Bitcicoin Nedir? Bitcicoin’e Yatırım Yapılır mı?

 • Double Spending: Harcama işlemi sırasında kullanılan kripto paranın iki kez kullanılması durumunda oluşan problemdir. Çok nadir olsa da halen yüzde yüz engellenememiştir.

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
 • 0.00000000  
 • #1
bitci.jpg

Bitcicoin Nedir? Bitcicoin’e Yatırım Yapılır mı?

Bitcicoin (BITCI), merkezi Bodrum/MUĞLA’da bulunan Bitci.com Türk Kripto Borsası tarafından çıkarılan ve kendi ağına sahip olan bir kripto paradır. Bu konuya ilişkin detayları @KriptoLuis arkadaşımız fazlasıyla belirtmiş. O yüzden teknik detaylar kısmını atlıyorum. İlgili konuya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bitcicoin (BITCI)

Bitcicoin, son zamanlarda yaptığı büyük çıkış ile tabir yerindeyse Türkiye’nin gündemine oturmuş durumda. Kripto para piyasasıyla ilgilenen hemen hemen herkesin dikkatini çekmiş olan Bitcicoin, global borsalardan XT kripto para borsasında listelenmesiyle beraber, üzerindeki ilgiyi daha da fazla katlamış durumda. Ayrıca Formula 1 dendiğinde ilk akla gelen markalar arasında yer alan McLaren Mercedes markasıyla sponsorluk konusunda anlaşması da, dünya çapında duyulmasına katkı sağlamış durumda.

Tüm bu küçük detaylara ufak ufak değindikten sonra gelelim son günlerin en merak edilen sorusuna. Bitcicoin’e yatırım yapılır mı?

BitciCoin’e yatırım yapılır mı?


BitciCoin (BITCI) özellikle yükselişe geçtiğinden beri, insanlar çok yükseldi acaba daha çok yükselir mi diye düşünerek en çok Bitcicoin yatırım için ne kadar mantıklı olabilir? sorusunu merak ediyor. @sahinadm isimli üyemiz ile yaptığımız bir sohbet esnasında kendisinin dile getirdiği bir düşünceyi burada belirtmek istiyorum. Yani özünü söyleyeyim daha doğrusu. Yabancının yaptığı işler olduğunda ağzımız açık balıklama atlıyoruz, Türk yaptığında sürekli hatalarını arıyoruz. Aslına bakarsanız bu çok doğru. Türklerin yaptığı projeleri gömmeyi çok seviyoruz. Bu sebeple Bitci.com sitesinin dün yaşadığı sorundan sonra, şuan stabil haldeyken ve Bitcicoin fiyatı kısmen dün seviyelerine yakınken bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duydum. Yükselirken alkışların binlercesi, düşerken ya da sorun olduğunda sürekli bir yuhalama girişimi milletimizin maalesef ki genel özelliği haline gelmiş durumda. Özellikle bu ve birkaç kripto paradan bu durum böyle. Sebeplerine konu içerisinde değineceğim.

Öncelikle bizzat projeye dahil olarak ve projenin kendisini hem araştırıp hem de bitci.com borsasını test ederek elde ettiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu yaparken de elimden geldiğince tarafsız olmaya çalışacağım.

Bitcicoin ile ilgili whitepaper’ın yetersiz olduğunu düşünüyorum. En basitinden CEO tarafından yapılan açıklama da toplam arz 17 milyar adet açılanmıştır. Whitepaperda toplam arz 20 milyar adet görünmektedir. Ayrıca çok basit ve detaylandırılmamış bir whitepaper görünümüne sahip. Üzerinde üstün körü durulmuş ve bitirilmiş konuların. Bu sebeple de Bitcicoin ağına ait genel anlamda ufak tefek birkaç bilgi sahibi olunsa da, daha fazlasına sahip olmak mümkün değil.

Bitci.com CEO’su tarafından yapılan bir görüşmede Bittrex borsası ile anlaşmaya varıldığının açıklanması sonrasında, daha da yoğun şekilde Bitcicoin üzerinde oluşan bir alım talebi mevcut. Ne yazık ki sitenin altyapısı bu durumları karşılayabilecek seviyede değil. Yapılan geliştirmeler de yetersiz kalıyor. Diğer borsalar ile kıyaslandığın çok az bir orana tekabül edecek bir yüklenme bu borsa için ciddi bir yüklenme ve bunun sonucunda da sistemlerde hatalar meydana geliyor. Bu durum yatırımcıları acaba yatırımlarımız güvende mi sorusunu sormaya itebilir. Çünkü sürekli hata veren bir sistemde ciddi açıklar oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu konuda sanırım @satoshiturk hocam beni destekleyecektir.

BitciCoin kripto parasının en aktif satıldığı platform olan ve markasal olarak bitcicoin ile bağdaştırılan Bitci.com borsasının sorunlar durumunda verdiği destek, telegram üzerinden toplu olarak yapılıyor. Bu amatörlüğün daniskası diyorum. Soru soruyorum, araya başka sorular giriyor. Benim sorular arada kaynadı. Sonuç “bitkisel hayat” kişiye özel bir destek sistemi çok sevdiğim bir yazılımcı arkadaştan öğrendiğime göre 80-100 dolar civarında. Bu kadar mı zor milyar liralık yatırımlar alan bir sitenin böyle bir sistem kullanarak kullanıcıların yaşadığı sorunlarla birebir ilgilenmesi. Her ne kadar görünüş profesyonel gibi görünse de profesyonellikten çok uzak bir sistem bu.

Özellikle yoğunluğun ve talebin fazlasıyla arttığı dönemde insanların paraları 4 gün civarına varan şekilde hesaplara geçmedi. Bitci.com tarafından yapılan açıklamada bu durum “yoğunluk “ ve “banka kaynaklı” olarak lanse ettirilse de ben açıkçası bu açıklamayı inandırıcı bulmadığımı belirtmek isterim. Banka doğru gönderilen bir gönderinin önünü niye kessin. Gönderi bir şirkete gönderiliyor sonuçta ve bu ödemelerin nedeni belli. Böyle iş yapılmaz. Gecikmeler olabilir yoğun zamanlarda ama bu gecikmeden fazlası.

