Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Nasıl Token likide havuzu oluşturma ?

Ajiba

Uzman Çavuş
Herkese merhaba. Çalışmalara devam ettiğimiz projemizde henüz ön satışa resmi olarak başlamadığımız halde sağ olsunlar iki kişi 50+50 dolar yollayıp ön satış siparişi verdiler. Eyvallah buraya kadar güzel ve sorun yok.

Sorum; önceki projemi BscScan ağında Bep20 tabanlı oluşturmuştuk Likit havuzunu da wbnb ile Bnb karşılığı alım satım paritesi için likit etmiştim. (V2'de)

Fakat o proje kontratında çok ciddi açıklar olduğunu keşfedince hiç kimseyi mağdur etmeden ama mecburen o projeyi işlevsiz hale dönüştürdüm. Sonrasında sağolsun @SatoshiTURK hocam sayesinde projemizi temiz ve sorunsuz bir kontrata geçirdik.

Yeni projemizde yine BscScan ağında Bep20 tabanlı. Fakat likit havuzumuzu bu sefer Bnb karşılığı trade için değilde, Usdt karşılığı parite için likide etmek istiyorum .

1- Bnb paritesinde de ayrıca likide etmem şartmı? Yoksa sadece Usdt paritesinde likide edebilir miyim ?

2- Eğer Usdt paritesi için likit ekleyebiliyorsam wbnb gibi bir birime mi dönüştürme gerekiyor Usdt'yi ? Yoksa direk usdt ile kendi tokeninizi likit edebiliyor muyum?

Teşekkürler 😊🙏

Çözüm
Güzel soru gerçekten. kalıcı olması için detaylı anlatmaya çalıştım

1. BNB Paritesinde de Likidite Eklemem Şart mı?​

• Avantajlar:
    • Çeşitli Ticaret Seçenekleri: Hem BNB hem de USDT paritesinde likidite sunmak, token sahiplerine daha fazla ticaret seçeneği sunar.
    • Geniş Kitleye Ulaşım: BNB kullanıcılarının da tokeninizi alıp satabilmesini sağlar, bu da tokeninize daha geniş bir kitleye erişim sağlar.
    • Piyasa Esnekliği: Farklı paritelerde likidite, piyasa dalgalanmalarına karşı esneklik sağlar.

• Dezavantajlar:
    • Likidite Dağılımı: Likiditeyi iki farklı pariteye dağıtmak, her iki havuzda da yeterli likidite olmasını...

• Avantajlar:
    • Çeşitli Ticaret Seçenekleri: Hem BNB hem de USDT paritesinde likidite sunmak, token sahiplerine daha fazla ticaret seçeneği sunar.
    • Geniş Kitleye Ulaşım: BNB kullanıcılarının da tokeninizi alıp satabilmesini sağlar, bu da tokeninize daha geniş bir kitleye erişim sağlar.
    • Piyasa Esnekliği: Farklı paritelerde likidite, piyasa dalgalanmalarına karşı esneklik sağlar.

• Dezavantajlar:
    • Likidite Dağılımı: Likiditeyi iki farklı pariteye dağıtmak, her iki havuzda da yeterli likidite olmasını gerektirir, bu da kaynakları böler.
    • Yönetim Karmaşıklığı: İki farklı pariteyi yönetmek daha fazla izleme ve bakım gerektirir.

Sonuç: BNB paritesinde ayrıca likidite eklemeniz şart değildir. Sadece USDT paritesinde likidite ekleyebilirsiniz. Ancak BNB kullanıcılarına da ulaşmak istiyorsanız, iki paritede de likidite sağlamayı düşünebilirsiniz hocam.

2. USDT Paritesi için Likidite Ekleyebilir Miyim?​

• Avantajlar:
    • Basitlik: USDT doğrudan kullanılabildiği için ek bir dönüşüm sürecine gerek yoktur, bu da işlemleri basitleştirir.
    • Stabil Değer: USDT, stabil bir coin olduğu için tokeninizin fiyatının daha stabil kalmasını sağlar.

