Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Nasıl Tradingview Kripto Takipçisi Nasıl Kullanılır?

BTC

Kıdemli Çavuş
blockchain-blok-zinciri-bitcoin-coin-kripto-para-e1503293610881.jpg

Bugün sizlere tradingview üzerinde yer alan kripto takipçisinin nasıl kullanacağını anlatacağım:

Öncelikle kripto takipçisi ile neler yapabilirsiniz ondan bahsedelim. Kripto takipçisi ile istediğiniz ölçütte tüm kripto paraları listeleyebilirsiniz mesela RSI değeri 30`a düşmüş altcoinleri bir liste halinde alabilirsiniz. Veya hareketli ortalama bazında olumlu olanlara bakabilirsiniz. Bunlar dışında tradingview`ın kendi indikatörlerinin "Güçlü al, al, nötr, sat, güçlü sat" gibi emirlerinin olup olmadığına bakabilirsiniz. Mesela güçlü al olanların tek tek grafiğini inceleyip mantıklı gelenleri alabilirsiniz. Ben bu yazıda RSI indikatörüne göre alınacak coin nasıl bulunur ondan bahsedeceğim.

RSI Nedir?

RSI göreceli güç endeksi demektir. Piyasada özellikle bu kripto para piyasasında en çok kullanılan yöntem 14 periyotluk bir RSI'ın 30'un altına düştüğünde alış yapmak ve 70'in üzerine çıktığında satış yapmaktır. Alternatif kullanımlar tabii ki vardır alınıp satılan stoğun niteliğine göre optimizasyon yapılabilir. Tabi RSI 30`un altına düştüğünde illaki yükseliş yapacak diye bir şey yok. Düşüş devam eder ancak bu durumda da RSI değerine yine takip etmeniz gerekir. Eğer fiyat hala daha düşüyor ve göreceli güç endeksi yükseliyorsa o zaman pozitif uyumsuzluk olmuş oluyor. Bu durumda yükseliş daha da kesin hale gelmiş olur.

1-) Tradingview web sitesine gidip sol üstten menüler arasından kripto takipçisini seçelim. Bu arada bahsetmeyi unuttum sadece kripto takipçisi değil hisse senedi forex takipçisi bölümlerinden ilgilendiğiniz emtiayı da takip edebilirsiniz.

2-) İsterseniz direkt verdiğim link ile belirttiğim kripto takipçisi sayfasına gidebilirsiniz https://tr.tradingview.com/crypto-screener/

3-) Sayfanın sağ üst kısmından filtreler bölümüne tıklayın aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Burada gördüğünüz gibi bir sürü özellik var. Değişim oranına, kapanış fiyatına, hareketli ortalamalarına göre bir çok ayarlar kripto paraları listeleyebilirsiniz. Herkes en çok binance global borsasını kullandığından ben borsa seçimi olarak binance borsasını seçtim. Burada dediğim gibi istediğiniz alanı değiştirebilirsiniz ancak benim işim RSI değerini açmak olduğundan burayı kapatıyorum.

Screenshot_30.png

4-) Sağ üstten yine filtreler bölümü yerine 3 nokta işareti olan sütun ayarlarına tıkladım. Buradan sütunlarda göreceğiniz değerleri ayarlayabilirsiniz. Ben bu ayarlar arasına göreceli güç endeksini ekleyeceğim. İki tane RSI çeşiti var en çok 14 periyotluk olan kullandığını için onu ekleyerek işe başlıyorum.

Screenshot_31.png

5-) Ekledikten sonra tablonun sonlarında göreceli güç endeksi RSI 14 şeklinde gözücektir onun üstüne bir kez tıklıyorum. Bir kez tıklayınca en düşük RSI değerlerini gösteriyor bir daha tıklayınca en yüksekleri gösterir. İsterseniz arama bölümüne USDT yazarak sadece USDT çiftindeki coinlere bakabilirsiniz. Ancak benim açımdan fark etmiyorum BTC türünde de olsa değerlendirmeye açıktır.

6-) Aşağıda gördüğünüz gibi en düşük RSI değerine sahip coin "EPS" üç paritede de RSI 14 değerinin çok fazla düşük olduğunu görüyoruz. Bizim için kriter unutmadan hatırlatayım 30 değeri idi. Yani 30`un altına düştüğünde alım yapmamız 70`e çıktığında duruma göre satmamız gerekiyordu. (Bu arada duruma göre dedim çünkü bazen 70`in üstünde uzun süre kalabiliyor ve coin çok daha fazla yükselebiliyor.) Konumuza gelecek olursak burada gördüğünüz ilk sırada coinin grafiğine girip incelememiz gerekir. EPSBUSD grafiğini hep birlikte açıp bakalım gerçekten o değere düşmüş mü?

Screenshot_32.png

7-) Grafiği açıp göstergeler kısmından göreceli güç endeksi RSI indikatörünü açalım. Grafiğin alt kısmında gözükecektir. RSI değeri kripto takipçisinde yazdığı gibi 19`lu değerlere kadar düşmüş. Bu arada zaman aralığı olarak 4 saatliği seçtim. Eğer daha alt zaman aralığı seçersem manipüle edilmesi ve hatalı sonuç vermesi çoğalır. Ancak 4 saatlik zaman aralığında bu tarz şeylere pek rastlanmaz. Ben aşağıdaki grafikte bir çizgi çektim gördüğünüz gibi oradan eğimi yukarı vermiş potansiyel dönüş işaretidir bu. Bunun dışında stokastik gibi diğer indikatörlere de bakabilirsiniz. Tek indikatöre bağlı kalmamak lazım. Hiçbiri kesin yükselecek veya kesin düşecek diyemez. Hava durumu gibi düşünebilirsiniz en azından potansiyel tahminleri görürsünüz.

Bu arada EPS coin şuan 2,4$ değerinde bakalım dönüş yapacak mı?

voBfL6Q8

Ekli dosyalar

• Screenshot_32.png
    Screenshot_32.png
    57.5 KB · Görüntüleme: 125
Eline sağlık hocam. Ben pek kullanmıyorum ve araştırma yapmadım ama kolay ve açıklayıcı olmuş, direkt ekliyorum filtreyi.

• Beğen
Tepkiler: BTC
Aradığım konulardan biri olmuş işime yarayacak bilgiler var teşekkürler hocam elinize sağlık. Aslında kurcaladıkça üzerine yazılacak çok yazı olur bu konunun.

• Beğen
Tepkiler: BTC

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,230
Kullanıcılar
6,714
Son üye
beylikduzuexchange