Neler yeni

Arbitraj Fırsatlarını Değerlendirmek

probit borsası
  • Vanity Address: Özel plakalarda olduğu gibi özel bir metin ile başlayan bitcoin adresidir.

KriptoLuis

Korgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)
Level 11 (11X)
Level 12 (12X)
Katılım
1 Ara 2020
Mesajlar
3,618
Çözümler
1
Tepkime puanı
1,449
Puanları
285
Yaş
43
Konum
antalya
Cinsiyet
Erkek


0.00008606
  • 0.00000000  
  • #1
graph-g936e47886_640.jpg


Kripto Para Piyasasında Arbitraj Yaparak Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?


Piyasaya hemen her gün yeni bir kripto para projesi çıkıyor ve ne yazık ki bu projelerin birçoğu kalıcı olamıyor. Bu durum, işini bilen tüccarlar için cazip arbitraj fırsatları da ortaya çıkarıyor. Elbette tüm kripto para birimleri üzerinden arbitraj yaparak yüksek kazançlar elde etmek mümkün değil. Arbitraj bazen yüksek bazen de düşük kazanç fırsatları sunsa da, bu noktada asıl önemli olan şey sistemli hareket ederek kazanç istikrarı sağlamaktır. Bu istikrar sağlanırsa küçük kazançlar zaman içinde birikerek büyük kazançlara dönüşebilir.

Arbitrajın tanımını kısaca yapmak gerekirse bir varlığın fiyatındaki değişikliklerden istifaade ederek eş zamanlı alım satım yapmak denilebilir. Piyasada kripto para birimlerinin alım satımının yapıldığı pek çok merkezi ve merkezi olmayan kripto para borsası mevcut. Bir kripto paranın fiyatı borsadan borsaya farklılık gösterebiliyor. İşte bu da arbitraj yaparak kazanç elde etme fırsatı sunuyor. Yani bir kripto para birimini bir borsadan düşük fiyata satın alıp diğer bir borsada yüksek fiyattan satarak kar elde etmek.

Arbitraj ticareti pek çok geleneksel piyasada yapılabilse de kripto para ticareti için daha uygundur. Bunun nedeni, kripto para borsalarının geleneksel borsalar gibi düzenlenmiş olmamasıdır. Düzenlemelerin yapılması arbitraj fırsatlarının azalmasına yol açar. Bunun sebebi, düzenleme olmadığı için kripto borsaları arasında likidite farklılıkları vardır. Bu da fiyata yansır.

Arbitraj Kazancı İçin Temel Faktörler

Arbitraj fırsatlarını yakalayabilmek için piyasayı yakından ve sürekli takip etmek gerekir. Özellikle hacmi yüksek kripto paralar takip edilmelidir çünkü arbitraj şansı bu tür varlıklarda daha fazla olacaktır. Ayrıca, arbitraj yapmayı düşündüğünüz kripto varlığın hangi borsada daha fazla likiditesi olduğunu bilmek de önemlidir. Likiditenin yüksek olduğu bir borsada ticaret yapmak daha kolaydır. Önemli bir nokta da, arbitraj yapacağınız varlığın borsalardaki işlem ve transfer ücretlerinin güncel olarak takibinin yapılmasıdır. Bu, alım satım esnasında elde edilecek karın işlem ücretlerinden fazla olduğundan emin olunması ve zarar edilmemesi için gereklidir. Bazı borsalardaki işlem ücretleri diğerlerine göre düşük olacağı için ticaretini yapacağınız kripto varlığın fiyatı kadar önem arz eder. Bu, en düşük fiyattan alıp en yüksek fiyattan satmak kadar önemlidir.

Önem arz eden bir diğer faktör de, piyasa haberlerini yakından takip etmenizdir. Arbitraj esnasında anlık sıkıntılar yaşamamak için ticarete başlamadan önce gelişmeleri güncel olarak takip ederseniz arbitraj yapacağınız kripto paranın anlık fiyat değişimlerinden olumsuz etkilenmezsiniz.

Arbitrajın Dezavantajları

Arbitraj
ticareti aynı zamanda risk teşkil eder. Özellikle kripto para piyasası gibi değişkenliğin yoğun olduğu bir piyasada arbitraj yapabilmek için iyi bir strateji kurmanız ve ne yapmanız gerektiğini önceden bilmeniz şart.

Örneğin, ticaret yapmak istediğiniz borsada ciddi fiyat dalgalanmaları yaşanabilir. Ya da siz paranızı çekmeden önce borsa iflas edebilir ki son dönemde yaşananlar ortada. FTX gibi büyük bir borsa bile ne hallere düştü. Bununla birlikte, yanlış girilecek bir al ya da sat emri zarar etmenize yol açabilir. Her zaman sakinliğinizi koruyarak dikkatli ve kontrollü olmak zorundasınız.

Arbitraj ile önemli kazançlar elde edilebilir. Bunun yanında, yukarıda saydığım riskleri göz önünde bulundurarak yavaş yavaş tecrübe kazanmayı denemek sizin için daha iyi olacaktır. Küçük miktarlarla tecrübe kazandıktan sonra, riskler belirli ölçülerde büyütülebilir. Ayrıca, işlerin ters gitmesi durumunda uygulamak için bir acil durum planı da yapmanız gerekir. Bunun için de tecrübe kazanmanız ve ona göre bir strateji belirlemeniz gerekiyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.
 

Bu konudan KriptoLuis isimli kullanıcıya 0.00005856 Bitcoin verilmiştir

0.00005856 Satoshi ise Anlık Kur Üzerinden 18.52 Türk Lirası Değerindedir.

Üst