Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Uzun Vadeli Ethereum Almak Mantıklı Mı?

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Son Ethereum teknik analizini Rekora Çok Yakın başlığı altında tam bir ay önce yapmışım. O rekora geldi ve rekoru geçti. Arada irili ufaklı düzeltmeler yaparak yükselişini halen sürdürüyor. Bu analizimi @SatoshiTURK'ün "1-2 yıllık ETH yatırımı yapılır mı?" sorusu üzerine yapıyorum. Geçtiğimiz 1 aydan beridir ben de ilk defa bakacağım ETH grafiğine. Bakalım yatırım yapılır mı yapılmaz mı... :)

ETHUSD SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ
Screenshot_20210210_214056_org.telegram.messenger.jpg

Saatlik grafiğin yaklaşık bir haftalık bölümüne bakıyoruz. Haftanın ortalarında güzel bir düşüş yaparak 1500'lü seviyelerde iyi bir alım fırsatı vermiş ve bu alımlardan sonra yaklaşık üç günlük bir ralliye çıkmış. Tam olarak 8 saattir SAT pozisyonunda; fakat son 2 saattir yukarı yönelmeye çalışıyor. Yukarıda 1839$ direnci aşağıda 1678$ desteği var. Bu iki seviye arasında dalgalanıyor. Saatlik grafikte bir hafta içinde 7 tepe 7 dip oluşturmuş. Her gün başına 1 tepe ve dip oluşması tamamen rastlantı. Daha fazla da olabilirdi, daha az da. Bu kadar sık yön değiştiren bir grafik olduğu için 1 veya 2 yıllık alım planlıyorsanız saatlik grafiğe bakmanıza gerek yok. Şimdi 4 saatlik grafiğe geçelim.

ETHUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI
Screenshot_20210210_221740_org.telegram.messenger.jpg

Son 20 günün 4 saatlik grafiği. Şu an saatlik satışlardan gelen baskıdan kurtulmaya çalışıyor; ama aşırı baskı altında. 1665$ altına inmemesi lazım; ama inecek gibi duruyor. 1839$ direnci ile 1492$ arasında dalgalanıyor.

Şu an 4 saatlik grafik, 20 günde 5. tepeyi yapmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda 3 tane dip yapmış. 20 gün için bu kadar tepe ve dip oluşturan bir grafiğe bakarak 1 veya 2 yıllık yatırım yapılmaz. Günlük grafiğe de bir baksak mı?

ETHUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210210_223927_org.telegram.messenger.jpg

ETHUSD grafiğinin 431 günlük bölümü. 1839$ ile 1041$ arasında dalgalanıyor. 1800'lü fiyatlara geldiğinde 1000'li fiyatlar korkunç geliyor değil mi? Sakin olun, daha korkunç olanı da var; daha 58 gün önce 490'lı fiyatlardaydı. Bu kadar kısa sürede bu kadar hızlı yükselen bir ürünün aynı sürede aynı hızda düşme ihtimali yok mudur... Olmadı. Günlük grafiğe göre de 1 veya 2 yıllık yatırım yapılmaz. Ee peki neye göre yatırım yapacağım? Hadi bir de haftalık grafiğe bakalım.

ETHUSD HAFTALIK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210210_231657_org.telegram.messenger.jpg

Ethereum teknik analizi yapıyoruz ve haftalık grafiğin 103 haftalık bölümündeyiz. 103 hafta boyunca 3 tepe ve 2 dip oluşturmuş.son 43 hafta boyunca ise hiç dip oluşturmamış. Fiyatlar bu 103 hafta içinde binlerce kez düşmüş ve yükselmiş; ama yön çoğunlukla yukarı bakmış. Sonuç, %1941 yükseliş.

Buraya kadar yazdıklarımdan alınabilecek en önemli mesaj; yön sürekli yukarı bakmış olmasına rağmen haftalık grafikten daha küçük zamanlı grafiklerde sürekli dipler oluşmuş ve beraberinde fiyatlar bazen aşırı derin düşmüş ve bu düşüşler panik sebebi olmuş. Bu yüzden belki de kendini en sabırlı yatırımcı olarak tanımlayan kişi bile satış yapmıştır. Halbu ki aslında hepsinde ana yön yukarıymış. Tüh. Yalnız haftalık grafikte de oluşan satış pozisyonları çok uzun sürmüş; 8 hafta hatta 25 hafta... Bu yüzden haftalık grafik de büyük panik sebebi. Gelin bir de aylık grafiğe bakalım.

ETHUSD AYLIK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210210_233217_org.telegram.messenger.jpg

ETHUSD aylık grafiğinin 30 aylık bölümü. 21 ay düşüş trendi yaşamış olmasına rağmen %2450 civarında bir yükseliş göstermiş. Dalga aralığı ise 1839$ ile 88$.

Şimdi bu 30 ay boyunca sizce kaç kişi sabırlı davranıp bu güne kadar ETH'lerine hiç mi hiç dokunmamıştır? Ancak sağlam bir grafik olduğuna inananlar hariç. Karşımızdaki ETHUSD aylık grafiği gayet sağlam bir grafik. Üstelik tarihinin ilk aylık AL sinyalini daha 9 ay önce vermiş. İşte asıl yatırımın yapılabileceği grafik bu grafiktir.

9 ay önce ETH aldın ve onları bu güne kadar tuttun mu @SatoshiTURK? Ben 9 ay önce almış olsaydım asla satmazdım ve küçük zamanlı grafikleri açıp bakmazdım bile. Her ay başı yeni açılan aylık muma şöyle bir bakıp keyifle kapatırdım ekranı. Bitcoin'de öyle yapıyorum.