Sanırım özellikle Bittorent (BTT) üzerinden gönderilen kripto paraların geçmediği yönünde çok sayıda şikayet mevcut. Bir mail adresi veriliyor ama bu tip durumlarda geri dönüşler bu kadar geç olmamalı. Otomatik mesajlar ve yoğun bir ilgisizlik mevcut, özellikle kullanıcı destek aşamasında. Arkadaşımın gönderisi hala geçmedi mesela. Bugün 5’nci gündeyiz. Bunun mazereti yoğunluk olamaz. Globale açılan böyle büyük çaplı bir proje olarak lanse ettiğin projenin saçma sapan bir desteğe sahip olması anlaşılabilir değildir. Ben tamamen bir fiyasko olarak yorumluyorum.

Yine CEO tarafından yapılan Bittrex açıklamasına gelecek olursak. Amatörlük mü diyeyim yoksa çok mu zeki bilemiyorum ama benim bildiğim borsalar böyle anlaşmaları son anlara kadar saklı tutarlar ve tutulmasını da isterler. Bittrex borsasının öyle bir prosedürü var mı bilmiyorum. Ama varsa eğer bu açıklama ile çok ciddi bir riske girdiğini söyleyebilirim. Sonuçta sırf bu açıklamadan dolayı ciddi bir prestij kaybına sebep olunabilir. Eğer öyle bir prosedürleri yoksa kendi altyapısının ne durumda olduğunu bilmeyen bir CEO olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta son dakika açıklanan bir haber belli bir dönemlik yoğunluğa sebep olur. Ama erken açıklanan haber sürekli bir yoğunluğa sebep oluyor ve buna hazır değil gibi görünüyorlar. Bittrex borsasına giriş gerçekleşirse, bu platformun üzerindeki yükün ciddi oranda hafifleyeceğini de düşünüyorum onu da söyleyeyim.

Şuan mevcut yatırımcı kitlesine gelecek olursak; mevcut kitlenin bence büyük çoğunluğu eş, dost akrabadan duymuş ve her gün 2-3 katı bu gel sana da alalımla katılmış bir kitleden oluşuyor. Yani neye yatırım yaptığını bilmeyen ya da yatırım yapma şeklinden anlamayan, ciddi sorunlarda ciddi paniği beraberinde getirebilecek bir kitleden bahsediyorum. Bu bence şu an için en büyük tehlike gibi görünüyor. Çünkü şuursuzca bir alım mevcut ve buna benzer alımları en son BTT’de görmüştük ki ortada gerçek anlamda faaliyet gösteren bir proje varken düşüşün ve paniğin sertliğini sizlerde görebilirsiniz. Bu kripto paranın yatırımcısının büyük çoğunluğu bence ki telegram grubunda bulunduğum süre boyunca bunu gözlemledim, işine yarayacak ya da kısa vade de kullanması gerekecek paraları buraya bağlamış durumda. Hiç birşey sonsuza dek kazandırmaz, bunu unutmamak lazım. Bu sektörün en büyük düşmanı bilinçsiz yatırımcı. Görünen köy kılavuz istemez, bu kripto parada fazlasıyla mevcut. Yani şuan benim şahsi görüşüm tamamen Yerli ve Milli kripto para algısıyla oluşan ve sürekli yükseliyor olmasıyla da desteklenen bir FOMO mevcut. Ortada fol yok yumurta yok ama dünya çapında ilk 100’deyiz şimdiden.

Telegram kanalları üzerinden fake kanalların tanıtımları geçiliyor. İnsanları farklı kanallara yönlendiriyorlar. İşlem yapan yok. Çok garip gelmişti mesela Bu sorun KriptoLuis arkadaşımızın da dikkatini çekmiş zaten.

CEO tarafından yapılan röportaj esnasında personel alımlarından ve yazılımcı alımlarından bahsedildi. Yeni personel almak istiyorlar. Ben bundan şunu anlıyorum; Personelimiz bu dönemde eksik kaldı ve biz bunu öngöremedik. Yazılımsal anlamda da ciddi desteğe ihtiyacımız var. Global anlamda tanıtılan bir projenin bu durumda olması düşündürücü.

Bitci.com sitesinde yüklenmelerden kaynaklı 12 saat ve üzerinde süren bakımlar gerçekleştirildi. Bitcicoin marketten geçici olarak kaldırıldı. Kendi sitesindeki yüklenmeleri kaldıracak bir altyapısı bulunmayan bir platformun oluşturmuş olduğu ve henüz ciddi yükler altında denenmemiş bir blockchain’inin performasından insan şüpheye düşüyor diyebilirim. En azından kendi adıma. Önemli olan o ağı oluşturmaktan ziyade, sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Siteler içinde bu aynı şekilde. Elbette aşırı yüklenmelere bağlı aksaklıklar olur. Ama bu aşırı yüklenme değildi kripto para piyasası için. Neyse daha fazla üstünde durmuyorum bu konunun

Bitci.com sitesinin emir defterlerine bakıldığında gerçekten bir fiyasko görüyorsunuz. Aynı anda hem alım hem satım yerlerinde aynı fiyatlar var. Ayrıca o fiyatlar geçilip bir sonrakine gelinmiş olmasına rağmen emirler hala duruyor. Azalan emirler daha alttaki emirler oluyor. Ek olarak gösterge fiyatı 80 kuruşken 10 kuruştan ve 7 liradan emir girilebiliyordu. Tam uçuşa geçtiği sırada 10 kuruştan büyük bir satış emri geliyor. Bu satış emri mevcutta olan alım emirlerden karşılanmıyor, ayrıca 0.10 TL den o satış emrine tıklanıp alım yapılması gerekiyor. Ayrıca bu şekildeki bir satış gerçekleşene kadar emir defteri resmen duruyor ve gösterge fiyatının 8 kat altından almayı başaranların bir kısmı ciddi kar satışı yaptığından, o yükselişin hızı kesilmiş oluyor. Düşüş durumunda da 7 liralık alım emri girilerek benzer bir durum yaratıldı. İlk olarak böyle durumlar kullanıcı güvenliği açısından risk teşkil eden durumlar. Hesabı olası ele geçirilip, çok düşükten ya da yüksekten emir girilerek kullanıcılar geçmişte çok ciddi zararlara uğratıldılar Ayrıca yanlışlıkla girişlerde cabası. Bu borsa daha yeni aktif olmadı. Uzun zamandır aktif. Böyle bir şey için tedbir alınmamış olması düşündürücü. Ayrıca %30 altına ve üstüne emir verilemez şeklinde yapılan güncelleme sonrası bu durumların yeniden gerçekleşmesi daha da düşündürücü.

Düşerken aldırmıyor, yükselirken sattırmıyor şikayetlerini sıkça duyuyorum. Yükseliş ve düşüş sırayla ve sertçe gerçekleşiyor bu yüzden. Bu durum da ya kasıt ya da ciddi altyapı eksikliğine işaret.