• Dezavantajlar:
    • Dönüşüm Maliyetleri: Kullanıcılar, tokenlerinizi satın almak için USDT kullanmak zorunda kaldıklarında, genellikle USDT elde etmek için BNB gibi diğer kripto para birimlerini dönüştürmeleri gerekecektir. Bu dönüşüm işlemi sırasında komisyon ödemek zorunda kalabilirler.
    • Ek Masraflar: Kullanıcıların USDT’ye geçiş yapmaları veya USDT'yi kullanmaları, ek masraflar oluşturabilir. Bu, bazı kullanıcıları rahatsız edebilir ve tokeninizi alıp satarken tercih etmeyebilirler.
    • Likidite Havuzu Dengesizliği: Sadece USDT paritesinde likidite sunmak, BNB paritesine alışık olan kullanıcılar için çekici olmayabilir, bu da likiditenin dengesiz dağılımına yol açabilir.

• USDT'yi wbnb'ye Dönüştürmek:
    • Avantajlar:
      • BNB Ekosistemine Entegrasyon: wbnb, BNB ekosisteminde daha yaygın olarak kabul edilir, bu da likiditenin daha fazla kullanılabilir olmasını sağlar.
    • Dezavantajlar:
      • Ekstra Adımlar: USDT'yi wbnb'ye dönüştürmek ek adımlar ve muhtemelen ek ücretler gerektirir, bu da süreci daha karmaşık hale getirir.

Sonuç: USDT'yi wbnb'ye dönüştürmeniz gerekmez. Doğrudan USDT ile kendi tokeninizi likidite edebilirsiniz. Ancak kullanıcıların USDT'yi elde etmek veya kullanmak için ödeyecekleri dönüşüm ve işlem maliyetlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Tavsiyem:​

Hem USDT hem de BNB paritesinde likidite sağlayarak kullanıcılarınıza daha fazla seçenek sunabilir ve likiditeyi daha geniş bir kitleye yayabilirsiniz. Ayrıca, düşük komisyon oranları belirleyerek ve kullanıcıları bilgilendirerek bu süreci daha cazip hale getirebilirsiniz hocam.

Çözüm

• Avantajlar:

• Dezavantajlar:
    • Likidite Dağılımı: Likiditeyi iki farklı pariteye dağıtmak, her iki havuzda da yeterli likidite olmasını gerektirir, bu da kaynakları böler.
    • Yönetim Karmaşıklığı: İki farklı pariteyi yönetmek daha fazla izleme ve bakım gerektirir.

Sonuç: BNB paritesinde ayrıca likidite eklemeniz şart değildir. Sadece USDT paritesinde likidite ekleyebilirsiniz. Ancak BNB kullanıcılarına da ulaşmak istiyorsanız, iki paritede de likidite sağlamayı düşünebilirsiniz hocam.

2. USDT Paritesi için Likidite Ekleyebilir Miyim?​

• Avantajlar:
    • Basitlik: USDT doğrudan kullanılabildiği için ek bir dönüşüm sürecine gerek yoktur, bu da işlemleri basitleştirir.
    • Stabil Değer: USDT, stabil bir coin olduğu için tokeninizin fiyatının daha stabil kalmasını sağlar.

• Dezavantajlar:
    • Dönüşüm Maliyetleri: Kullanıcılar, tokenlerinizi satın almak için USDT kullanmak zorunda kaldıklarında, genellikle USDT elde etmek için BNB gibi diğer kripto para birimlerini dönüştürmeleri gerekecektir. Bu dönüşüm işlemi sırasında komisyon ödemek zorunda kalabilirler.
    • Ek Masraflar: Kullanıcıların USDT’ye geçiş yapmaları veya USDT'yi kullanmaları, ek masraflar oluşturabilir. Bu, bazı kullanıcıları rahatsız edebilir ve tokeninizi alıp satarken tercih etmeyebilirler.
    • Likidite Havuzu Dengesizliği: Sadece USDT paritesinde likidite sunmak, BNB paritesine alışık olan kullanıcılar için çekici olmayabilir, bu da likiditenin dengesiz dağılımına yol açabilir.

• USDT'yi wbnb'ye Dönüştürmek:
    • Avantajlar:
      • BNB Ekosistemine Entegrasyon: wbnb, BNB ekosisteminde daha yaygın olarak kabul edilir, bu da likiditenin daha fazla kullanılabilir olmasını sağlar.
    • Dezavantajlar:
      • Ekstra Adımlar: USDT'yi wbnb'ye dönüştürmek ek adımlar ve muhtemelen ek ücretler gerektirir, bu da süreci daha karmaşık hale getirir.