Peki diyelim ki 21 aylık düşüş trendi çok uzun sürüyor dedin ve sıkılacağını düşünüyorsun. Daha istikrarlı ve beni heyecanlandırmayacak bir şey istiyorum diyorsun. Beklediğime değecek bir kâr bıraksın diyorsun. Hadi bir de altının aylık grafiğine bakalım.

XAUTRY AYLIK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210210_235733_org.telegram.messenger.jpg

Gram Altın grafiğinin 83 aylık bölümü. Bir yerde üç aylık bir düzeltme yaptıktan sonra hiç durmadan yükselmiş. Hem de hiç durmadan. Peki ne kadar kâr ettirmiş, %649 civarı. ETH 21 ay can sıkmış ve 21 ay sonra AL sinyali vermiş ve halen devam eden yükseliş trendinde bu gün için %2450 oranına kâr bırakmış. Can sıkmış diyorum ya. Aslında can sıkmamış alım fırsatı vermiş. Gram altın, böyle bir alım fırsatı vermiş mi? Hantal hantal ilerlerken insan almaya cesaret edemiyor.

Zamanında gram altın, gümüş, USD, EUR yatırımı da yapıyordum ve %1 kâr etmek için 1 yıl bekliyordum. Şimdi 1 günde %50 kar edebiliyor muyuz? Doğru araca yatırım yaparsak evet, %100'den fazla bile kar edebiliyoruz. Doğru zamanda ve doğru araca girebilmek şartı ile.

Şimdi sana soruyorum size; 9 ay önce 215$ sularında AL sinyali vermiş bir ETH'a bu gün 1700$ civarlarında girilir mi? Bence düşüşleri alım fırsatı olarak doğru değerlendirebilirsek girilir!

Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Uzun ve yorucu olduğu için bazı yerlerde yazım yanlışı yapmışım. Kusura bakmayın.

Mükemmel gerçekten mükemmel
Hocam güzel detaylı bilgi verdin fikir sahibi oldum ben girip girmeyeceğimi yazmak istemiyorum yönlendirici olur insanlar bize göre hareket edebilir bu yüzden havada kalsın... Hatırlatıcı yapıyorum gelecek sene bugün bakarız... O zaman açıklarız, bitcoin aynı süreçleri yaşadı bu arada bugün nerelere geldiğine dikkat etmek gerekir 2017 den bugüne insanlar bitcoin'in artmasını sabırsızlıkla bekledi... Neyse böyle kalsın tekrar teşekkür ederim hocam..

Mükemmel gerçekten mükemmel
Hocam güzel detaylı bilgi verdin fikir sahibi oldum ben girip girmeyeceğimi yazmak istemiyorum yönlendirici olur insanlar bize göre hareket edebilir bu yüzden havada kalsın... Hatırlatıcı yapıyorum gelecek sene bugün bakarız... O zaman açıklarız, bitcoin aynı süreçleri yaşadı bu arada bugün nerelere geldiğine dikkat etmek gerekir 2017 den bugüne insanlar bitcoin'in artmasını sabırsızlıkla bekledi... Neyse böyle kalsın tekrar teşekkür ederim hocam..
Yine çok güzel bir analiz alacak arkadaşlar için gerçekten açıklayıcı ve sade

Teşekkür ederim. :)

Yine çok güzel bir analiz alacak arkadaşlar için gerçekten açıklayıcı ve sade
Ben en iyisini yapıyorum, demek için söylemiyorum; ama yatırım yapmak istiyorsan analiz, böyle yapılır. Kalkıp hayal ürünü, yukarı yönlü iki çizgi çizerek analiz yapılmaz. Tamamen duygusal olur. Bu grafiklerde duyguya yer yok.

Ya da yine hayal ürünü birkaç formasyon düşünerek fiyat tahmini yapılmaz. Grafikleri, mumları kelebeğe, hamile kadına, omuz-baş-omuza, fincana benzetmekle, o fincana zorla bir kulp yapmaya çalışmakla olmaz. Grafik hayal ettikleri gibi ilerlemeyince yok omuz-baş-omuz bu sefer ters omuz-baş-omuz olacak, yok fincana bilmem ne olacak diyerek hem kendilerini kandırırlar hem de olası inananları kandırırlar. Aman aman kimsenin hayal ettiği birkaç çizgiye güvenip yatırım yapmayın. En azından kendiniz hayal edin.

Kesinlikle işin ehli her halükarda belli oluyor, tebrikler elinize sağlık
Ben en iyisini yapıyorum, demek için söylemiyorum; ama yatırım yapmak istiyorsan analiz, böyle yapılır. Kalkıp hayal ürünü, yukarı yönlü iki çizgi çizerek analiz yapılmaz. Tamamen duygusal olur. Bu grafiklerde duyguya yer yok.

Ya da yine hayal ürünü birkaç formasyon düşünerek fiyat tahmini yapılmaz. Grafikleri, mumları kelebeğe, hamile kadına, omuz-baş-omuza, fincana benzetmekle, o fincana zorla bir kulp yapmaya çalışmakla olmaz. Grafik hayal ettikleri gibi ilerlemeyince yok omuz-baş-omuz bu sefer ters omuz-baş-omuz olacak, yok fincana bilmem ne olacak diyerek hem kendilerini kandırırlar hem de olası inananları kandırırlar. Aman aman kimsenin hayal ettiği birkaç çizgiye güvenip yatırım yapmayın. En azından kendiniz hayal edin.

Güzel, çok iyi. Aylık grafikte içinde olduğumuz mum çok büyük ve net al sinyali veriyor ama ath seviyesinden gerçekten yüklü ve uzun vadeli almak için motivasyon bulamıyorum.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,210
Kullanıcılar
6,739
Son üye
kenanx
Geri