Neler yeni

Yeni Bir Düşüş Mü Yeni Bir Yükseliş Mi?


probit borsası
  • Mining: Elektronik donanımları kullanılarak, şifrelenmiş blokların çözülmesi ve kripto para üretilmesi işlemidir.

Teknik Analiz

Tümgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye
Katılım
26 Eki 2020
Mesajlar
1,958
Çözümler
1
Tepkime puanı
1,497
Puanları
285
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek


0.00014139
  • 0.00000000  
  • #1
Merhabalar. Yeni bir Bitcoin analizinde beraberiz. Bitcoin ve diğer kripto birimleri yatırımcılarının çok uzun süredir beklediği ve uzun uğraşlardan sonra bile bir türlü görülemeyen 20000$ seviyesine çok çok az kalmışken her defasında yeni bir düzeltme ile aşağılar geliyor. Aşağı inişlerde fark ettiyseniz bir önceki düzeltmedekinden daha az bir miktar ile düzeltme yapılıyor ve yukarı yönlü düzeltmelerde ise bir öncekinden daha üst seviyede geri dönüş oluyor. Bu fiyatların her defasında yeni en yüksek seviye görmesi demek ve bu durum ise yükseliş trendinin devam ettiğini gösteriyor. Yeni en düşük seviyelerin görülmemesi de aynı şekilde yükseliş trendinin devam ettiği anlamına gelir.

Zaten aylık, haftalık ve günlük grafiklerinin AL pozisyonunda olması da teknik olarak yükseliş trendinin devam ettiğinin göstergelerinden biri.

Her ne kadar satışlardan gelen baskı yüzünden fiyatlar, yükseliş taraftarı yatırımcılara sıkıcı gelse hatta onlarda bıkkınlık hissi uyandırsa da durum iyi ve yukarı hareketler belli şartlar altında devam edecek.

Şartlar nelermiş grafikleri görerek anlamaya çalışalım.


BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI
Screenshot_20201206_013304_org.telegram.messenger.jpg


Yaklaşık olarak 32 saat süren son saatlik grafik düzeltmesi, 16 saattir süreklilik kazanmaya çalışan bir AL pozisyonu ile devam etti; fakat son iki saattir gelen satışların alımlardan daha güçlü olması sebebi ile grafikte 19160$ direncini canlardırarak yatay seyir kaynaklı bir karar yeri oluşturdu. Bu karar yeri çok önemli. Büyük ihtimalle SAT sinyali gelecek ve fiyatlar çok fazla düşmeden yeni bir yükseliş trendi için hazırlık yapacak. Bunun en büyük habercisi olarak da özel tepe-dip ilişkileri ile 4 saatlik grafiğin durumunu gösterebiliriz. Bakalım.


BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI
Screenshot_20201206_015415_org.telegram.messenger.jpg


Mumların 19160$ civarında nasıl dolandığını rahatlıkla görebiliyoruz. Bu dolanmadan kaynaklanan yatay seyir yaklaşık olarak 4 gün 12 saattir devam ediyor. Şimdilerde ise 19000$ dolaylarında yeni bir yukarı hareket göstermek için hazırlık yapıyor ve eğer AL sinyali verebilirse yeni bir 20 bin Dolar denemesi gerçekleşecek.

Bunun için saatlik grafiği yorumlarken bahsettiğim şartlar gerçekleşmeli. Nedir bu şartlar? Saatlik grafiğin SAT deyip tekrar AL demesi ve 4 saatlik grafiğin SAT sinyaline cevapsız kalması; ama AL sinyaline olumlu cevap vermesi gerekiyor.

Yeni 4 saatlik yükseliş trendinin başlaması için bu şartların olgunlaşması lazım. Yoksa düşüşe devam.

Büyük ihtimalle gerçekleşecek bu şartlar ve iki dipten sonra gelen yeni yukarı yönlü trend, bu kez daha güçlü olacak. Zaten 20 bin Dolara zırnık kalmışken bunun olmaması ihtimaller dahilinde değil.

Eğer yukarı çıkmak isterse öncelikle 19160$ direnci geçilmeli ve kalıcı olunmalı. Daha yukarıda 19686$ ile 19918$ ve 21 bin Dolar dolayları ile 23 bin Dolar zirvesi var. Çok daha yukarısı da var tabii ama şu an çılgın tahminlere yer vermenin sırası değil.

Aşağı yönelir ise 18500$ (iki tahmin yarışmasında ısrar ettiğim seviye burası :)) ve tabi ki şu an içinde bulunduğu yatay kanalın güçlü desteği 17221$ var. Daha aşağılarda var ve onu zaten haftalardır okuyorsunuz. Geçmiş yazılarıma bakabilirsiniz, hatırlamak için.


BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201206_021006_org.telegram.messenger.jpg


Geçmiş 4 saatlik düzeltmelerden dolayı karar vermekte zorlandığı günleri hatırlayın. Son gün yukarıda saatlik ve 4 saatlik grafik için bahsettiğim ilişki ve şartlar gerçekleştikten sonra karar yukarı yönlü verildi ve hareket başladı.

Şimdi neredeyse 5 gündür yatay seyretmesine rağmen halen dimdik duruyor; lakin aşağı düzeltme henüz bitmiş değil. Saatlik ve 4 saatlik grafiklerin kararı etkili olacak bu düzeltmenin akıbeti konusunda. Eğer düzeltme devam ederse sıkıntı tekrar başlar ve tüm hazırlıklar altüst olur. Son yazımda her şeyin hazır olduğundan bahsetmiştim, hatırlayın. Evet her şey halen çok çok hazır.


Günlük grafikte de yukarıda verdiğim 4 saatlik destek ve dirençler geçerli. Durum iyi. Hafif bir tereddüt var; ama durum iyi.

Herkese kolay gelsin.
Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.
 

Bu konudan Teknik Analiz isimli kullanıcıya 0.00004584 Bitcoin verilmiştir

0.00004584 Satoshi ise Anlık Kur Üzerinden 14.84 Türk Lirası Değerindedir.

Üst