Neler yeni

5 Yıl İçerisinde Bitcoin’in Piyasa Değeri 3 Trilyon Dolara Çıkabilir

  • ASIC Miner: Madencilikte kullanılan işlemci veya ekran kartı gibi donanımların aksine sadece kripto para madenciliği için üretilmiş, ASIC çip kullanan düşük elektrik tüketimli ve hızlı üretim gücüne sahip cihazdır.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

btc2.jpg

Bitcoin (BTC) iki hafta önce 10.000 dolar seviyesinin altında düştükten sonra bir toparlanma yaşadı. Bununla birlikte lider kripto para 11.000 dolarlık direnci kesin bir şekilde kıramadığı için, yatırımcısına karışık sinyaller vermeye devam ediyor.

Kısa vadeli karmaşaya rağmen, yapılan yeni bir araştırmaya göre Bitcoin’in piyasa değeri beş yıl içerisinde trilyon dolarlık bir hacme ulaşabilir.

Bitcoin’in Değerlemesini 3 Trilyon Dolara Gönderebilecek Fırsatlar
ARK Invest’de kripto para analisti olan Yassine Elmandjra, 17 Eylül tarihinde Bitcoin’in geleceği hakkında bir rapor yayınladı. Analist, Bitcoin’in şu anda altından daha ilgi çekici bir varlık olduğunu savunuyor.

Yayınlanan rapora göre, Bitcoin’in büyük rallisini tetikleyecek bazı piyasa fırsatları mevcut. Bu fırsatlar, Bitcoin’in küresel bir yerleşim ağı haline gelmesi,kişisel egemenliği, dijital altın olarak hizmet verme yeteneği ve fiat devalüasyonuna karşı korunma gücü.

Fırsat 1: Küresel bir yerleşim ağı olarak Bitcoin
Elmandjra, Bitcoin’in nihayetinde bankalar ve işletmeler için yerleşim sistemi haline geleceğini iddia ediyor. Lider kripto para için en uygun rolün bu olduğunu belirten analist, merkezi bir yapı tarafından manipüle edilemez olması sebebi ile Bitcoin’in yerleşim sistemi rolünü üstleneceğini savunuyor.

“Bitcoin ağı, 850 bankadan oluşan küresel bir ağdaki diğer her banka ile günlük işlemleri gerçekleştirebilir. Yalnızca Amerika Birleşik Devleti’nde toplam 14.7 trilyon dolarlık mevduat, her yıl bankalar arasında 1.3 katrilyon dolarlık uzlaştırma hacimleri üretiyor. Bu yerleşim hacimlerinden %10’u Bitcoin ile gerçekleşse, Bitcoin ağının değeri kabaca 200 milyar dolar seviyesinden 1.5 trilyon dolara yükselirdi.”

Bitcoin’in 1.5 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşması, lider kripto paranın 75.000 dolar seviyesinden işlem göreceği anlamına gelir.

Fırsat 2: Bağımsız bir varlık olarak Bitcoin
Bitcoin’in sansüre karşı dirençli bir varlık olması, onu diğer birçok varlığa karşı benzersiz kılıyor. Bu sayede kullanıcıların servetine, yozlaşmış rejimler tarafından doğrudan veya fiat para birimi enflasyonu yolu ile el konulamayacağını gösteriyor.

Analiste göre, Bitcoin’in egemen olduğu bir sistemde, küresel olarak bu şekilde yaşanan kayıpların %5’i korunabiliyor olsaydı, Bitcoin’in piyasa değeri 200 milyar dolardan 2.5 trilyon dolara kadar yükselebilirdi.

Fırsat 3: Bitcoin, küresel bir değer deposu olmak için altını geride bırakıyor
Bitcoin’in dijital altın olarak tanımlanması oldukça önemli bir argüman. Lider kripto para, uzun bir süredir altının dijital versiyonu olarak lanse ediliyor. Binlerce yıldır küresel bir değer deposu olarak hizmet veren bir varlık olan altına karşı bazı kesimler tarafından rakip olarak görülmesi, Bitcoin için oldukça değerli.

Bitcoin’in altının pazar payının yalnızca %10’unu ele geçirmesi durumunda, lider kripto paranın piyasa değeri 200 milyar dolardan 1 trilyon dolara çıkabilir.

Fırsat 4: Para birimi devalüasyonuna karşı bir koruma olarak Bitcoin
Bitcoin’in piyasa değerinin önümüzdeki beş yıl içerisinde potansiyel olarak önemli ölçüde artması konusundaki son argüman, zayıflayan ulusal para birimlerine karşı bir koruma görevi üstlenmesi. Bitcoin, enflasyon nedeniye fiat para birimlerine olan inancını kaybeden vatandaş tarafından uygun bir tasarruf aracı olarak ortaya çıkıyor.

Bitcoin, en büyük dört itibari para biriminin (ABD doları, yen,yuan ve euro) yanı sıra küresel para tabanının %5’ine hakim olabilirse, kripto paranın piyasa değeri 1.2 trilyon dolara yükselebilir.

Yapılan araştırmanın sonucuna göre, ARK Invest’in iddia ettiği gibi Bitcoin’in piyasa değerinin 2025 yılına kadar 3 trilyon dolara yükselmesi durumunda Bitcoin, 140.000 doların biraz üzerinde işlem görebilir.
 

Son düzenleme:
Üst