Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Acaba Altın Denizindemiyiz?

Akumugemu

Uzman Çavuş
Selamlar Arkadaşlar,
Konu olarak bulamadım bu yuzden yazmak istedim
Son zamanlarda çokça duyduğumuz bir konu ;
Elektronikde bulunan altınların geri dönüşümü
Bu konuda bir çok video izledim ve araştırmada yaptim. Elektronik cihazların anakartları, ssd ler ekran kartları vs kartlarda, iletkenlik bakımından en iyi olan altın kullanıldığı bir gerçek. Günümüzde yanma erime soyulma gibi nedenlerle malumuz ki hurda oluyor.
Geri dönüşüm merkezleri bu hurdaları toplayıp yurdışına satıyor ve orda geri dönüştürülerek tekrak kullanılıyor.
Şaşırdığım konu ise zaten çoğu yurdışından gelen elektronik cihazların "eskileri" yine yurdışına gidiyor yani anladığım kadarıyla 1 üründen 2 kere satış yapiryorlar geri dönüşümü sayarsak 3 oluyor.
Bende bu duruma sinirlendim kendimde denemeye karar verdim.
Az da olsa bi miktar elektronik kart biriktirdim.
Bunları geri dönüştürmeye çalışacağım. Eğer başarabilirsem elimdeki hurda miktariyla altın miktarını karşılaştırıp tekrar paylaşıncam.
Daha önce yapan arkadaşlar var ise Elektro Hurda-Altın oranı hakkında bilgilendirirse sevinirim.

Sevgilerle..

Ortalama 29-30 cep telefonundan 1 gr altın çıkıyor.

Diğer ana kart, işlemci vb şeylerden eski yeni olmasına göre değişir. Eski nesilllerde çok daha fazla altın kullanıyor. Ayrıca sadece altında değil, özellikle işlemci de yoğun bakır da mevcuttur.

Saat pilleri gümüş içerir. İşlenmesi kolaydır.

Sektör geniş ve yurtdışına gitmiyor yanlışınız var. İç piyasada bu işin yapan çok kişi var.

Diğer ana kart, işlemci vb şeylerden eski yeni olmasına göre değişir. Eski nesilllerde çok daha fazla altın kullanıyor. Ayrıca sadece altında değil, özellikle işlemci de yoğun bakır da mevcuttur.

Sektör geniş ve yurtdışına gitmiyor yanlışınız var. İç piyasada bu işin yapan çok kişi var.
paladyum dahi var cihazlarda ama sanırım onun için uzmanlik gerekiyor, dediğiniz gibi sektör cok geniş ama büyük payları hep yurdışından alınıyor hatta araştırdım BlackRock a kadar uzandı ucu.

7000 eski telefonda 1 kg ye yakın çıkıyor diye de gördüm bunun icin sistem kurup en 10 kişi eski telefon toplasak iyi olur du ama zamanla saadet zinciri oyunlarına ekmek vermis olurum diye unuttum

7000 eski telefonda 1 kg ye yakın çıkıyor diye de gördüm bunun icin sistem kurup en 10 kişi eski telefon toplasak iyi olur du ama zamanla saadet zinciri oyunlarına ekmek vermis olurum diye unuttum
Hocam 1 kg çıkar çıkmasına da düşündüğünüz kadar kârlı bir iş değil. Altını ayrıştırmak için de değişik değişik asitlerden kullanmanız, saatlerce uğraşmanız gerekiyor. Saat/kâr bakımına göre hesaplarsak boş zamanları değerlendirmek amacıyla yapılabilecek bir şey oluyor.

Hocam 1 kg çıkar çıkmasına da düşündüğünüz kadar kârlı bir iş değil. Altını ayrıştırmak için de değişik değişik asitlerden kullanmanız, saatlerce uğraşmanız gerekiyor. Saat/kâr bakımına göre hesaplarsak boş zamanları değerlendirmek amacıyla yapılabilecek bir şey oluyor.
az da olsa cok da olsa en az bir günlük iş dediğin gibi bu yuzden cok parca olmali ki o bi güne değmeli, çok gördüm izledim kendimde denicem, umarım denediğime değer de burda sizlerle sevincimi paylaşabilirim

Asitlerin maliyeti eğer az parçayla iş yaparsan çıkmıyor bile. Zarar ediyorsun. Bizzat yaptım oradan biliyorum :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,181
Kullanıcılar
6,690
Son üye
argrn
Geri