Genelde CHZ ile kıyaslanan bir proje olduğundan, oradan yola çıkarak değerlendirmek istiyorum. Bazı konularda daha güzel fikirleri mevcut. Örneğin kulübe özel uygulama ile Bitci.com hesabınızı kullanarak giriş yapabiliyorsunuz. Bu uygulamalar üzerinde de ön satışlardan faydalanabiliyorsunuz. Bu gerçekten iyi düşünülmüş bir uygulama.

Kendi uygulamasına gelecek olursak, onun içinde açıkçası çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Çok ciddi sorunlu ve amatör bir görünüm veriyor. Sürekli donuyor. Geçişleri çok sorunlu. Daha çok yol kat etmesi gerekiyor.

Para çekme işlemleri için para yatırmadaki durum mevcut değil. Talebi girdikten yalan olmasın 5-10 dakika içerisinde param geldi. Bu konuda çok hızlılar.

İçeriden çok fazla duyulmaması gereken bilgi çıkışı var. Örnek vermek gerekirse Bittrex haberini CEO açıklamadan önce biliyordum. Ben balina değilim. Hatta o ana kadar Bitci yatırımcısı bile değildim. Yatırım yapmış büyük şirketlerle bu durumun paylaşılmasına alıştık. Hatta balinalardan bazılarıyla paylaşılmasına da alıştık. Ama benim kulağıma kadar geliyorsa o işte bir sorun vardır.

Şimdi gelelim duyumlara. Bu duyumların gerçekliği hakkında bir fikrim yok. Sadece aynı Bittrex’te olduğu gibi bana kadar gelen haberler. Dediğim gibi herhangi bir kanıta dayanmıyor. Sadece sokak söylentisi diyebilirsiniz.

Bitcicoin ve Bitci.com’da neler oluyor?

Bitcicoin ve bağlı olduğu bitci.com platformunun özellikle Xt haberleri ve sızan Bittrex haberi sonrası ciddi bir çöküş yaşadığı platformun takipçileri tarafından aşikar. Bu seneki bütün bitcicoin’lerin dolaşıma verilmiş olmasından ve şirketin elinde kalmamasından kaynaklı bir hatanın telafisi için sistemin 12 saat süreyle bakıma alındığı söylentileri mevcut. Bu süreçte bakım ile beraber bir anda emirlerden bazılarının gerçekleşip şirket tarafından yüklü alımlar yapıldığı söylentileri dolaşıyor.

Bitcicoin için BTCTurk’te listelenebileceği yönünde söylentiler mevcut. Altyapısal sorunların kısa vadede çözülemeyeceğinin öngörüldüğü ve bu kapsamda yükü paylaşmanın akılcı olacağına karar verildiği bir diğer söylenti.

Bitci.com platformunda yatırılmayan para ve kripto paraların, Bitcicoin’in aşırı yükselmemesi ve sisteme aşırı yük binmesinin önlenmesi amacıyla geciktirildiği söyleniyor. Özellikle son çöküş sırasında, Bitcicoin marketten kaldırıldığında bazı kullanıcıların paraları hesaplarına geçti. Öncesinde Bitcicoin kayda değer oranda ve hızlı şekilde bir düşüş gösteriyordu. Açılışla beraber paraları yatan hesapların alım yaptığı ve bu sayede paniğin azaltılarak, daha da sert satışların önlendiği söyleniyor.

Hani hep kaba tabirle yerin dibine soktuğumu düşünebilirsiniz. Ancak ben ne duyduysam ve tecrübe ettiysem onu yazıyorum. Örneğin şimdi yazacağım belki de bunların arasında en olumlu söylenti. Bitci.com ve Bitcicoin’in çeşitli büyük, küçük anlaşmalar gerçekleştirdiği ancak bu anlaşmaların halihazırda açıklanmadığı söyleniyor.Elimden geldiğince tecrübelerim ve çevremden gelen duyumlardan derlediğim olumlu ve olumsuz detaylar içeren yazımın sonuna geldim. Şimdi sorunun cevabına gelelim. Bitcicoin’e Yatırım yapılır mı? Henüz yolun başında, ancak iyi bir yol benimsemiş gibi görünen projenin artı ve eksik yönlerini saydık. Gelecekte bu sorunları giderirler, iyi olan şeylerin üzerine daha da iyisini katarlar ya da komple gömülürler orasını bilemem. Halihazırdaki durumu bu ve yatırım söz konusu olduğunda değerlendirmek sadece sizin işiniz.

Yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakla beraber, şahsi tecrübelerim ve çeşitli platformlarda dönen sokak dedikodularından oluşmaktadır. Bu yazı dikkate alınarak yapılacak yatırımlarda sorumluluk yatırımcıya aittir.
 

Bu konudan Vonzarovich isimli kullanıcıya 0.00008055 Bitcoin verilmiştir

kriptos

Kıdemli Çavuş


0.00000000
 • 0.00000000  
 • #2
arkasındaki platform çok başta, ancak iyi hamleler yaparlarsa kendi coinlerini destekleyeceklerdir diye düşünüyorum.
 

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
 • 0.00000000  
 • #3
arkasındaki platform çok başta, ancak iyi hamleler yaparlarsa kendi coinlerini destekleyeceklerdir diye düşünüyorum.
Detsklenmesi görüşüne bende katılıyorum. Ama çok şuursuzca destekleniyor ve çok amatörce işler yapılıyor. Yarın öbür gün ciddi düşüler ve kayıplara hatta oluşacak açıklar sebebiyle çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Reklamlara verdikleri öenmin birazını da altyapıya vermeliler. Yetersiz oldukları aşikar ki CEO kendisi de kabul etti.
 

kriptos

Kıdemli Çavuş


0.00000000
 • 0.00000000  
 • #4
Detsklenmesi görüşüne bende katılıyorum. Ama çok şuursuzca destekleniyor ve çok amatörce işler yapılıyor. Yarın öbür gün ciddi düşüler ve kayıplara hatta oluşacak açıklar sebebiyle çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Reklamlara verdikleri öenmin birazını da altyapıya vermeliler. Yetersiz oldukları aşikar ki CEO kendisi de kabul etti.

hocam açıkçası sadece bitci almak için hesap açtım, yoksa alt yapısı düzelene kadar kullanılacak bir platform değil. Sürekli captha doğrulaması yapıyor zaten ona ayrıca ifrit oldum
 

