindeki bakım ibaresi bir türlü kalkmamış, hatta aralarda serverın sıfırlanmasına yönelik hata sayfalarıyla kullanıcılar karşılaşmıştı. Sonuç olarak ertesi gün yani 21.04.2021 saat 11:00 sıralarında Thodex kripto para borsası ikinci bir açıklama yayınlayarak, büyük anlaşmalar yapılacağı ve bu anlaşmalar nedeniyle bakımın 4-5 iş günü kadar sürebileceği belirtilmişti. kullanıcıları tatmin etmeyen ve tutarsız bu bildiriden sonra ortalık daha da karışmaya başladı.

Tüm bunların öncesinde polis nezaretinde Thodex adresine gidildiği ancak kimsenin bahse konu adreste bulunmadığı yönünde sosyal medya üzerinden oldukça fazla içerik paylaşılmaya başladı. Aslında çok dillendirmemek ve sonuçta netleşmemiş bir durum hakkında ithamda bulunmamak için kendi kişisel fikirlerimi kendime sakladığım bu noktada düşündüğüm ilk şey, İstanbul gibi bir ildeki plazaya yapılan bu şekilde tabiri caizse baskının haberinden sonra bile sessizliğini koruyan, sadece yasal haklarımızı arayacağız gibisinden bir açıklama yazan, ancak hiçbir görsel paylaşımında bulunmayan borsanın kaçtığına kanaat getirmiştim. Bu tip bir dedikodu bir kripto para borsası için ölümcül iken, bu dedikodunun yayılmasına engel olmamaları durumu özetler nitelikteydi.

Konumuza dönecek olursak; Thodex borsasının CEO'su Faruk Fatih ÖZER'in yurtdışına kaçtığına yönelik mağdurların avukatı tarafından sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapmasıyla gerçek ortaya çıkmış oldu. Hala bazı haber sitelerinde "yurt dışına kaçtı iddiaları" deniyor. Artık iddialık bir durumu kalmadı. Bu adam bariz bir şekilde kaçtı gitti. Arkasında da bir sürü mağdur bıraktı. Bu mağdurların büyük bir kısmı parasını, pulunu belki de her şeyini bu siteye bıraktı.

Özellikle son birkaç ay dışında sponsorluk nedeniyle Thodex'i öve öve bitiremeyen ve takipçilerinin birçoğunun adını bu şahsiyet sayesinde duyduğu Erkan ÖZ beye seslenmek istiyorum. Thodex patladığında burayı öve öve bitiremediğinizi unutmuş gibi mağdurlara 2 ay önce sponsorluk anlaşmam bitti diyebiliyorsunuz. Yani ben bu kelimeden şunu anlıyorum; bana parayı vereni överim. Şuan da Bitci platformunu övüyor sanırım. Kendisini bu tutumundan dolayı da kınıyorum.

Thodex Kaçış İşareti Vermiş miydi?

Aslında vermişti diyebilirim. Elbette ben gördüm diyemem ama verdiği ödüllerden dolayı kıllanmadım desem yalan olur. Bir çok ünlünün yüzünü kullanarak yaptığı reklamların yanında, yaptığı çok büyük kampanyalar (porshe, 2 milyon doge) ile de gündemdeydi sürekli. Sürekli yatırımcı çekmeye çalışıyor, ancak yatırımcıların çoğu sisteme girdiğinde yüksek işlem ücretleri ve gerçekleşmeyen emirler gibi birçok sorun nedeniyle şikayette bulunuyordu. yani altyapı yetersizdi diyebilirim. Bahsettiğim borsa bu arada Türkiye'de ilk Bitcoin ATM'sini kuran borsadır. Bu açıdan kondurmak biraz zor bu olayı anlayacağınız. Ama görünen köy kılavuz istemiyor malesef.

Tosuncuk muhabbetinden hatırlayanlar bilir. Çok şaşalı ödüller, kampanyalardan sonra patlamıştı Tosuncuk. Daha doğrusu patlatmıştı. Elbette bu bir tosuncuk durumu değil. Mevcut sistemin ponzi olduğu belli tosuncuk vakasında. Bunda sözde global ilk Türk borsası sıfatıyla yola çıkmış ve büyük bir kullanıcı kitlesinin güvenini kazanmış bir borsanın, içinin boşaltılması söz konusu.

Şimdi gelelim CEO Faruk Fatih ÖZER'e ait olduğu iddia edilen mektuba. Mektubu @HalilPasa paylaşmıştı. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili açıklamaya ulaşabilirsiniz.

Thodex CEO'sundan Açıklama

CEO açıklamasında yetim hakkı yemediğinden bahsetmiş. Ben açıkça söyleyeyim, yapılanlar şunu gösteriyor; özellikle son zamanlar vurgun daha büyük olsun diye olmayan kripto para kullanıcılara satılmış. Bu durumu bir borsa yapabilir. Özellikle bir denetim mekanizması söz konusu değilken Çünkü alım satım işlemleri kripto paraların bağlı olduğu ağlar üzerinden değil, kripto para borsasının veritabanı üzerinden gerçekleşir. Borsanın içerisine giren çıkamadı ya da malını ucuzdan satıp çıkmak zorunda kaldı bu noktada. Kısacası her türlü borsa ekstra vurgununu yapmış oldu. B benim teorim tabi ki. Ama son zamanlarda çekimlere izin vermemesi bunu gösteriyor. Olmayan malı gönderemez sonuçta .

