Neler yeni

Türkiye’de Bitcoin ve Altcoin Vergilendirmesine Yönelik İlk Adım Atıldı!

  • ICO (Initial Coin Offering): Bir şirketin fon oluşturma amacıyla kendi kripto parasını piyasaya sürerek oluşturduğu kitle fonudur. Genellikle, şirket belli bir miktarda kripto parayı piyasaya sürerek, bu tokenler’den elde ettikleri gelir ile projelerini hayata geçirmeye çalışırlar.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

bitcoin-turkiye.jpg

Türkiye, Bitcoin ve kripto para sektöründe önemli bir yere sahip, çünkü çok sayıda yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. Ancak Türkiye’de Bitcoin ve altcoin’leri kapsayan herhangi bir vergilendirme düzenlemesi olmadığı biliniyor.

Fakat Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesi konusu, kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda yer aldı. Bu sayede Türkiye’de Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesine yönelik ilk adım atılmış oldu. Yeni Ekonomi Programı’nda Bitcoin ve altcoin’ler ile yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüleceği vurgulanıyor.


Turkish-crypto-boom.jpg

Bitcoin ve altcoin vergilendirmesi, Yeni Ekonomi Programı’na girdi!
Kısa süre önce, Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. 2021-2023 yıllarını kapsayacak olan Orta Vadeli Program’da, Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesi konusu da yer alıyor. Orta Vadeli Program’da “Kamu Maliyesi” başlığı altında yer alan Politika ve Tedbirler bölümünde Bitcoin ve kripto para vergilendirmesine yönelik şu önemli ifadeler yer alıyor:

DİJİTAL OLARAK ALINIP SATILABİLEN VE TRANSFER EDİLEBİLEN, DİJİTAL BİR DEĞERİ TEMSİL EDEN SANAL VARLIKLAR KULLANILARAK YAPILAN İŞLEMLERİN VERGİLENDİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLECEK, BU VARLIKLARIN SUÇUN FİNANSMANINDA KULLANILMASININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK BİR TAKİP MEKANİZMASI TESİS EDİLECEKTİR.

“Yasa dışı amaçlar için Bitcoin ve kripto para kullanımının önüne geçilecek”
Ayrıca Orta Vadeli Program’da, dijital ekonomik faaliyetlerin tam ve doğru şekilde vergilendirilmesinin sağlanacağı da vurgulanıyor. Orta Vadeli Program’ın ikinci bölümünde ise yasa dışı amaçlar için Bitcoin ve kripto para kullanımının önüne geçileceği belirtiliyor. Bu gelişme ile Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara yönelik işlemlerin vergilendirileceği kesinleşti. Ancak bu vergilendirmenin nasıl olacağına yönelik net bir bilgi yok. Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara yönelik önemli gelişmeleri kaçırmamak için bizi takipte kalın!
 

Üst