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
 • 0.00000000  
 • #5
hocam açıkçası sadece bitci almak için hesap açtım, yoksa alt yapısı düzelene kadar kullanılacak bir platform değil. Sürekli captha doğrulaması yapıyor zaten ona ayrıca ifrit oldum
Hocam sistem göçüyor, emirler karışıyor, emir defteri saçmalıyor. Eski yatırımcıların yorumu : emir defteri hep öyleydi. :) Alıştık biz :)

Neyse inşallah iyi yerlere gelirler.
 

kriptos

Kıdemli Çavuş


0.00000000
 • 0.00000000  
 • #6
Hocam sistem göçüyor, emirler karışıyor, emir defteri saçmalıyor. Eski yatırımcıların yorumu : emir defteri hep öyleydi. :) Alıştık biz :)

Neyse inşallah iyi yerlere gelirler.

hocam bana garip geliyor ancak alışan adam kullansın tabiki, platform u kullanan olmazsa bitcicoin patlar, ben istemem ki para pul olsun :D
 

KriptoLuis

Korgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)


0.00011338
 • 0.00000000  
 • #7
Amatörce olduğu fikrine sonuna kadar katılıyorum. Dediğin gibi hocam, dün hayata geçmiş bir proje değil. Lansmanı 2019 yılında yapılmış. Her şeyi satalım mantığıyla süpermarket gibi hareket ediyorlar ama altyapıları mahalli bakkalı seviyesinde. Büyük geliştirmeleri kısa sürede yapmaları gerekiyor çünkü yola çıkarken hazırlıklarını çok eksik yapmışlar.
 

SatoshiTURK

Programmer
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)


0.0009036
 • 0.00000000  
 • #8
En basitinden CEO tarafından yapılan açıklama da toplam arz 17 milyar adet açılanmıştır. Whitepaperda toplam arz 20 milyar adet görünmektedir.
Bir proje Türk veya değil ne olursa olsun ben projeye baktığımda yanılmam. Çünkü 20 yıldır yazılım sektöründeyim ve ilk günden bugüne acemiliklerini söyledim dile getirdim ben istemez miyim kaliteli yerlerde olsun, Bugün insanlara BTCTURK dünyadaki ilk kripto para borsalarından derken övünerek söylüyorum.Çünkü sürekli hata veren bir sistemde ciddi açıklar oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu konuda sanırım @satoshiturk hocam beni destekleyecektir.
Sürekli hata veren sistem demeyelim yazılımcıların amatörlüğü, Risk yönetimi nedir bilmeyen bir ekip olduğu aşikar.telegram üzerinden toplu olarak yapılıyor. Bu amatörlüğün daniskası diyorum.
İlk bitci konusunda buna üzerine basa basa değindim. ben size özel Ticket sistemi yazayım. Yeter ki Türk bir proje kaliteli yerlerde olsun.kişiye özel bir destek sistemi çok sevdiğim bir yazılımcı arkadaştan öğrendiğime göre 80-100 dolar civarında. Bu kadar mı zor milyar liralık yatırımlar alan bir sitenin böyle bir sistem kullanarak kullanıcıların yaşadığı sorunlarla birebir ilgilenmesi. Her ne kadar görünüş profesyonel gibi görünse de profesyonellikten çok uzak bir sistem bu.
Net amatör bir yönetim. Reklam politikasını uygulamadan önce acaba sistemi ne kadar test ettiler? Freelancer yazılım ekibimi topladılar acaba ? Sormadan edemiyorum... Güzel bir projeyi nasıl rezil ederiz diye çaba gösterilmiş.insanların paraları 4 gün civarına varan şekilde hesaplara geçmedi.
Bilgisayar bozuk olabilir.Globale açılan böyle büyük çaplı bir proje olarak lanse ettiğin projenin saçma sapan bir desteğe sahip olması anlaşılabilir değildir. Ben tamamen bir fiyasko olarak yorumluyorum.
Yerel olarak başlamaları daha mantıklıydı
ricky gervais laughing GIF
Bu sektörün en büyük düşmanı bilinçsiz yatırımcı.
Bunlardan bizde çok çekiyoruz, Daha dün adamın biri büyük bir sitede şunu yazmış :) Siacoin al ethereum'dan bir şey olmaz :) kullanılar 100'lerce coin EVM kullanıyor ne bilsin Defi nedir Stake nedir Akıllı sözleşmeler nedir.Ortada fol yok yumurta yok ama dünya çapında ilk 100’deyiz şimdiden.
Haber siteleri yatırımcılar ile çok oynuyor hocam. Bugün 3-5 milyon ziyaretçisi olan haber siteleri önceden coin toplayıp basıyor haberi :)Telegram kanalları üzerinden fake kanalların tanıtımları geçiliyor. İnsanları farklı kanallara yönlendiriyorlar. İşlem yapan yok. Çok garip gelmişti mesela Bu sorun KriptoLuis arkadaşımızın da dikkatini çekmiş zaten.
Bu hayatım boyunca gördüğüm en büyük amatörlüktü. Bitci sitesine girdim canlı desteğe tıkladım özel bir şey soracağım telegrama attı :) oradan temsilci ile görüşmemiz gerekiyor :) özele davet ediyor güzel ya :) en azından livezilla kurun bununla devam edin neyse çok yorum yapabilirim.Bitci.com sitesinde yüklenmelerden kaynaklı 12 saat ve üzerinde süren bakımlar gerçekleştirildi.
Risk yönetimi yok adamlarda.Aynı anda hem alım hem satım yerlerinde aynı fiyatlar var.
Bu yazılımın nasıl kodlandığının en güzel göstergesidir.Düşerken aldırmıyor, yükselirken sattırmıyor şikayetlerini sıkça duyuyorum. Yükseliş ve düşüş sırayla ve sertçe gerçekleşiyor bu yüzden. Bu durum da ya kasıt ya da ciddi altyapı eksikliğine işaret.
Belki arkada tarafta manuel yapıyorlardır işlemleri düşünsene hocam :)
Vonzaravoich satışa koymuş SatoshiTURK ile eşleştir bunları izin ver yapsınlar gibi :)
Artık her şeyi bekliyorum birde bitranium çıktı milli para bunada bakmak gerek :D