CEO Faruk Fatih ÖZER'in açıklamasında dikkatimi çeken bir diğer noktada, geri ödeyeceği yönündeki yazısı. Olduça komedi bir durum bu. İnsanlarla dalga geçmeyi adet haline getirmiş eğleniyorlar. Bunu açıkça söyleyebilirim Sitenin ikinci bakım duyurusunda adam çoktan yurtdışına kaçmıştı. Eğer harbiden dobra biri olsa salak bir açıklama ile insanları yeniden oyalamaya çalışmazdı.

Bir diğer noktada TRY varlıklara dokunmadıklarını söyledikleri kısım. Aslında bunun doğruluğunu bilmiyorum. MASAK hesaplarına el koydu. Ve bu soruşturmada yürütülen bir gizlilik durumu söz konusu. Ama ben bunu olası görüyorum Kripto para borsalarının hesapları MASAK'ın takibinde. oralardan yüklü çıkışlar ya da seri peyderpey çıkışlar dikkat çekebileceğinden ve bu durum beraberinde bir inceleme getirebileceğinden böyle bir riski aldıklarını düşünmüyorum. En temizi kripto paralrı yurt dışına kaçırmak olmuştur. Kolaysa takip et şimdi der gibi. O yüzden o kendini acındırmaya yönelik mağdur edebiyatı tamamen sahtekarlık ve bu kadar mağdur insanla alay etmekten başka bir şey değildir. Sosyal medya hesaplarını kapatıp gitmesinden bahsetmiyorum bile.

Thodex Paraları Nasıl Geri Alınacak?

Thodex kripto para borsasında kullanıcı hesaplarında bulunan paraların ve kripto varlıkların nasıl geri alınacağı merak konusu. Bu konuda TRY varlıklarla ilgili mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde, şirket hesapları ve diğer varlıkarının tespiti, bunların satışı ile mağdurların mağduriyetlerinin bir kısmının ya da tamamının giderilmesi söz konusu olabilir. Bu süreç henüz net değil Ne kadar bir varlık kaldığı belli değil. Daha öncede dediğim gibi gizlilik kararı da mevcut. Ama bu sürecin uzun bir süreç olacağını söylemeliyim.

Öncelikle savcılık üzerinden suç duyurusunda bulunarak mağduriyetinizin bilinmesi gerekiyor. Şikayetler topladıktan sonra eğer veriler mevcut ise, bu veriler üzerinden sizin şikayetiniz karşılaştırılıyor ve mağduriyetinizin doğruluğunun tespiti yapılıyor. Veriler mevcut değil ise mağduriyetinizi kanıtlamanız gerekebilir. elbette mağdursunuzdur da içeride 10 binin varken 100 binim var diye beyanda bulunabilirsin. Bunun teyidinin yapılması gerekiyor. Daha sonrasında da varlık satışı ya da nakitler vasıtasıyla mağduriyetler giderilmeye çalışılıyor. Devlet garantörlüğünde bir platform olmadığından giderilen mağduriyetin sınırlı kalma olasılığı mevcut.

Gelelim çıkmazdaki diğer konuya. Kripto para varlıkları. Thodex hesabında kullanıcıların kendi hesaplarında bulundurdukları kripto paralara yönelik mağduriyetlerin giderilmesi aşamasında nasıl bir yol izlenecek bilinmiyor. Ülkemizde bunun bir örneği henüz söz konusu değil. Ayrıca fiyatı oldukça spekülatif olan varlıklardan bahsediyoruz. Yani bu konu henüz netlik kazanmadı diyebiliriz.

Bu tip mağduriyetlerin önlenebilmesi için yasal düzenlemeler şart. Ancak mantık çerçevesinde ve bütün yükü yatırımcının omuzlarına verecek şekilde değil, makul ölçüde paylaştıracak şekilde. İnşallah mağduriyetler kısa zamanda giderilir ve insanlar rahat bir nefes alır.

Kripto paralara yönelik mağduriyetlerin giderilebilmesi adına yapılacak yasal düzenlemelere yönelik kişisel yorumlarımdan derlediğim yazıma, yayınladıktan sonra bu sayfada vereceğim bağlantı üzerinden ulaşabileceksiniz. İyi forumlar dilerim.
Oncelikle cok guzel bi yazi olmus eline saglik
Erkan ÖZ kimdir tanimam bilmem fakat cogu kisiye referans olmustur yaptigi sponsorlukla sonra cikip boyle anlasmam bitmsti gibi sozler hic yakismamis kiniyorum.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,685
Son üye
Wkfrdaken
Geri