Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Zengin Baba Yoksul Baba

F

farukelhkn

Misafir
Herkese merhabalar. Bugün sizlere çok sevdiğim ve okuduktan sonra hayatımı değiştirdiğini söyleyebileceğim bir kitaptan bahsedeceğim. Şimdi bu bahsettiğim kişiyi tanımayanlar varsa şöeyle izah edeyim, bu adam Trump ile kanka diyebileceğim biri. Adamımız Robert Kyosaki. Yazarımızın iki babası var. Öz babası doktora derecesinde eğitim görmüş biri, diğer babası ise liseye başlamamış durumda. Adamımızın iki babasının da parası var. Öyle yoksul dediğime bakmayın. Bahsedilen olay zengin düşünce ve fakir düşünce yapısı. Şimdi zengin babamız parayı kendisi için çalıştırmayı öğrenmiş, hiç çalışmadan bile kendine gelir oluşturmuş biri. Fakir baba ise aldığı maaşa bağımlı, sürekli faturalarla boğuşan biri. Zengin baba hiç çalışmıyor değil, ciddi anlamda yokluktan gelen biri. PARAYI LANETLEMİYOR. PARANIN NE OLDUĞUNU BİLİYOR. Yoksul baba ise PARANIN ELİNİN KİRİ OLDUĞUNU, KÖTÜ BİR ŞEY olduğunu düşünüyor. Şimdi bu kitaotan çıkaracaklarımıza gelecek olursak, Bir mercedese binip yoksul bir hayat yaşayabilirsin, Bir toyotaya binip gerçek anlamda zengin bir hayat da sürebilirsin. Asıl benimsememiz gereken şey finansal özgürlüğümüze kavuşana kadar lüks adı altında bize zorla dayatılan hayatları yaşamak yerine parayı kendimiz için çalıştırmayı öğrenip bir süre de olsa "sıkıntı" çekip gerçek refaha kavuşmaya çalışmaktır. Şimdi bu dediklerimden Aynen kardeşim 70 yaşıma kadar para biriktirip mezara götüreyim algısını çıkarmamanız gerekiyor. Sen bindiğin arabaya 10 sene kredi ödeyip ay sonunu zor getirirsen yaşadığın şey "gençliğimi yiyerek harcadım" değildir. Ciddi anlamda "yoksulluğun boyunduruğu altında bir ömür boyu sürüneceğim" demektir. Kitaptan çıkarılabilecek bazı dersler ise şunlar;
“ Bir insan hayatında ne kadar çok güvenlik ararsa, hayatı üzerindeki kontrolü o kadar çok kaybeder.”
“ Herkes, size riski anlatabilir. Bir girişimci ise, işin sonundaki ödülü görür.”
“ Zengin ve fakirin felsefesi şöyledir: zengin parasıyla yatırım yapar ve geri kalanını harcar. Fakir ise, parasını harcar ve geri kalanıyla yatırım yapar.”
Şimdi okuyanlar var ise kendini beli etsin de biraz tartışalım. Ciddi anlamda hayata bakış açımı değiştiren bu kitabı hepinize şiddetle tavsiye ederim. Forumda değerli abilerimiz var. bir çoğunu kendi hayatında tecrübe etmişler zaten :) Onların da yorumlarını beklerim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Girişimci olmak isteyen ya da kendi işini kurup kendi parasını kendisi kazanmak isteyen herkesin kesinlikle okuması gereken bir insan. Kitapta bahsedilenler gerçek. Yazar çocukluğundan bahsediyor önce sonra yavaş yavaş bize finansal bilgi öğretmeye başlıyor.

Kitaptaki konu başlıklarından birisi de "Kendi işinize bakın" Yazar bu konu altında işimiz ve mesleğimizi gerçekten ayırt edebilmemiz için güzel tavsiyeler vermiş.

Robert T. Kiyosaki gerçekten çok iyi bir yazar. Birkaç tane daha kitabını biliyorum ama bir türlü almak için fırsatım olmadı.

@farukelhkn kitabı güzel yorumlamışsın ellerine sağlık. Bu forumda bir kitap tanıtmak ya da incelemek isteseydim ilk yazacağım kitap kesinlikle bu olurdu.

Girişimci olmak isteyen ya da kendi işini kurup kendi parasını kendisi kazanmak isteyen herkesin kesinlikle okuması gereken bir insan. Kitapta bahsedilenler gerçek. Yazar çocukluğundan bahsediyor önce sonra yavaş yavaş bize finansal bilgi öğretmeye başlıyor.

Kitaptaki konu başlıklarından birisi de "Kendi işinize bakın" Yazar bu konu altında işimiz ve mesleğimizi gerçekten ayırt edebilmemiz için güzel tavsiyeler vermiş.

Robert T. Kiyosaki gerçekten çok iyi bir yazar. Birkaç tane daha kitabını biliyorum ama bir türlü almak için fırsatım olmadı.

@farukelhkn kitabı güzel yorumlamışsın ellerine sağlık. Bu forumda bir kitap tanıtmak ya da incelemek isteseydim ilk yazacağım kitap kesinlikle bu olurdu.
Teşekkür ederim hocam. Sizden önce davranmışım :)

Her zaman söylerim,başkasının yanında çalışamıyorum. Kendi işim olsun ancak 3-5 kazanayım yükseltmekde benim elimde kaybetmekde olsun isterim. Ve bir de şunu söylerim,memur olmak isteyen etrafımda ki çoğu kişiye şunu söyledim. Ya hayat ile mücade etmek istemiyorsun ya da gerçekten hemen işe girip para kazanmak istiyorsun. Herkesin tercihi farklıdır ancak memur yaşam standartları olan ve mücadeleyi sevmeyen kişilere özgü bir meslek olduğunu düşünüyorum.

Her zaman söylerim,başkasının yanında çalışamıyorum. Kendi işim olsun ancak 3-5 kazanayım yükseltmekde benim elimde kaybetmekde olsun isterim. Ve bir de şunu söylerim,memur olmak isteyen etrafımda ki çoğu kişiye şunu söyledim. Ya hayat ile mücade etmek istemiyorsun ya da gerçekten hemen işe girip para kazanmak istiyorsun. Herkesin tercihi farklıdır ancak memur yaşam standartları olan ve mücadeleyi sevmeyen kişilere özgü bir meslek olduğunu düşünüyorum.
memurluğu ne güzel özetlemişsiniz :)

Gerçekten öyle değil mi hocam :) ? Yani okul okuduktan sonra hemen işe girmek için uğraşan insanlar var. Kpss gibi illet bir sınav var. Yani ancak bu işleri gerçekten farklı düşünce yapısında ki insanlar kabul ediyor.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,154
Kullanıcılar
6,686
Son üye
sjsjsjka
Geri