İçeriden çok fazla duyulmaması gereken bilgi çıkışı var.
Bunları sen duymayacaksan kim duyacak bilginin balinasısın :)Örnek vermek gerekirse Bittrex haberini CEO açıklamadan önce biliyordum.
Bildiğini! biliyordum.
robert redford yes GIF
Ben balina değilim. Hatta o ana kadar Bitci yatırımcısı bile değildim.
O halde ben yatırım yapmadan her şeyi öngördüm diyelim.
Aslında ben bu adamlarla iletişime geçtim keşke biraz zaman ayırıp benden bilgi alsalardı yol haritası nasıl olmalı diye, seve seve destek olurduk.12 saat süreyle bakıma alındığı söylentileri mevcut. Bu süreçte bakım ile beraber bir anda emirlerden bazılarının gerçekleşip şirket tarafından yüklü alımlar yapıldığı söylentileri dolaşıyor.
Hobaaaa ne yaptık biz? bu kadar talep olacağını bilmiyorduk, kapat tayfun, Topla topla topla
ricky gervais laughing GIF
Bitcicoin için BTCTurk’te listelenebileceği yönünde söylentiler mevcut. Altyapısal sorunların kısa vadede çözülemeyeceğinin öngörüldüğü ve bu kapsamda yükü paylaşmanın akılcı olacağına karar verildiği bir diğer söylenti.
BTCTURK'ün şimdilik böyle bir problemi başına bela edeceğini sanmıyorum, ki BTCTURK emin olun istese kat kat kaliteli projeler çıkartabilecek bir pozisyonda. bugün BTCTURK deseki coin çıkartıyorum değil Türkiye, Globalde bile rağbet görecektir.Gelelim son noktaya Türkiye'nin Milli Kripto Parası vs.. gibi başlıkları görünce hemen atlamamak gerekiyor.
Önce güzel bir araştırma yapılması en doğru harekettir.
Bu güzel bilgi yazısı için teşekkür ederim. ellerin dert görmesin hocam
 

sahinadm

Tümgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Bağış Yapan Üye


0.00012481
 • 0.00000000  
 • #9
Emeklerine sağlık hocam. Birkaç gündür yaşananların güzel bir özeti olmuş. Artı eksikleriyle Bitci artık daha anlaşılır.

Ben bu sorunların giderilip güzel bir proje olarak devam edebileceklerini umuyorum. Öyle inanıyorum. Birileri çıkıp güzel bir şeyler yapsın artık bizden de, değil mi...
 

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
 • 0.00000000  
 • #10
Emeklerine sağlık hocam. Birkaç gündür yaşananların güzel bir özeti olmuş. Artı eksikleriyle Bitci artık daha anlaşılır.

Ben bu sorunların giderilip güzel bir proje olarak devam edebileceklerini umuyorum. Öyle inanıyorum. Birileri çıkıp güzel bir şeyler yapsın artık bizden de, değil mi...
Kesinlikle katılıyorum hocam. Bu kadar bu piyasanın içindeyken geliştirme konusunda çok pasif kalıyoruz.
 

SatoshiTURK

Programmer
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)


0.0009036
 • 0.00000000  
 • #11
Emeklerine sağlık hocam. Birkaç gündür yaşananların güzel bir özeti olmuş. Artı eksikleriyle Bitci artık daha anlaşılır.

Ben bu sorunların giderilip güzel bir proje olarak devam edebileceklerini umuyorum. Öyle inanıyorum. Birileri çıkıp güzel bir şeyler yapsın artık bizden de, değil mi...

Ben mesajı aldım hocam için rahat olsun.


Kesinlikle katılıyorum hocam. Bu kadar bu piyasanın içindeyken geliştirme konusunda çok pasif kalıyoruz.

Haklısın hocam yetişemiyoruz...
 

sahinadm

Tümgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Bağış Yapan Üye


0.00012481
 • 0.00000000  
 • #12

gkkrlmz

Kıdemli Çavuş
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Bağış Yapan Üye


0.22686835
 • 0.00000000  
 • #13
Hocam öncelikle ellerine sağlık çok güzel yazmışsın benim gibi tembel bir şahsiyete bile okuttun makaleni yanlız 2 parçada okudum yoruldum mola verdim. :ROFLMAO:
ben kendimce şunu söyleyebilirim biz Türk milleti olarak her şeyi abartmayı severiz, birde son zamanlarda yerli ve milli takıntımız olmaya başladı Amerika yapıyorsa bizim neyimiz eksik borsaysa borsa coinse coin bizde yaptık demek için yaptığımız birçok şey var. Altyapısını sağlam temellere dayamadan hemen yapalım derdindeyiz.
örnek olarak klasik laz mütahit fıkraları var elimizde inşaatın demirlerini döşemezler de bina çökünce iyi ki demir koymamışız yoksa bina çökünce ziyan olacaktı derler.
demek istediğim biz Türkler bir çok olaya kapkaççı mantığında yaklaşıyoruz ve etrafımızdakileri çok fazla gaza getiriyoruz ve bu sebepten çok kişinin canı yanıyor. yatırım yaparken gazla değilde araştıralak yapalım.
yerli ve milli bitci coinde acemi yatırımcının canını yakmaz insallah
 

KriptoLuis

Korgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)


0.00011338
 • 0.00000000  
 • #14
örnek olarak klasik laz mütahit fıkraları var elimizde inşaatın demirlerini döşemezler de bina çökünce iyi ki demir koymamışız yoksa bina çökünce ziyan olacaktı derler.
:ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: o_O
 

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
 • 0.00000000  
 • #15
Hocam öncelikle ellerine sağlık çok güzel yazmışsın benim gibi tembel bir şahsiyete bile okuttun makaleni yanlız 2 parçada okudum yoruldum mola verdim. :ROFLMAO:
ben kendimce şunu söyleyebilirim biz Türk milleti olarak her şeyi abartmayı severiz, birde son zamanlarda yerli ve milli takıntımız olmaya başladı Amerika yapıyorsa bizim neyimiz eksik borsaysa borsa coinse coin bizde yaptık demek için yaptığımız birçok şey var. Altyapısını sağlam temellere dayamadan hemen yapalım derdindeyiz.
örnek olarak klasik laz mütahit fıkraları var elimizde inşaatın demirlerini döşemezler de bina çökünce iyi ki demir koymamışız yoksa bina çökünce ziyan olacaktı derler.
demek istediğim biz Türkler bir çok olaya kapkaççı mantığında yaklaşıyoruz ve etrafımızdakileri çok fazla gaza getiriyoruz ve bu sebepten çok kişinin canı yanıyor. yatırım yaparken gazla değilde araştıralak yapalım.
yerli ve milli bitci coinde acemi yatırımcının canını yakmaz insallah
Hocam o kadar panik ki yatırımcı, adamlar marketten kaldırıyor direk tosuncuk benzetmesi. Bir sürü ICO var yatırım yaptıkları. Daha ortada proje yok. Onlar kaçınca tüh be, bizdekiler tökezleyince tosuncuk :) yükselirken de 50 kurışken 200 lira olur diyenler falan. Otur Bi markete bak 200 lira olursa nerede olurmuş, sence orada olabilirmiymiş :)
 

