Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Geleceğin Kripto Parası Hangisi?

bitcoin-5ylM_cover.jpg

Kripto paralar Bitcoin'in ortaya çıkışından günümüze kadar katlanarak hayatımızda kapladıkları yeri arttırmaya devam ediyor. 2009 yılında çok az kişinin bildiği Bitcoin şuan neredeyse tüm Dünya'da hemen hemen her yaş gurubunun bildiği bir kripto para haline geldi. Bitcoin ile beraber blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen binlerce başka projenin ortaya çıkmasıyla birlikte kripto para piyasası hem büyüklük hem çeşitlilik bakımından çok farklı bir noktaya ulaştı. İlk aşamada bakıldığında fiat paraların yerine geçecek gibi bir yarışma içerisinde bulunan yani sadece finans sektrüne yönelik gelişen kripto paralar; moda, oyun, güvenlik, tasarım, sohbet, sosyal medya gibi pek çok alanı bünyesine katarak ve zaman içerisinde değişik kavramlarla kendini yenileyerek yepyeni bir boyuta ulaştığını söylemek yanlış olmaz sanırım. Günümüz dünyasında Defi, Edufi, Metaverse, NFT vb. pek çok yeni kavramın doğuşuna öncülük eden, bazı kavramlarında gerçek anlamda tanıtılmasını sağlayan kripto paralar artık finans kanallarında altın, euro gibi fiyatları takip edilir, borsa sahipleri ya da yatırım danışmanlarının çıkıp çeşitli röportajlar yaptığı bir kazanç kanalı haline geldi.

Kazanç kanalı tabirini özellikle kullandım. Çünkü hemen hemen hiçbir ülke tam anlamıyla kripto paralara bir yer bulamadım Vergilendirmeye yönelik pek çok ülkenin yapmaya çalıştığı pek çok çalışma olsa da, tam anlamıyla adını koyma aşamasında henüz yeterli seviyede ileri gidebilmiş değiliz. Bakıldığında bir hisse senedi gibi, belli bir bütünün belli bir parçasını aldığımız kripto paralarda spekülasyonların çok üst seviyelere çıkabilmesi ve kontrolsüz olması da tam adının konulabilmesini zorlaştırıyor.

Gelelim asıl mevzumuza. Öyle derin düşüncelere dalmışken eski günlerim aklıma geldi ve sanırım mevzu biraz uzadı kusura bakmayın. Gelecekte kripto paralar olur mu bilemem. Her ne kadar ülkeler blockchain teknolojisini geleceğin teknolojisi olarak tanımlasa ve kabullense de, kripto paralara mesafeli durmaya devam ediyorlar. Ancak devam etmesi halinde sizce hangi kripto para bu piyasadan sıyrılıp kendini gösterir, ben buradayım der? Kısaca kendini ülkeler ve hükümetler bazında tamamen kabul ettirmeyi başarabilir.

Bence eğer gelecekte kripto paralar olursa ve Bitcoin'de bu yavanlık, bu tekdüzelik devam ederse geleceğin kripto parası olması çok zor. Gönderim ücretleri, süreleri vs. yaratıldığı hemen hemen her şeye karşı çıkar bir hale gelmiş durumda şu anda. Benim şahsi görüşüm ülkelerin el altından anlaşarak (bazı ülkeler) bir kripto para çıkarmaları ve zaman içerisinde bu kripto parayı tanıyarak kendi finans sistemlerine dahil etmeleri. Bu ülkelerin bulunduğu finansal konum itibariyle de belli bir süre içerisinde diğer ülkelerinde bu kripto parayı kabul etmeye mecbur kalması. Yani bence henüz o kripto para çıkmadı. Prototip sürüldü, otursun sistem. Son dakika golü olarak gelecek.

Bu konudaki şahsi fikirlerim;

Bazı ülkelerin coin çıkarma durumunun yaşanacağını pek zannetmiyorum. Çünkü buna ABD, Doların geleceği için müsaade etmez. Ama yaptırım ile ama savaş ile bir şekilde müdahale eder.

Dolayısıyla devlet elinden çıkacak bir coin olmadığı sürece de geleceğin kripto parası olarak nitelendirilecek olan herhangi bir coinin, bu olayın çıkış noktası ve bir gün sıfırlanırsa veya sona erse kripto para dünyasının da biteceğini düşündüğüm bitcoini geçebileceğini düşünmüyorum.

Bu konudaki şahsi fikirlerim;

Bazı ülkelerin coin çıkarma durumunun yaşanacağını pek zannetmiyorum. Çünkü buna ABD, Doların geleceği için müsaade etmez. Ama yaptırım ile ama savaş ile bir şekilde müdahale eder.

Dolayısıyla devlet elinden çıkacak bir coin olmadığı sürece de geleceğin kripto parası olarak nitelendirilecek olan herhangi bir coinin, bu olayın çıkış noktası ve bir gün sıfırlanırsa veya sona erse kripto para dünyasının da biteceğini düşündüğüm bitcoini geçebileceğini düşünmüyorum.
Bence dolar dünya çapında gücünü kaybediyor. Bununla beraber bir değişiklik olması muhtemel.

Bir zamanlar İsviçre frankı vardı, hatta ülkeler arası anlaşmalarda bile kullanılan para birimiydi

Hiçbirşey Sonsuza dek gitmiyor. Dolarda eninde sonunda koltuğunu kaybedecek.

Değişil bir yaklaşım. Bitcoin Cash piyasadan siliniyor gün geçtikçe. Çok ihtimal dahilinde görmüyorum.
Bitcoin Cash'in blok boyutu ve hızı daha öne çıkıyor Bitcoin'den. Silik bir yapıda şuan için ama ilerde illaki göze batar. Şuan çeşitli softforklar oluyor Bitcoinde ama ne kadar tatmin edici tabi. Kimse para misali Bitcoin'i kullanmıyor ondan kaynaklı.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,242
Kullanıcılar
6,716
Son üye
BurakBey
Geri