Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Ay'da Parlayan Metaverse; Moon Nation Game (MNG)

moon mng.jpg

Bu sefer arayı fazla soğutmadan yeni bir proje incelemesiyle karşınızdayım. Öncelikle şunu belirteyim, forum içerisinde sıkı takibimde olan dediğim ve henüz satış aşaması başlamamış, detayları netleşmemiş proje bu değil. Karıştırılmaması açısından yazının başında belirtmek isterim. Onu ayrıca zamanı geldiğinde açıklayacağım.

Moon Nation Game Token (MNG), Mayıs 2021 ayında ön satışı yapılarak piyasaya çıkan bir metaverse projesi. Adından da anlaşılacağı üzere ay tabanlı bir sanal gerçeklik oyununun tokenı. Son zamanlarda Metaverse projelerinin ne kadar revaçta olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. BSC (Binance Smart Chain) ağına kurulmuş olan Moon Nation Game Token (MNG) ilk olarak piyasaya ön satış şeklinde 26 Mayıs 2021 tarihinde 0.0015 dolarlık fiyatıyla çıktı. Bu ön satışta satışa çıkarılan 600 BNB değerindeki token, 9 saniye içerisinde tükendi. Bu aslında büyük bi başarı ve ilgi gören bir proje olduğunu gösteriyor diyebilirim.

27 Mayıs 2021 tarihinde popüler merkeziyetsiz borsa pancakeswap üzerinden listelemesi gerçekleşene Moon Nation Game Token (MNG), sözleşme numarası üzerinden alım satımı gerçekleştirilebilen bir token haline dönüştü. Kısa bir dönem ön satış fiyatının altına da düşen MNG Token, daha sonra yeni gelişmelerin ışığında toparlayarak yükseliş trendine girdi.

Moon Nation Game Token (MNG) Toplam arzı 384.400.000 adettir. Bunun sebebi Dünya ile ay arasındaki mesafenin bu kadar olmasıdır. Sözleşme üzerinden yapılan alım satım işlemlerinde %10 vergi kesintisi yapıldığını da ayrıca belirtmek isterim. Yani kabaca 1000 token almaya çalışırken ele geçen miktar 900 olur. Bunu satmak istediğinizde de 810 adet satmış olursunuz. Tabi ki kabaca bir hesap ama üç aşağı beş yukarı durum böyle. Sene sonu bu verginin minimalize edilmesi ya da kaldırılması gerçekleşecek sanırım. Borsaların bir kısmının politikalarına uymuyor çünkü.

Gelelim bu vergi ne işe yarıyor. Öncelikle vergi sert iniş çıkışların önüne geçiyor diyebilirim. Projenin CEO’su Ben Todar ısrarla bu kripto paranın bir pump coini olmadığını belirtiyor ve organik bir büyüme taraftarını olduğunu her fırsatta söylüyor. Benim gözümde her ne kadar şuan bir düşüş engeli gibi gözükse de yaşadığı gelişmeler düşünüldüğünde balinaların tercih etmeme sebeplerinin başında bu vergi olayı geldiğini ve çok ciddi bir yükselişin önünün kapatıldığını düşünüyorum. Tabi ki bu benim şahsi görüşlerim.

Verginin %3’lük kısmı likiditeye, %2’lik kısmı pazarlama ve promosyon/ reklam hizmetlerine giderken %2’lik kısmı geri dönüşsüz olarak yakılarak dolaşımdan çıkarılır. Ayrıca kalan %3’lük kısmı da yansıma olarak mevcut cüzdan sahiplerine yansıtılır. Yani holder olursanız token sayınız artar. Bu durum son zamanlarda revaçta olan bir yöntem.

An itibariyle dolaşımda bulunan yaklaşık 63 milyon token yakılmış durumda. https://bscscan.com/token/0x5941f87...?a=0x000000000000000000000000000000000000dead

moon nation mng.jpg

Çıkarılacak oyunun detaylarına gelecek olursak, açıkçası bugüne kadar çıkarılmış en iyi grafiklere sahip metaverse projesi olduğunu söyleyebilirim. En azından benim bildiklerim arasında. Çoklu oyunculu açık dünya oyunu formatında 3D grafikler ile uzay tabanlı bir RPG oyunu olarak yola başlayan Moon Nation, biraz dallanmalar yaşadığını söylenebilir. Buna daha sonra deyineceğim. Oyun içerisindeki NFT’ler ile çeşitli özelliklerin kazanıldığı, toprak sahibi olunduğu oyunda en önemli noktalardan birisi, oyun içerisinde gas ücretinin olmaması. Özellikle kripto para tabanlı oyunlarda sıkça yaşanan bir sorunun önüne geçilmiş gibi görünüyor. Oyun planıyla alakalı detaylar sosyal medya hesaplarında mevcut. Tek tek bunlara değinmeyeceğim. Ama okuduğum kadarıyla kapsamlı bir oyun.

Şimdi benim en çok dikkatimi çeken özelliklerinden birine gelelim. Moon Nation Bridge. Bildiğiniz üzere tek bir oyuna bağlı kripto para tabanlı tokenlar, her ne kadar istisnalar olsa da insanların maymun iştahlılığından zaman içerisinde unutulmaya yüz tutabiliyorlar. İşte Moon Nation Bridge ile bu durumun önüne geçilmiş ve bir 3D ay oyununun yanında bir oyun platformu olmayı başarmışlar gibi görünüyor. Steam ve Microsoft PlayFab API üzerinde faaliyet gösteren tüm oyunlar Moon Nation Bridge sayesinde oyunlarını platforma bağlayarak, kullanıcılarına Play to Earn (Oyna kazan) imkanlarını sunabilmektedir. Şu an Moon Nation Bridge üzerine entegre edilmiş 4 oyun mevcut. Çoğu basit oyunlar ama tabi ki başlangıç aşaması için normal.