sahinadm

Tümgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Bağış Yapan Üye


0.00012481
 • 0.00000000  
 • #16
Hocam o kadar panik ki yatırımcı, adamlar marketten kaldırıyor direk tosuncuk benzetmesi. Bir sürü ICO var yatırım yaptıkları. Daha ortada proje yok. Onlar kaçınca tüh be, bizdekiler tökezleyince tosuncuk :) yükselirken de 50 kurışken 200 lira olur diyenler falan. Otur Bi markete bak 200 lira olursa nerede olurmuş, sence orada olabilirmiymiş :)
Marketten haberleri mi var sanki...
 

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
 • 0.00000000  
 • #17
Marketten haberleri mi var sanki...
Zaten ben bu yükselişini buna bağlıyorum. BıST için kimse lot sayısına bakmıyor mesela. Öyle bir mantık yok orada. Aynı mantığı burada arıyorlar. Elbette herşey arz değil ama saçmalamamakta lazım. :) Oluru belli yani :)
 

sahinadm

Tümgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Bağış Yapan Üye


0.00012481
 • 0.00000000  
 • #18
Zaten ben bu yükselişini buna bağlıyorum. BıST için kimse lot sayısına bakmıyor mesela. Öyle bir mantık yok orada. Aynı mantığı burada arıyorlar. Elbette herşey arz değil ama saçmalamamakta lazım. :) Oluru belli yani :)
Gerçekleşmemiş kâr/zarar nedir, diye soranlar yatırım yapmış!
 

Mehmet73

Onbaşı


0.00000000
 • 0.00000000  
 • #19
Ekli dosyayı görüntüle 3458

Bitcicoin Nedir? Bitcicoin’e Yatırım Yapılır mı?

Bitcicoin (BITCI), merkezi Bodrum/MUĞLA’da bulunan Bitci.com Türk Kripto Borsası tarafından çıkarılan ve kendi ağına sahip olan bir kripto paradır. Bu konuya ilişkin detayları @KriptoLuis arkadaşımız fazlasıyla belirtmiş. O yüzden teknik detaylar kısmını atlıyorum. İlgili konuya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bitcicoin (BITCI)

Bitcicoin, son zamanlarda yaptığı büyük çıkış ile tabir yerindeyse Türkiye’nin gündemine oturmuş durumda. Kripto para piyasasıyla ilgilenen hemen hemen herkesin dikkatini çekmiş olan Bitcicoin, global borsalardan XT kripto para borsasında listelenmesiyle beraber, üzerindeki ilgiyi daha da fazla katlamış durumda. Ayrıca Formula 1 dendiğinde ilk akla gelen markalar arasında yer alan McLaren Mercedes markasıyla sponsorluk konusunda anlaşması da, dünya çapında duyulmasına katkı sağlamış durumda.

Tüm bu küçük detaylara ufak ufak değindikten sonra gelelim son günlerin en merak edilen sorusuna. Bitcicoin’e yatırım yapılır mı?

BitciCoin’e yatırım yapılır mı?


BitciCoin (BITCI) özellikle yükselişe geçtiğinden beri, insanlar çok yükseldi acaba daha çok yükselir mi diye düşünerek en çok Bitcicoin yatırım için ne kadar mantıklı olabilir? sorusunu merak ediyor. @sahinadm isimli üyemiz ile yaptığımız bir sohbet esnasında kendisinin dile getirdiği bir düşünceyi burada belirtmek istiyorum. Yani özünü söyleyeyim daha doğrusu. Yabancının yaptığı işler olduğunda ağzımız açık balıklama atlıyoruz, Türk yaptığında sürekli hatalarını arıyoruz. Aslına bakarsanız bu çok doğru. Türklerin yaptığı projeleri gömmeyi çok seviyoruz. Bu sebeple Bitci.com sitesinin dün yaşadığı sorundan sonra, şuan stabil haldeyken ve Bitcicoin fiyatı kısmen dün seviyelerine yakınken bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duydum. Yükselirken alkışların binlercesi, düşerken ya da sorun olduğunda sürekli bir yuhalama girişimi milletimizin maalesef ki genel özelliği haline gelmiş durumda. Özellikle bu ve birkaç kripto paradan bu durum böyle. Sebeplerine konu içerisinde değineceğim.

Öncelikle bizzat projeye dahil olarak ve projenin kendisini hem araştırıp hem de bitci.com borsasını test ederek elde ettiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu yaparken de elimden geldiğince tarafsız olmaya çalışacağım.

Bitcicoin ile ilgili whitepaper’ın yetersiz olduğunu düşünüyorum. En basitinden CEO tarafından yapılan açıklama da toplam arz 17 milyar adet açılanmıştır. Whitepaperda toplam arz 20 milyar adet görünmektedir. Ayrıca çok basit ve detaylandırılmamış bir whitepaper görünümüne sahip. Üzerinde üstün körü durulmuş ve bitirilmiş konuların. Bu sebeple de Bitcicoin ağına ait genel anlamda ufak tefek birkaç bilgi sahibi olunsa da, daha fazlasına sahip olmak mümkün değil.

Bitci.com CEO’su tarafından yapılan bir görüşmede Bittrex borsası ile anlaşmaya varıldığının açıklanması sonrasında, daha da yoğun şekilde Bitcicoin üzerinde oluşan bir alım talebi mevcut. Ne yazık ki sitenin altyapısı bu durumları karşılayabilecek seviyede değil. Yapılan geliştirmeler de yetersiz kalıyor. Diğer borsalar ile kıyaslandığın çok az bir orana tekabül edecek bir yüklenme bu borsa için ciddi bir yüklenme ve bunun sonucunda da sistemlerde hatalar meydana geliyor. Bu durum yatırımcıları acaba yatırımlarımız güvende mi sorusunu sormaya itebilir. Çünkü sürekli hata veren bir sistemde ciddi açıklar oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu konuda sanırım @satoshiturk hocam beni destekleyecektir.

