Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

BitTorrent, Filecoin, Siacoin ve Big Data

fantasy-3077928_640.jpg

Bugün ünlü kripto para yatırımcısı Elliot Wainman’ın bulut depolama hizmeti veren kripto para projeleriyle ilgili düşüncelerine dair açıklamalarını okurken geçen haftalarda yazılarını yakından takip ettiğim bir Türk gazetecinin konuyla ilgili köşe yazısı aklıma geldi. Bu 2 yazı, bu konuya parmak basarak ilgili kripto paraların potansiyeliyle ilgili bir bilgilendirme yapmam gerektirdiğini düşündürdü bana.

Big Data” dünyada çok önemsenen bir olgu. Günümüzde dijital tabanlı bilgiye sahip olanın gücü elinde bulunduracağına inanılıyor ki hiç de yabana atılmayacak bir düşünce bu. Birçok işin internet üzerinden yapıldığını hatta artık internete bağımlı hareket edildiğini düşünürsek veri depolamanın yani bilgiye sahip olmanın önemi daha iyi anlaşılabilir. Veri, dünyada her daim devam eden hakimiyet savaşının en önemli cephesini oluşturuyor. Blockchain teknolojisinin bulut depolama sektörünü merkeziyetsiz hale getirmesiyle bu cephede oynadığı kritik rol, bu alandaki kripto para birimlerinin önemini oldukça etkileyecek.

Blockchain Tabanlı Bulut Depolama Projelerinin Önemi

Öncelikle Wainman’ın düşüncelerine bir bakalım ve köşe yazısıyla olan bağlantısını ele alalım. Wainman, başta Filecoin’in (FIL) olmak üzere diğer bulut depolama projelerinin de yükselişine dikkat çekiyor ve bu yükselişin ardındaki nedenleri irdeliyor.

Filecoin’in son 3 ayda gösterdiği performans göz alıcı. Özellikle Coinbase listelemesinin ardından ciddi bir çıkış yapan FIL, son 1 ayda neredeyse %500 oranında artış yaşadı. 1 Mart’ta 36 dolar olan FIL’ın 1 Nisan’da 236 dolar seviyelerine çıkarak ATH belirlediğini görüyoruz. Sonrasında yaptığı düzeltme normal karşılanabilir. FIL’in şu anki fiyatı ise 177 dolar seviyelerinde.

Yine bir Blockchian tabanlı bulut depolama projesi olan Siacoin’in (SC) performansı da kayda değer. SC, 1 Ocak’ta 0,003 dolar iken bugün 0,028 dolar seviyelerinde yer alıyor ve bu %900’den fazla bir artış demek. 3 aylık bir süre zarfında kat ettiği yol göz ardı edilemeyecek kadar önemli.

Wainman’ın dikkat çektiği diğer bir proje de BitTorrent (BTT). BTT’nin son dönemde nasıl bir performans sergilediği piyasanın genelinde çok iyi biliniyor. BTT’nin Mart başından beri 32x yaptığını söylemek yeterli olacaktır.

Wainman’a göre Çin yetkilileri, Filecoin madenciliğini aktif olarak teşvik ederek Filecoin rallisi üzerinde etkin bir rol oynuyor.

Ünlü yatırımcı, Filecoin madenciliğinin Proof of Work prensibine dayanmadığını, insanların Filecoin madenciliği yapmak için FIL satın alması gerektiğini ve bunun da parabolik bir yükselişe sebep olacağını söylüyor.

Wainman, Çin’in Filecoin’e verdiği desteğin, Batı’nın hakim pozisyonda olduğu internet altyapısına olan bağımlılığı azaltmak olduğunu, Çin’in Blockchain tabanlı merkeziyetsiz bulut depolama projeleriyle kendi internet altyapısını oluşturarak bu alanda yaşanan soğuk savaşta elini güçlendirmeye çalıştığını vurguluyor.

Çin’in bu alandaki en büyük rakibinin, merkezi depolama hizmeti sunan Amazon Web Servisleri, Facebook, Google gibi sektörün en büyük şirketleriyle Amerika olduğunu belirten Wainman, böylelikle mücadelenin ne denli büyük olduğunun altını çizmiş oluyor.

Dünyadaki Big Data Savaşı

Ünlü yatırımcı Wainman’ın yukarıda nedenleriyle belirttiğim düşüncelerini destekleyen gelişmeler çok da uzak olmayan geçmişte dünya kamuoyu tarafından çeşitli haber portallarından takip edildi.

Köşe yazısında Fransa'nın en büyük zenginlerinden birinin geçirdiği helikopter kazası sonucunda öldüğü hatta dünya basınında bunun bir suikast olarak geçtiği bilgisine yer veriliyor. Öldürülen kişi Milyarder Olivier Dassault.

Olivier Dassault, Falcon, Mirage ve Rafale uçaklarını yapan Dassault Aviation şirketini kuran Marcel Dassault'un torunu.

Bu trajik kazanın yaşanmasından 2 gün sonra, Avrupa’nın en büyük bulut depolama hizmeti veren Fransız OVH şirketinin Strazburg’da bulunan dört veri merkezinden biri halka arz edilmeye çok az bir zaman kala çıkan yangında kül oldu.

Yangında Strazburg'daki dört veri merkezinden biri yok oldu, diğerleri de büyük zarar gördu. Birçok şirket depolama hizmetlerinden mahrum kalırken OVH'nin de prestiji yerle bir oldu.

OVH, pazarda hakim pozisyona sahip Amazon Web Hizmetleri, Microsoft Azure ve Google Cloud gibi bulut bilişim sistemlerinin rakibiydi. OHV’nin sahibi ise, yangından 2 gün önce ölen Oliver Dassault’unda mensubu olduğu Dassault şirketiydi. OHV’nin kullandığı teknoloji ve sermaye bu şirkete aitti.

ABD'nin bu alandaki iki büyük kozu Amazon ve Microsoft'a boyun eğmemek için, kendi bulut bişişim sistemlerini büyütmeyi amaçlıyorlardı çünkü kendilerine ait özel bilgilerin ABD’nin elinde olmasını istemiyorlardı. Aynı zamanda Dassault şirketi Çin ile yakın ilişkiler geliştiren bir şirketti.

Sonuç olarak “Big Data” kavramının önemini ve Blockchain tabanlı bulut depolama projelerinin üzerindeki etkilerinin ne boyutlarda olabileceğini birbirlerini destekleyen olaylarla anlatmaya çalışarak bu projelere dikkatinizi çekmeye çalıştım.

Çok ciddi potansiyel olan bu alanda hizmet veren kripto para projeleri yakından takip edilmeli diye düşünüyorum. Her daim aklınızın bir köşesinde bulut depolama projelerine yer vererek gözden kaçırmamanızı öneririm.

Filecoin, Siacoin, BitTorrent ,Bluzelle gibi. Yakından takip edip projelerin içeriği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Elliot Wainman’ın da üzerinde durduğu gibi, bu projelerde parabolik yükselişler görmemiz olasılık dahilinde. Dikkat edin kesin demiyorum, olasılık dahilinde diyorum.

Son düzenleme:
Aslında en eskileri Siacoin. BTT iki senelik, Filecoin ise daha 6 aylık. Siacoin şu ana kadar x5 - x6 yaptı, belki ondan da devamı gelebilir. Ben yatırım yapmıyorum ama izliyorum. Ytd.

Sianin alt yapisini bilmiyordum acikcasi. Cok guzel bir yazi, tesekkuler hocam

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,175
Kullanıcılar
6,688
Son üye
ABzekh
Geri