Moon Nation Game Token (MNG) yönetimi bir şirket olarak faaliyetlerine ön satıştan sonra 25 Haziran 2021 tarihinde Moon Nation Game LTD adıyla başlamıştır. Bahse konu şirketin merkezi Londra ve Galler’dedir.

25 Ağustos 2021 tarihinde Chainlink ile bir ortalık resmileştirilerek, Oracle teknolojisi projeye entegre edilmiştir. VRF (Variable Random Function) teknolojisi sayesinde oyun içerisinde ödül dağıtımının rastgele olması garanti altına alınmıştır. Oyun planını okursanız bu ödül dağıtımının ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

moon nation game mng.jpg

Gelelim ekstralara;

• İlk ekstramız benim bu projeyi çok beğenmiş olmam kolay beğenen biri değilim. Genelde hep açık ararım bilirsiniz. :)
  • Projenin CEO’su Ben Todar ile Binance CEO’su CZ Twitter üzerinden takipleşiyorlar. Yakın zamanda yapılan uluslararası bir kripto para seminerinden (ki bu seminerlere Ben Todar konuşmacı olarak da katılmış) önce twitter üzerinden Ben Todar CZ’ye uygun olursa görüşmek istediğini iletiyor. O da bu teklifi neden olmasına benzer şekilde cevaplıyor. Seminer sonrası iki CEO’da bu tweetlerini siliyor. Herkes bu durumu orada gerçekleşen bir tanışma olarak algılıyor.
  • 28 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirdiği ve VR teknolojisi eşliğinde oyunun ilk canlı tanıtımının bir AMA şeklinde yapıldığı olayın tweetine CZ tarafından “ Harika “ yorumu yapıldı. Öyle herkesle laflaşan biri olmadığını bilen biliyor. Bu projeninin dikkatini çektiği herkesin dilinde.
  • Aralık ayı sonunda ilk 5 borsadan birinde listeleme gerçekleştirileceği söylendi.
  • Aralık ayı sonunda oyun piyasaya çıkıyor.
  • Aralık ayı sonunda ilk 4 borsadan biri ile NFT ortaklığı açıklanacak.
  • Aralık sonunda vergilerin kaldırılması veya düşürülmesi düşünülüyor.
  • Büyük borsa listelemesi öncesi Hindistan gibi Asya piyasasına etki edecek bir listeme için uğraştığını açıkladı CEO (herkesin tahmini Wazirx borsası olabileceği yönünde)
  • Kripto para piyasasında sözü geçen insanlarla ilişkilerini geliştirdiğini her fırsatta belirtiyor CEO. Sosyal olarak çok aktif olmasının yanında, sosyal medyayı da oldukça aktif şekilde kullanıyor.
  • Vergilerin kaldırılması sonrası son bir büyük yakım gerçekleştirebiliriz şeklinde bir söylemde bulunuldu. Ay sonunda açılacak likiditenin bir kısmı yakılabilirmiş.
Burada derlediğim geleceğe yönelik işlemler CEO ve projenin sosyal medya hesaplarından yapılan bilgilendirmeler ışığında hazırlanmıştır.

Kendi kişisel görüşlerime gelecek olursak oldukça hızlı ilerleyen ama her kademede dinlenmeyi ihmal etmeyen bir grafik çizdiğini söylemek mümkün. Özellikle Star Atlas olayından sonra Binance’nin de bir Metaverse projesini büyük bir kuvvete destekleyeceğini söylemek yanlış olmaz sanırım. En azından bunun ihtimali oldukça yüksek benim gözümde Star Atlas olayı ise FTX borsası tarafından desteklenen bir proje olmasından kaynaklı. Bu aralar Metaverse projelerinin arkasından ya da yanından borsaların çıkması, onlara arka çıkmaları alışılmadık bir şey değil.

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada aktif olduğunu belirttiğim Ben Toder’ın kripto parada etkisi bulunan insanlarla görüşmesine yönelik söylemleri ve arada Elon Musk’ı etiketlemesi sebebiyle, her an Elon Musk’ın radarına girebilecek ve Mars kolonileşmesine benzeterek oyun hakkında birkaç detayda bulunabileceği yada bu oyunu oynarken görebileceğimizi düşünüyorum tabi ki bu bir uç örnek ama ihtimal dahilinde bence. J

CZ’nin açık şekilde desteklemesi bugün olmasa bile ilerleyen günlerde bir Binance listelemesinin gelebileceğini gösteriyor benim gözümde. Listelemeleri göstere göstere yapmadıklarından şuan açıklanacak ilk 5 borsadan birinin Binance olmadığını düşünsem de, ilk 5’teki diğer borsaları düşününce çok ciddi bir gelişme olduğunu söyleyebilirim.

Moon Nation Game Token (MNG) halihazırda Pancakeswap, Hotbit, ve ZT borsasında listelidir.

Sözleşme numarası:

0x5941f87eb62737ec5ebbecab3e373c40fe40566b

Lütfen kendi analizinizi yapın. Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Son düzenleme:

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,240
Kullanıcılar
6,716
Son üye
BurakBey
Geri