BitciCoin kripto parasının en aktif satıldığı platform olan ve markasal olarak bitcicoin ile bağdaştırılan Bitci.com borsasının sorunlar durumunda verdiği destek, telegram üzerinden toplu olarak yapılıyor. Bu amatörlüğün daniskası diyorum. Soru soruyorum, araya başka sorular giriyor. Benim sorular arada kaynadı. Sonuç “bitkisel hayat” kişiye özel bir destek sistemi çok sevdiğim bir yazılımcı arkadaştan öğrendiğime göre 80-100 dolar civarında. Bu kadar mı zor milyar liralık yatırımlar alan bir sitenin böyle bir sistem kullanarak kullanıcıların yaşadığı sorunlarla birebir ilgilenmesi. Her ne kadar görünüş profesyonel gibi görünse de profesyonellikten çok uzak bir sistem bu.

Özellikle yoğunluğun ve talebin fazlasıyla arttığı dönemde insanların paraları 4 gün civarına varan şekilde hesaplara geçmedi. Bitci.com tarafından yapılan açıklamada bu durum “yoğunluk “ ve “banka kaynaklı” olarak lanse ettirilse de ben açıkçası bu açıklamayı inandırıcı bulmadığımı belirtmek isterim. Banka doğru gönderilen bir gönderinin önünü niye kessin. Gönderi bir şirkete gönderiliyor sonuçta ve bu ödemelerin nedeni belli. Böyle iş yapılmaz. Gecikmeler olabilir yoğun zamanlarda ama bu gecikmeden fazlası.

Sanırım özellikle Bittorent (BTT) üzerinden gönderilen kripto paraların geçmediği yönünde çok sayıda şikayet mevcut. Bir mail adresi veriliyor ama bu tip durumlarda geri dönüşler bu kadar geç olmamalı. Otomatik mesajlar ve yoğun bir ilgisizlik mevcut, özellikle kullanıcı destek aşamasında. Arkadaşımın gönderisi hala geçmedi mesela. Bugün 5’nci gündeyiz. Bunun mazereti yoğunluk olamaz. Globale açılan böyle büyük çaplı bir proje olarak lanse ettiğin projenin saçma sapan bir desteğe sahip olması anlaşılabilir değildir. Ben tamamen bir fiyasko olarak yorumluyorum.

Yine CEO tarafından yapılan Bittrex açıklamasına gelecek olursak. Amatörlük mü diyeyim yoksa çok mu zeki bilemiyorum ama benim bildiğim borsalar böyle anlaşmaları son anlara kadar saklı tutarlar ve tutulmasını da isterler. Bittrex borsasının öyle bir prosedürü var mı bilmiyorum. Ama varsa eğer bu açıklama ile çok ciddi bir riske girdiğini söyleyebilirim. Sonuçta sırf bu açıklamadan dolayı ciddi bir prestij kaybına sebep olunabilir. Eğer öyle bir prosedürleri yoksa kendi altyapısının ne durumda olduğunu bilmeyen bir CEO olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta son dakika açıklanan bir haber belli bir dönemlik yoğunluğa sebep olur. Ama erken açıklanan haber sürekli bir yoğunluğa sebep oluyor ve buna hazır değil gibi görünüyorlar. Bittrex borsasına giriş gerçekleşirse, bu platformun üzerindeki yükün ciddi oranda hafifleyeceğini de düşünüyorum onu da söyleyeyim.

Şuan mevcut yatırımcı kitlesine gelecek olursak; mevcut kitlenin bence büyük çoğunluğu eş, dost akrabadan duymuş ve her gün 2-3 katı bu gel sana da alalımla katılmış bir kitleden oluşuyor. Yani neye yatırım yaptığını bilmeyen ya da yatırım yapma şeklinden anlamayan, ciddi sorunlarda ciddi paniği beraberinde getirebilecek bir kitleden bahsediyorum. Bu bence şu an için en büyük tehlike gibi görünüyor. Çünkü şuursuzca bir alım mevcut ve buna benzer alımları en son BTT’de görmüştük ki ortada gerçek anlamda faaliyet gösteren bir proje varken düşüşün ve paniğin sertliğini sizlerde görebilirsiniz. Bu kripto paranın yatırımcısının büyük çoğunluğu bence ki telegram grubunda bulunduğum süre boyunca bunu gözlemledim, işine yarayacak ya da kısa vade de kullanması gerekecek paraları buraya bağlamış durumda. Hiç birşey sonsuza dek kazandırmaz, bunu unutmamak lazım. Bu sektörün en büyük düşmanı bilinçsiz yatırımcı. Görünen köy kılavuz istemez, bu kripto parada fazlasıyla mevcut. Yani şuan benim şahsi görüşüm tamamen Yerli ve Milli kripto para algısıyla oluşan ve sürekli yükseliyor olmasıyla da desteklenen bir FOMO mevcut. Ortada fol yok yumurta yok ama dünya çapında ilk 100’deyiz şimdiden.

Telegram kanalları üzerinden fake kanalların tanıtımları geçiliyor. İnsanları farklı kanallara yönlendiriyorlar. İşlem yapan yok. Çok garip gelmişti mesela Bu sorun KriptoLuis arkadaşımızın da dikkatini çekmiş zaten.

CEO tarafından yapılan röportaj esnasında personel alımlarından ve yazılımcı alımlarından bahsedildi. Yeni personel almak istiyorlar. Ben bundan şunu anlıyorum; Personelimiz bu dönemde eksik kaldı ve biz bunu öngöremedik. Yazılımsal anlamda da ciddi desteğe ihtiyacımız var. Global anlamda tanıtılan bir projenin bu durumda olması düşündürücü.

Bitci.com sitesinde yüklenmelerden kaynaklı 12 saat ve üzerinde süren bakımlar gerçekleştirildi. Bitcicoin marketten geçici olarak kaldırıldı. Kendi sitesindeki yüklenmeleri kaldıracak bir altyapısı bulunmayan bir platformun oluşturmuş olduğu ve henüz ciddi yükler altında denenmemiş bir blockchain’inin performasından insan şüpheye düşüyor diyebilirim. En azından kendi adıma. Önemli olan o ağı oluşturmaktan ziyade, sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Siteler içinde bu aynı şekilde. Elbette aşırı yüklenmelere bağlı aksaklıklar olur. Ama bu aşırı yüklenme değildi kripto para piyasası için. Neyse daha fazla üstünde durmuyorum bu konunun

