Neler yeni

Ünlü Milyarder DeFi Platformuna Giriş Yapıyor

  • Cryptography: Bir bilginin istenmeyen kişiler tarafından erişilmesini engelleyebilmek için kullanılan şifreleme tekniğidir. Kriptografi, kripto para işlemlerinde, gizliliği, güvenliği ve doğruluğu sağlar.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

mike-novogratz-yarılanma-sonrası-bitcoin-icin-umutlar-yuksek.jpg


Kripto para yatırım şirketi Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz, blockchain ve DeFi odaklı varlık yönetim şirketi ParaFi Capital’in azınlık hissedarı oldu. Galaxy Digital, ParaFi yatırımcıları olarak, Bain Capital Ventures ve özel sermaye devi KKR’den Henry Kravis gibi isimlerin arasına katıldı.

ParaFi’ye göre ortaklık, Galaxy Digital’in yeni ortaya çıkan DeFi alanındaki fırsatları belirlemek için şirketin uzmanlığından yararlanılabileceği karşılıklı faydalarda sonuçlanacak.

Galaxy Digital başkanı Christopher Ferraro yeni ortaklık için bazı açıklamalarda bulundu:

“Galaxy Digital’in sektör uzmanlığı, DeFi token likiditesi ve alım satım bölümümüz aracılığı ile piyasalarda benzersiz bir iç görüye sahibiz. Ortaklığımızın hangi uygulamaların ve ekiplerin DeFi’de katlanarak büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirlemek için iyi bir konumda yer alacağına inanıyoruz.”

ParaFi Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Ben Forman, sahte DeFi projeleri ve çabuk zengin olma planları kuranlar arasında DeFi’nin ilerleyişi konusunda oldukça iyimser.

“Programlanabilir finans, blockchain tarafından sağlanan bir inavasyondur ve DeFi açık bir finansal ağ için yeni ortaya çıkan mimariyi temsil eder. DeFi bir dönüm noktasına yaklaşırken, Galaxy Digital ekibi ile yakın bir ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz.

2018 yılında kurulan ParaFi Capital, Compound (COMP), Asve (LEND), Uniswap (UNI) ve Synthetix (SNX) dahil olmak üzere birçok farklı DeFi projesine yatırımcı olarak katıldı.

DeFi (Merkeziyetsiz Finans ) Nedir?
Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan “DeFi”, adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymayan, blockchain ağları üzerine inşa edilmiş finansal sisteme verilen addır.

“Merkeziyetsiz Finans” kavramını daha detaylı olarak ele alırsak; herkesin kullanımına açık, açık kaynaklı, izne dayalı olmayan, bir otorite tarafından yönetilmeyen ve şeffaflık ilkesi üzerine kurulmuş bir ekosistem olarak adlandırabiliriz.

Neden DeFi (Merkeziyetsiz Finans)?
Kripto paralar çıkış itibari ile geleneksel finansa tepki olarak, daha özgür bir finansal güç kavramı ile piyasaya sürüldü. DeFi’ın tek amacı özgürlükte değil, diğer bir yandan geleneksel finans sistemine erişim sağlayamayan, ulaşmakta güçlük çeken her bir kullanıcı için oluşturuldu.

Bazı kişilerin aklına halen bankacılık sistemine ulaşamayan kullanıcı mı kaldı sorusu gelebilir. Ancak Dünya üzerinde 1.7 milyardan fazla insan “unbanked” olarak tanımlanıyor yani geleneksel bankacılık sistemine ulaşamıyor ve bununla birlikte geleneksel sistem bu sorunun çözümü için büyük adımlar da atmıyor. Bu sebepten dolayı DeFi sadece merkeziyetsiz olması açısından değil, herkese ulaşma arzusu ile de ön plana çıkıyor.
 

Üst