Neler yeni
probit borsası

Trump-Biden Tartışması Endişe Yaratırken Bitcoin ve Borsalar Nasıl Tepki Verdi?

  • Scamcoin: Dolandırıcılık amacıyla çıkarılmış altcoin’dir. Scamcoinler genellikle sahte veya kopya projelerle, hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle ortaya çıkarlar.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

Depositphotos_136583174_l-2015.jpg

Donald Trump ve Joe Biden arasındaki başkanlık tartışmasının kaotik bir şekilde sonuçlanmasından saatler sonra Bitcoin (BTC) ve küresel hisse senetleri düştü. Önde gelen kripto para birimi, Salı günkü kazançlarının önemli bir kısmını sildi ve %1’lik bir düşüş gördü. Aynı zamanda Amerika’nın S&P 500 endeksine bağlı vadeli işlemler, Çarşamba günü New York açılış çanında negatif bölgede açılacağını ima ederek yüzde 0,85 düştü.

Avustralya’nın ASX 200’ü, Japonya’nın Nikkei’si ve Çin’in Şangay Kompozit’i dahil Asya-Pasifik pazarları da düştü. Avrupa’da, Londra’nın FTSE’sine bağlı vadeli işlemler yüzde 0,5 düştü.

QyDNF5Lx-980x580-1.png


VIX
Riskli piyasalardaki satış, yatırımcıların ABD seçimleri konusundaki belirsizlikle ilgili endişelerini yinelemesiyle gerçekleşti. Olumsuz duygular, Trump’ın yaygın seçim dolandırıcılığı iddialarından ve gelecek sonuca aktif olarak meydan okuma yemininden beslendi.

Screenshot-2020-09-30-at-13.18.06-588x420-1.png

Tartışmalı seçim korkusu, piyasadaki volatiliteyi kullanarak ölçmek için bir barometre olan VIX vadeli işlemlerini yükseltti. Ekonomistler, stratejistler ve analistler, kısa vadeli bir borsa satışını yol açabilecek ABD seçimleri öncesinde VIX’te daha fazla artış olacağını tahmin ediyorlardı.


UBS’in küresel varlık yönetimi yatırım sorumlusu Mark Haefele, “Trump’ın oy pusulaları sayıldıktan sonraki haftalar boyunca sonuçlara aktif olarak itiraz edeceği önerisi, piyasa katılımcıları için belirsizlik düzeyini artırıyor ve muhtemelen seçim gününe yaklaştıkça daha yüksek volatiliteye yol açacak,” dedi.

Bitcoin üzerindeki etkisi
Bitcoin pazarı jeopolitik kurulumlarla ilgilenmese de, kripto para biriminin Mart 2020’deki eş zamanlı çöküşünden bu yana küresel piyasa duyarlılığıyla düzensiz korelasyonu olduğuna işaret ediyor.


skew_bitcoinsp500_realized_correlation-2-980x547-1.png

Bitcoinist haberine göre öyle görünüyor ki hem Bitcoin hem de hisse senedi piyasalarındaki traderlar/yatırımcılar, hisse senetlerindeki kayıplarını telafi etmek için kripto paralarını satma eğiliminde. Aşırı kaldıraç kullanmış traderlar, marj pozisyonlarını doldurmak için Bitcoin’den elde ettikleri karlarını da kullanırlar. Bu da BTC üzerinde ek bir olumsuz baskı yaratır.

Yatırımcıların Bitcoin’i satmasının diğer nedenlerinden biri de likidite ile ilgilidir. Mart 2020’de kripto para birimi küresel hisse senetlerinin yanı sıra düştü. Çünkü yatırımcılar nakit para ile korunmaya çalıştı. Sonuç olarak ABD dolar endeksi yüzde 8.80 arttı.

Federal Rezerv’in parasal genişleme politikası ve ABD Kongresi’nin 2 trilyon dolarlık COVID-19 ekonomik teşvik paketi yatırımcıları hisse senedi, altın ve Bitcoin piyasalarına geri dönmeye sevk etti. Yardımların dağıtımı sırasında ABD doları düştü.

Şimdi ise yardım paketi biterken ve ikinci teşvik paketi ertelenirken ABD doları yeniden yükseliyor. Öte yandan Bitcoin 12.500 dolara yakın olan yılın en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 13 daha düşük işlem görüyor.

Kripto para birimi artık keşfedilmemiş bölgede trend görüyor. S&P 500 ile korelasyon sürdüğü sürece, ileride değişken seanslar yatırımcıları bekliyor olabilir.
 

Üst