Bitci.com sitesinin emir defterlerine bakıldığında gerçekten bir fiyasko görüyorsunuz. Aynı anda hem alım hem satım yerlerinde aynı fiyatlar var. Ayrıca o fiyatlar geçilip bir sonrakine gelinmiş olmasına rağmen emirler hala duruyor. Azalan emirler daha alttaki emirler oluyor. Ek olarak gösterge fiyatı 80 kuruşken 10 kuruştan ve 7 liradan emir girilebiliyordu. Tam uçuşa geçtiği sırada 10 kuruştan büyük bir satış emri geliyor. Bu satış emri mevcutta olan alım emirlerden karşılanmıyor, ayrıca 0.10 TL den o satış emrine tıklanıp alım yapılması gerekiyor. Ayrıca bu şekildeki bir satış gerçekleşene kadar emir defteri resmen duruyor ve gösterge fiyatının 8 kat altından almayı başaranların bir kısmı ciddi kar satışı yaptığından, o yükselişin hızı kesilmiş oluyor. Düşüş durumunda da 7 liralık alım emri girilerek benzer bir durum yaratıldı. İlk olarak böyle durumlar kullanıcı güvenliği açısından risk teşkil eden durumlar. Hesabı olası ele geçirilip, çok düşükten ya da yüksekten emir girilerek kullanıcılar geçmişte çok ciddi zararlara uğratıldılar Ayrıca yanlışlıkla girişlerde cabası. Bu borsa daha yeni aktif olmadı. Uzun zamandır aktif. Böyle bir şey için tedbir alınmamış olması düşündürücü. Ayrıca %30 altına ve üstüne emir verilemez şeklinde yapılan güncelleme sonrası bu durumların yeniden gerçekleşmesi daha da düşündürücü.

Düşerken aldırmıyor, yükselirken sattırmıyor şikayetlerini sıkça duyuyorum. Yükseliş ve düşüş sırayla ve sertçe gerçekleşiyor bu yüzden. Bu durum da ya kasıt ya da ciddi altyapı eksikliğine işaret.

Genelde CHZ ile kıyaslanan bir proje olduğundan, oradan yola çıkarak değerlendirmek istiyorum. Bazı konularda daha güzel fikirleri mevcut. Örneğin kulübe özel uygulama ile Bitci.com hesabınızı kullanarak giriş yapabiliyorsunuz. Bu uygulamalar üzerinde de ön satışlardan faydalanabiliyorsunuz. Bu gerçekten iyi düşünülmüş bir uygulama.

Kendi uygulamasına gelecek olursak, onun içinde açıkçası çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Çok ciddi sorunlu ve amatör bir görünüm veriyor. Sürekli donuyor. Geçişleri çok sorunlu. Daha çok yol kat etmesi gerekiyor.

Para çekme işlemleri için para yatırmadaki durum mevcut değil. Talebi girdikten yalan olmasın 5-10 dakika içerisinde param geldi. Bu konuda çok hızlılar.

İçeriden çok fazla duyulmaması gereken bilgi çıkışı var. Örnek vermek gerekirse Bittrex haberini CEO açıklamadan önce biliyordum. Ben balina değilim. Hatta o ana kadar Bitci yatırımcısı bile değildim. Yatırım yapmış büyük şirketlerle bu durumun paylaşılmasına alıştık. Hatta balinalardan bazılarıyla paylaşılmasına da alıştık. Ama benim kulağıma kadar geliyorsa o işte bir sorun vardır.

Şimdi gelelim duyumlara. Bu duyumların gerçekliği hakkında bir fikrim yok. Sadece aynı Bittrex’te olduğu gibi bana kadar gelen haberler. Dediğim gibi herhangi bir kanıta dayanmıyor. Sadece sokak söylentisi diyebilirsiniz.

Bitcicoin ve Bitci.com’da neler oluyor?

Bitcicoin ve bağlı olduğu bitci.com platformunun özellikle Xt haberleri ve sızan Bittrex haberi sonrası ciddi bir çöküş yaşadığı platformun takipçileri tarafından aşikar. Bu seneki bütün bitcicoin’lerin dolaşıma verilmiş olmasından ve şirketin elinde kalmamasından kaynaklı bir hatanın telafisi için sistemin 12 saat süreyle bakıma alındığı söylentileri mevcut. Bu süreçte bakım ile beraber bir anda emirlerden bazılarının gerçekleşip şirket tarafından yüklü alımlar yapıldığı söylentileri dolaşıyor.

Bitcicoin için BTCTurk’te listelenebileceği yönünde söylentiler mevcut. Altyapısal sorunların kısa vadede çözülemeyeceğinin öngörüldüğü ve bu kapsamda yükü paylaşmanın akılcı olacağına karar verildiği bir diğer söylenti.

Bitci.com platformunda yatırılmayan para ve kripto paraların, Bitcicoin’in aşırı yükselmemesi ve sisteme aşırı yük binmesinin önlenmesi amacıyla geciktirildiği söyleniyor. Özellikle son çöküş sırasında, Bitcicoin marketten kaldırıldığında bazı kullanıcıların paraları hesaplarına geçti. Öncesinde Bitcicoin kayda değer oranda ve hızlı şekilde bir düşüş gösteriyordu. Açılışla beraber paraları yatan hesapların alım yaptığı ve bu sayede paniğin azaltılarak, daha da sert satışların önlendiği söyleniyor.

Hani hep kaba tabirle yerin dibine soktuğumu düşünebilirsiniz. Ancak ben ne duyduysam ve tecrübe ettiysem onu yazıyorum. Örneğin şimdi yazacağım belki de bunların arasında en olumlu söylenti. Bitci.com ve Bitcicoin’in çeşitli büyük, küçük anlaşmalar gerçekleştirdiği ancak bu anlaşmaların halihazırda açıklanmadığı söyleniyor.Elimden geldiğince tecrübelerim ve çevremden gelen duyumlardan derlediğim olumlu ve olumsuz detaylar içeren yazımın sonuna geldim. Şimdi sorunun cevabına gelelim. Bitcicoin’e Yatırım yapılır mı? Henüz yolun başında, ancak iyi bir yol benimsemiş gibi görünen projenin artı ve eksik yönlerini saydık. Gelecekte bu sorunları giderirler, iyi olan şeylerin üzerine daha da iyisini katarlar ya da komple gömülürler orasını bilemem. Halihazırdaki durumu bu ve yatırım söz konusu olduğunda değerlendirmek sadece sizin işiniz.

Yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakla beraber, şahsi tecrübelerim ve çeşitli platformlarda dönen sokak dedikodularından oluşmaktadır. Bu yazı dikkate alınarak yapılacak yatırımlarda sorumluluk yatırımcıya aittir.
Bilgi için teşekkürler hocam
 

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
 • 0.00000000  
 • #20
Üst