Neler yeni
probit borsası

Uniswap (UNI) Kilitli Toplam Değeri 2 Milyar Dolara Ulaşan İlk DeFi Protokolü Oldu

  • SHA-256: Bitcoin işlemlerinde kullanılan bu protokol sayısal imza standardında kullanılmak üzere tasarlanmış bir şifreleme algoritmasıdır. Algoritmaların hızlı çalışması için verinin kendisi değil özeti imzalanır.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

Uniswap-UNI-Kilitli-Toplam-Degeri-2-Milyar-Dolara-Ulasan-Ilk-DeFi-Protokolu-Oldu-2.jpg

En iyi merkeziyetsiz borsa olarak bilinen Uniswap’ın token’ı UNI, kilitli toplam değeri (TVL) 2 milyar doları aşan ilk merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü oldu.


DeFi Pulse’a göre, Uniswap’in TVL’si yani protokole yatırılan tüm varlıkların toplam değeri, haberin yazımı sırasında 2,03 milyar dolardır. Ether (ETH), Tether (USDT) ve Wrapped Bitcoin (WBTC), Uniswap’in likidite açısından ilk üç token’ıdır.

Diğer DeFi protokolleri arasında Uniswap’in hakimiyeti yaklaşık %18’dir. Verim çiftçiliği trendi son sürat devam ederken, tüm protokollerin birleşik TVL’si ise 11 milyar doları aştı.

Merkeziyetsiz borç verme protokolü MakerDAO ise, TVL’de 2 milyar dolara ulaşma hedefine çok uzak değil. DAI stablecoin kurucusunun toplam mevduatı ise 1,95 milyar doları buluyor. Aave, TVL’de 1,54 milyar dolar ile onu takip ediyor.

The Block Research’e göre TVL, DeFi alanında bir furya haline gelmiş olsa da, DeFi etkinliğine bakmak ideal bir ölçü değil. Merkeziyetsiz döviz hacimleri gibi sektöre özgü parametreleri dikkate alan Bloğun Açık Finans Endeksi daha iyi bir resim sağlayabilir.

Wrapped Bitcoin Nedir?
Wrapped Bitcoin, Ethereum ağında Bitcoin’i temsil eden taklit bir kripto paradır. Wrapped Bitcoin Ethereum ağında 1:1 oranında oluşturulan Bitcoin’i temsil eden, onun taklidi bir kripto para olarak adı geçmektedir.

2019 yılında piyasaya sürülen bu para birimi aslında Bitcoin’i temsil eden bir ERC-20 token’ıdır. WBTC’yi tanımlayacak olursak; ortak bir DeFi projesidir denilebilir.

Farklı ağların tam anlamı ile birbirinden kopuk şekilde çalışması sorununa çözüm olacağı iddiasıyla yola çıkan Wrapped Bitcoin (WBTC), bu sorunun çözümü olarak piyasaya girmiş yeni bir teknoloji olarak düşünülebilir. Yani Ethereum ağı ile Bitcoin ağındaki iletişimin mümkün olmaması sorununa bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.
 

Üst