Vitalik Buterin: Ethereum’a “Atsız Araba” Muamelesi Yapmayın

  • Konbuyu başlatan Ömer SAKMAR
  • Başlangıç tarihi
Minex Partner ile Kripto Kazanmaya Başla!
  • Akümülasyon: Fiyatın belli bir süre boyunca yatay seyretmesi, konsolidasyon.
Ö

Ömer SAKMAR

Misafir


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1
Ethereum kurucusu Vitalik Buterin paylaştığı bir tweet ile kripto para sektöründeki “altcoin” terimine itiraz etti. İtirazını bir örnekle destekleyen Buterin, Ethereum’u “altcoin” olarak değerlendirenlerin ona adeta “atsız araba” muamelesi yaptıklarını söyledi.

Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin piyasa değeri bakımından piyasaya öncülük etmeyi sürdürüyor. Fakat Bitcoin’i diğer kripto paralardan ayrı kılan tek şey piyasa değeri değil. Bitcoin piyasadaki algısı sebebiyle de diğer kripto paralardan ayrılıyor. Bu ayrılık o kadar keskin ki Bitcoin dışındaki her bir kripto para “altcoin” çatısı altında toplanıyor. Bitcoin bir yana; diğerleri bir yana.

Altcoin terimine karşı çıkmaya başladılar


“Altcoin” deyimi Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilmiş kripto paralar anlamına gelir. Fakat sektörün bazı önde gelen isimleri içinde yaşadığımız dönemde artık bu deyimin kullanılmasına karşı çıkıyor. Artık “2015 yılında değil 2020’de olduğumuzu” hatırlatan bu isimler, Bitcoin haricindeki kripto paraların artık “Bitcoin’e alternatif” olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyor.

Mythos Capital kurucusu Ryan Sean Adams bu konuya dün paylaştığı bir tweet ile dikkat çekti. Adams kripto para piyasasını “Bitcoin” ve “altcoin” şeklinde ikiye ayırmanın doğru olmadığını; kripto para birimlerinin artık çok daha farklı kategorilere ayrıldığını söyledi. Adams burada kripto sermaye varlıkları, kripto emtialar gibi bazı örnekler verdi.

Ethereum kurucusu bu itirazı destekledi


Adams’ın bu tweeti bazı isimlerin tepkisini çekerken bazı isimlerden destek aldı. Bunu destekleyenler arasında Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de yer aldı. Buterin Ethereum gibi bir kripto paraya hala “altcoin” diye hitap etmenin yanlış olduğunu düşünüyor.

Bu itirazını bir örnekle güçlendirmeye çalışan Buterin; içinde yaşadığımız dönemde Ethereum’u “Bitcoin alternatifi” diye görmenin; Lamborghini’yi “atsız araba” diye görmeye benzediğini söyledi.

In plain language everyone can hopefully understand:

In 2020, continuing to refer to ethereum as an "alt" is as outdated as referring to a lambo as a "horseless carriage". https://t.co/CMmP6MEXlU

— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 21, 2020


Vitalik Buterin: Ethereum’a “Atsız Araba” Muamelesi Yapmayın isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Okumaya devam et...
 

Üst