Sonuç: USDT'yi wbnb'ye dönüştürmeniz gerekmez. Doğrudan USDT ile kendi tokeninizi likidite edebilirsiniz. Ancak kullanıcıların USDT'yi elde etmek veya kullanmak için ödeyecekleri dönüşüm ve işlem maliyetlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Tavsiyem:​

Hem USDT hem de BNB paritesinde likidite sağlayarak kullanıcılarınıza daha fazla seçenek sunabilir ve likiditeyi daha geniş bir kitleye yayabilirsiniz. Ayrıca, düşük komisyon oranları belirleyerek ve kullanıcıları bilgilendirerek bu süreci daha cazip hale getirebilirsiniz hocam.

Kapsamlı bilgi ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim 🙏👍 Duruma göre en mantıklısı, hem Usdt hemde Bnb paritelerini eklemek olacak : )

Son olarak dediniz ki;

"Ayrıca, düşük komisyon oranları belirleyerek ve kullanıcıları bilgilendirerek bu süreci daha cazip hale getirebilirsiniz hocam."

Bizim kontrat sıfır vergi ile hazırlandı. Yani Tax Free :) bu durumda dediğiniz düşük komisyon oranları belirleme olayı zaten yapılmış oluyor, yanılmıyorum değil mi ? ☺️

bu düşük kmoisyon ücretleri her yerde geçerli mesela pancakeswap v3 v2 komsiyon oranları. özellikle konsantire likiditede ücretleri düşük tutun.
pancakeswap v2 ve v3 arasındaki büyük fark konsantire likiditedir. videolarda anlatmıştım. :)

Tekrar soruyorum affola. Hem sonradan konuya bakanlar içinde yol gösterici olur, hemde ben öğrenmiş olurum :)

Tavsiyenize uyup hem Usdt hemde wbnb ile Bnb paritelerini V2 ile likit ekleyeceğim. Alttaki resimdeki ;

Bide closed positions butonundaki tıkı işaretlememin + yada - etkisi nedir?

Likit fonu cüzdan adresini zaten açık sitede yayınlayacağım (Şeffaflık amacı ile) (bana bir zararı varmı bu şeffaflığın?)

Yada başka bir anlamı mı var o "Hide closed positions" seçeneğinin?

2- Find other LP tokens butonunda yada Migrate to V3'de bir işlem yapmama gerek varmı?

Yoksa direk Add liquidity butonu ile öbür aşamaya geçeyimmi ? (O kısmı zaten biliyorum : )

Çok teşekkür ederim @SatoshiTURK 🙏

Screenshot_2024-05-17-14-05-56-767-edit_com.instagram.android.jpg

hide closed position likidite sağladığınız diğer tokenler için kullanılıyor.

diğer tokenlere pozisyon açma konusunda bilgi değilseniz girmeyin. 12 bnb kaldı bir arkadaşın range değerlerini yanlış ayaladığı için bekliyor halen.

2. soruya cevap olarak ( Gerek yok )

genel olarak bir şey yapmayın.

Teşekkürler :) hem bilgi hem uyarı için.

Fakat hem uyarı, hemde son satırda yazdığınız cümle biraz kafamı karıştırdı, emin olmak için tekrar soruyorum affola : )

Evet bu açmak istediğimiz yeni pariteler haricinde, kapatmak istemediğim, eski projemizden elinde token olan az sayıda yatırımcının dilediği an eski proje tokenlerimizi satabilmesi için, içinde fon tuttuğum bir likidite havuzu daha var önceden kalma.

Bu yüzden hiç karışıklık olmamaı adına bu yeni likit eklemeyi başka bir cüzdan da mı yapmamı tavsiye edersiniz ? Yada;

O "Hide closed position" butonundaki tıkı işaretlemeden ve alttaki diğer butonlara hiç ilişmeden yeni başka pariteler açabilirmiyiz?

Sadece V2 butonunu seçip alttaki "+ add liquitiy" butonuna tıklayıp önce bnb paritesinde kendi tokenimizi likitleyip

Sonra tekrar aynı işlemi yaparak bu sefer usdt paritesinde kendi tokenimizi likitleyebilir miyiz ?

Teşekkürler 🙏

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,366
Kullanıcılar
6,688
Son üye
erkan588
Geri