Neler yeni

Vis a Vis

  • Akümülasyon: Fiyatın belli bir süre boyunca yatay seyretmesi, konsolidasyon.

mehmetyugioh

Kıdemli Çavuş
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
110
Tepkime puanı
59
Puanları
285
Konum
Bursa
Web sitesi
hive.blog
Cinsiyet
Erkek


0.00000003
  • 0.00000000  
  • #1

Vis a Vis dizisini bilenler bilir müthiş bir hapishane dizisidir. Vis a Vis 4 sezonluk bir netflix dizisidir. Bazıları bu dizinin Avustralyada çekilmiş bir hapishane dizisine çok benzediğini hatta ondan çalıntı olduğunu söylüyor ama ben bunun gerçek olduğunu düşünmüyorum. Vis a vis kendine has apayrı bir dizi.

Pandemi çıktığı zaman bu diziyi izlemeye başladım. 4. sezonu ne zaman çıktı hatırlayamıyorum ama Haziran ayında izledim. En son da El Oasis adında bir sezonu çıktı ama bu bambaşka bir konu olacak. Çünkü El Oasis normal olarak Vis a Vis dizisinin diğer sezonları kadar hareketli ve güzel bir sezon olmamış.

1. sezon gerçekten karmakarışık bir sezon. İlk olarak Macarena Ferreiro adlı karakteri görüyoruz. Macarena zimmet suçundan dolayı hapse atılıyor. Polisler Macarena' yı Cruz Del Sur hapishanesine getiriyor. Hapishanedeki gardiyanlardan biri olan Paloma onu Zulema ve Saray' ın olduğu koğuşa getirir. Saray ve Zulema Macarena ile aynı koğuşta olmak istemezler. Buraya kadar anlattığıma spoiler diyemeyiz çünkü dizi böyle başlıyor ve bunu bilmelisiniz.

Bundan sonra yazacaklarım kimilerine göre spoiler olacak kimilerine göre de sadece sezonlarla alakalı bilgi. Bunu bilerek devam edin ama bence okursanız pek bir şey kaybetmezsiniz.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde yavaş yavaş her şeye hakim olmaya başlıyorsunuz. Özellikle hapishane hayatının gerçekten düşündüğünüz gibi olmadığını veya olamayacağını anlıyorsunuz. İnsanların birbirini ezmeye çalışması, birbirilerine suç atmaları ve özellikle dışardan hapishaneye zorla uyuşturucu getirtmek bunlardan sadece birkaçı. En kötüsü de hapishaneye gelen iyi niyetli ve fazlasıyla saf insanların zamanla bambaşka insanlara dönüşmesi.

Dizide 2. sezondan itibaren bazı suçluların gardiyanları bile tehdit edebileceğini görüyoruz. Özellikle Zulema Zahir. Zulema dizideki herkesin korktuğu en tehlikeli karakter. İkinci sezondan itibaren her şey çok değişiyor ve 3. sezon gelip çattığında artık birinci sezondan neredeyse hiçbir şey görmüyoruz. Sadece özgürlüğünü isteyen bir suçlu. Ama eğer bu suçlu kaçmayı başarabilirse dışardaki insanlar için gerçekten çok büyük bir tehlike. Bunu diziyi izlediğinizde anlayacaksınız.

4. sezona geldiğimizde en tehlikeli insanlardan bile daha tehlikeli insanlar olduğunu görüyoruz. Baş karakterlerimiz bir alan değişikliği yaşıyorlar ve bunun sonucunda diğer bütün sezonlardan çok daha farklı ama müthiş bir sezon görüyoruz. Bu alan değişikliğiyle beraber yeni cinayetler ve iftiralar göreceğiz. Dizideki favori karakterim Zulema için her şey çok zor olacak çünkü sırf onun ağzından laf almak için hiç yapılmaması gereken şeyler yapılacak.

Diziyi anlatabildiğim kadar güzel anlatmaya çalıştım ama daha fazla anlatmak istemiyorum çünkü bazı insanlar dizi ya da filmlerle ilgili daha ayrıntılı şeyler okuyunca izleme şevkleri kırılıyor. Kimsenin şevkini kırmak istemem.
 

Üst