Neler yeni

Bitcoin 11.700 Dolara Yükselirken Milyonlarca Dolar Tasfiye Oldu

  • Paper Wallet: Kripto paraları hiçbir dijital ortama ve bilgisayara bağlı olmadan, güvenli bir şekilde depolamak için kullanılan soğuk cüzdan yöntemidir.

ant

Uzman Çavuş
Level 1 (1X)
Onursal Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
77
Tepkime puanı
14
Puanları
185
Konum
İstanbul/Türkiye
Web sitesi
www.hadimkoybilgisayar.com.tr


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

Bitcoin, 10.000 dolar ile 11.000 dolar arasında haftalarca konsolide olduktan sonra, 11.700 dolara doğru yükselişe geçti. Lider kripto para, yalnızca son 24 saat içerisinde %3 artış yaşayarak, yazım itibari ile 11.654 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bitcoin, son beş gün içerisinde ise yaklaşık %10’luk bir değer kazancı elde etti.

Yaşanan bu son yükseliş ile birlikte, vadeli işlemler platformunda milyonlarca dolar değerinde varlık likidasyona uğradı. Skew.com’dan sağlanan verilere göre sadece BitMEX kripto para borsasında 3 milyon dolardan fazla likidasyon gerçekleşti. BitMEX, kripto para vadeli işlemler endüstrisinin sadece küçük bir bölümünü oluşturduğu için, diğer platformlarla birlikte, milyonlarca kişinin tasfiye edildiğini söylemek doğru olur.


Kripto türevleri takipçisi ByBt’e göre, önde gelen vadeli işlem borsalarının fonlara oranları, birkaç hafta sonra ilk kez pozitif eğilime dönüştü. Bu, long pozisyonların, short pozisyonlardan daha agresif hale gelmeye başladığını gösteriyor. Fonlama oranı düşük kaldığı sürece, long pozisyon sahipleri için endişe verici bir durum yok diyebiliriz.

Yaşanan bu rallinin bazı kısımları, ABD dolarının değer kaybetmesine neden olacak başka bir teşviğin beklentileri sonrası ortaya çıktı. ABD dolarının daha fazla değer kaybedeceğine düşünen yatırımcılar, bir değer deposu olarak gördükleri Bitcoin’e yatırım yapmayı tercih ediyor.

Bu hafta yaşanan yükselişin temelinde ise, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in sahibi olduğu ödeme şirketi Square’in 50 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yapacağını açıklaması bulunuyor. Yapılan açıklamanın hemen ardından yükselişe geçen lider kripto para, bir hafta içerisinde %10’luk bir artış sergiledi.

Bitcoin için birçok analistin beklentisi 2021 yılının ortalarına doğru, tüm zamanlarının en yüksek seviyesine çıkması yönünde ancak yaklaşan ABD seçimleri ve koronavirüs salgının etkisi sebebi ile piyasalarda halen belirsizlik hakim. Bu sebepten dolayı oldukça değişken fiyat hareketlerine sahip Bitcoin’de işler tamamen tersine de dönebilir. Yatırımcıların özellikle bu süreçte daha da dikkatli olmasında fayda var.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 11.380 dolar seviyesinden işlem görüyor.
 

Üst