Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Token yaparken tax vergi

Arkadaşlar tokeni yaparken vergilendirme sistemini nasıl yapıyoruz mesala alım yaparken yüzde 5 satım yaparken yüzde 5 vergi oluyor ya onu bulamadim token oluşturma yerinde bilenler yardım lütfen

Arkadaşlar tokeni yaparken vergilendirme sistemini nasıl yapıyoruz mesala alım yaparken yüzde 5 satım yaparken yüzde 5 vergi oluyor ya onu bulamadim token oluşturma yerinde bilenler yardım lütfen
Kontratı yazrken belirlediğiniz bir yapıdır aslında, mesela transfer ve transferfrom işlevlerini modifiye ederek her alım satım işleminde belirli bir oranda kesinti yapıp bir tax pool oluşturup kesilen tutarları orada toplayabilirsiniz.

mesela aşağıdaki gibi bir tanımlama yapabilirsiniz
Kod:
uint256 public buyTax = 5;
uint256 public sellTax = 5;

ayrıca token alım-satım işlemlerini tespit etmek için, genellikle DeFi platformlarıyla (örneğin PancakeSwap) entegrasyon yapıolması gerekldir..
Bu platformların router adreslerini kullanarak, bir işlemin alım mı yoksa satım mı olduğunu tespit edebilirsiniz.

toplama ve dağıtım mantığı aşağıdaki gibi olabilir

Kod:
if (isSale) {
    // Satım işlemi için vergi kesintisi
    uint256 taxAmount = amount * sellTax / 100;
    super._transfer(sender, taxAddress, taxAmount);
    amount -= taxAmount;
} else {
    // Alım işlemi için vergi kesintisi
    uint256 taxAmount = amount * buyTax / 100;
    amount -= taxAmount;
}

fakat test etmeden verdiğim kodları kullanmayın lütfen bunları önce bir testnet üzerinde denemeniz gerekmektedir.

Kontratı yazrken belirlediğiniz bir yapıdır aslında, mesela transfer ve transferfrom işlevlerini modifiye ederek her alım satım işleminde belirli bir oranda kesinti yapıp bir tax pool oluşturup kesilen tutarları orada toplayabilirsiniz.

mesela aşağıdaki gibi bir tanımlama yapabilirsiniz
Kod:
uint256 public buyTax = 5;
uint256 public sellTax = 5;

ayrıca token alım-satım işlemlerini tespit etmek için, genellikle DeFi platformlarıyla (örneğin PancakeSwap) entegrasyon yapıolması gerekldir..
Bu platformların router adreslerini kullanarak, bir işlemin alım mı yoksa satım mı olduğunu tespit edebilirsiniz.

toplama ve dağıtım mantığı aşağıdaki gibi olabilir

Kod:
if (isSale) {
    // Satım işlemi için vergi kesintisi
    uint256 taxAmount = amount * sellTax / 100;
    amount -= taxAmount;
} else {
    // Alım işlemi için vergi kesintisi
    uint256 taxAmount = amount * buyTax / 100;
    amount -= taxAmount;
}

fakat test etmeden verdiğim kodları kullanmayın lütfen bunları önce bir testnet üzerinde denemeniz gerekmektedir.
Bu şekilde video gelirmi sayın hocam

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,176
Kullanıcılar
6,689
Son üye
SavKripto
Geri