Bitcoin Madenciliği Nedir?

Minex Partner ile Kripto Kazanmaya Başla!
  • Dip: Bir coinin belli bir zaman aralığındaki en düşük fiyatıdır.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1
btcmadencilik2.jpg

Madencilik Nedir?
Bitcoin elde etmenin üç temel yolu vardır: borsa üzerinden satın almak, onları mal ve hizmet karşılığı kabul etmek ve Bitcoin madenciliği yaparak yenilerini elde etmek. Tabii bu noktada akıllara hemen Bitcoin madenciliği nedir ve Bitcoin madenciliği nasıl yapılır soruları geliyor.
Madencilik nedir sorusunun yanıtı kolay: Bitcoin madenciliği; bu kripto para ile gerçekleşen işlem kayıtlarını blockchain adlı açık deftere ekleme işidir. Her işlemin doğrulanabilmesi ve ağın her bir kullanıcısının bu deftere erişebilmesi için vardır. Ek olarak meşru Bitcoin işlemlerini, başka bir yerde harcanmış olan parayı yeniden harcama girişimlerinden ayırt etmek için de kullanılır.
Madencilik nedir — bilgisayar işlem gücü kullanılarak yapılan kayıt tutma işlemi.
Blockchain nedir — her Bitcoin işleminin kayıtlarının tutulduğu açık ve dağıtık bir defter.

Blockchain, adını belli bir süre zarfında yapılan işlemlerin listesi olan bir bloklar zinciri olmasından alır. Bir işlem bloğu oluşturulduğunda, madenciler bunu bir süreçten geçirir. Bloktaki bilgiye karmaşık bir matematiksel formül uygularlar ve bu işlem bloğu daha kısa, 'hash' adı verilen görünürde rastgele olan bir harf ve sayı dizisine dönüştürür.
Hash — herhangi bir boyuttaki verilerden oluşturulabilen sabit uzunlukta benzersiz rastgele basamak dizisi.
Hash yalnızca işlem bloğundaki bilgilerden ibaret değildir, diğer bazı veriler de kullanılır. En önemlisi, Blockchain'de depolanan önceki bloğun hash değerini içerir.
Bir işlem bloğu gibi bir veri koleksiyonundan hash elde etmek oldukça kolay olsa da, yalnızca hash dizilimine bakarak hangi verilerin kullanıldığını bilmek imkansızdır. Ek olarak, her bir hash dizilimi eşsizdir ve bir Bitcoin bloğundaki sadece bir karakterin değiştirilmesi hash sırasını tamamen değiştirir.
input3.png

Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, girdi olarak ne kadar veri kullanılırsa kullanılsın, hash her zaman aynı uzunlukta kalır.
Bu özellikler nedeniyle, hash dijital bir mühür gibi çalışır. Biri sadece bir işlem bloğunu kurcalasa bile, hash derhal değişecek ve böylece Blockchain dizisindeki tüm hash dizileri değişecektir. Böylece, Bitcoin ağındaki her sahtekarlık girişimi, kullanan herkes tarafından kolayca fark edilir.
 

Üst