Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Yeni Bir Çağın Şafağı: Blok Zinciri ve Web3 İnterneti Nasıl Yeniden Tanımlıyor

blockchain web3.png
Blok zinciri ve web3, internetin çalışma şeklini değiştiren yakından ilişkili kavramlardır. Blok zinciri, güvenli, şeffaf ve kurcalamaya karşı korumalı kayıt tutmaya izin veren merkezi olmayan bir defter teknolojisidir. Web3 ise merkeziyetsizlik ve kullanıcı kontrolü ilkeleri üzerine inşa edilmiş yeni bir internet türüdür. Blok teknolojisine dayanır ve kullanıcılara verileri ve kullandıkları uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlar.

Blok zinciri ve web3 arasındaki ilişki, aynı madalyonun iki yüzü olarak görülebilir. Blok zinciri, web3'ü mümkün kılan temel teknolojiyi sağlarken, web3, blokzinciri üzerinde çalışan merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesi için çerçeve sağlar.

Web3'ün en önemli faydalarından biri, şirketler veya hükümetler gibi merkezi kuruluşların verilerini onlar için depolaması ve yönetmesine güvenmek yerine, kullanıcıların kendi verilerinin ve uygulamalarının kontrolünü ele geçirmesine izin vermesidir. Bu, web3 uygulamalarının merkezi sunucular yerine merkeziyetsiz bir düğüm ağı üzerine inşa edildiğinden mümkündür.

Blok zinciri ve web3 arasındaki ilişkinin bir diğer önemli yönü, kripto paraların bir değer alışverişi aracı olarak kullanılmasıdır. Web3'te, Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri, birincil değer alışverişi aracı olarak kullanılır ve kullanıcıların aracılar olmadan bir kullanıcıdan diğerine değer aktarmasına olanak tanır. Bu, alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmanın şartlarının doğrudan koda yazıldığı kendi kendini yürüten sözleşmeler olan akıllı sözleşmelerin kullanılmasıyla mümkün olur.

Sonuç olarak, blok zinciri ve web3 arasındaki ilişki karmaşık ve çok yönlüdür. Özünde, güvenli ve şeffaf kayıt tutma (blok zinciri) sağlayan bir teknoloji ile kullanıcılara verileri ve uygulamaları üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlayan yeni bir internet türü (web3) arasındaki ilişkidir.

Web3 için temel teknolojiyi sağlayan blok zinciri ve blok zinciri kullanan merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesi için çerçeve sağlayan web3 ile ikisi birbirine bağlıdır. Sonuç olarak, blok zinciri ve web3 arasındaki ilişki, interneti kullanma ve teknoloji ile etkileşim biçimimizi dönüştürme potansiyeline sahiptir ve kullanıcılara verileri ve çevrimiçi deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol ve sahiplik sağlar.

Ben açıkçası konu her ne kadar blockchain ve yeni nesil Web 3 uygulamalar olsa da, hayatımız üzerinde kontrol sahibi olduğumuza inanmıyorum. Güvenlik sorunları baş gösterdikçe kameralar etrafımıza yayıldı. Yeni teknolojiler ile dinleme ve izleme faaliyetleri arttı. Sadece reklam gösterimi içim bile dinliyorlar. Biz başkalarının yaşamamızı istediği hayatı yaşıyoruz sadece. Kendi hayatımızda bile satranç tahtasında piyon bile değiliz.

Blok zinciri ve web3, internetin çalışma şeklini değiştiren
Geçen yıllarda (siteye kaydolalı birkaç yıl olunca bunu söyleyebiliyorum. Hoşuma da gitmedi değil hani :ROFLMAO: ) "internet aslında blockchain için geliştirilmiş olabilir" demiştim bir yazının içinde. Alıntı yapardım ama şimdi yüzlerce yazımın içinden o cümleyi bulmak zor olabilir. Sanırım, "Bitcoin'den Kaçamazsınız" başlıklı 2 yazıdan birinin içindeydi.

Geçen yıllarda (siteye kaydolalı birkaç yıl olunca bunu söyleyebiliyorum. Hoşuma da gitmedi değil hani :ROFLMAO: ) "internet aslında blockchain için geliştirilmiş olabilir" demiştim bir yazının içinde. Alıntı yapardım ama şimdi yüzlerce yazımın içinden o cümleyi bulmak zor olabilir. Sanırım, "Bitcoin'den Kaçamazsınız" başlıklı 2 yazıdan birinin içindeydi.
Yeni Dünya düzeninin içindeydi diye hatırlıyorum. Şu benim konu vardı ya.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,722
Son üye
kenanx
Geri