Neler yeni

Akbank ve Bitfinex'in Türkiye'de Kripto Para Sektörüne Dahil Olması

lit0lit

Kıdemli Üstçavuş
Katılım
14 Şub 2023
Mesajlar
307
Tepkime puanı
29
Puanları
1
Yaş
23
Konum
mersin
BNB
0.00163637
Cinsiyet
Erkek
akbfa.jpg


Kripto para sektörü, son yıllarda dünya genelinde hızla büyüyor ve gelişiyor. Türkiye de bu trende ayak uyduruyor ve kripto varlıkların benimsenme oranı giderek artıyor. Bu trende bankalar ve devasa şirketler de dahil oluyor ve sektöre adapte olmaya başlıyorlar.

Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankası olan Akbank'ın iştiraki olan Ak Yatırım, kripto para sektörüne dahil olmak için adımlar atmaya başladı. Ak Yatırım yetkilileri, kripto para platformu Stablex'in ana hissedarı olmak için harekete geçti ve bu konuda resmi kurumlara başvuru yaptı. Görüşmelerin yaklaşık bir seneden uzun bir süredir devam ettiği belirtiliyor ve başarılı bir şekilde sonuçlanması halinde Ak Yatırım Menkul Değerler, Stablex Bilişim Teknoloji A.Ş.’nin hisselerinin çoğunluğunu devralarak kripto sektöründeki hakimiyetini artıracak.

Stablex Bilişim Teknoloji A.Ş., 2020 yılının Mayıs ayında Jihad Shannak tarafından kurulmuştu. Shannak, geçtiğimiz süreçte Orion Investment Menkul Değerler A.Ş. ve Noor Capital Market Menkul Değerler A.Ş’de üst düzey yöneticilik yapmıştı. Bu nedenle, Ak Yatırım'ın Stablex'i bünyesine katması, Türkiye'deki kripto para sektörünün gelişimine önemli bir katkı sağlayabilir.

Ak Yatırım'ın bu hamlesi, Türkiye'deki kripto para birimlerinin benimsenme oranının artmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, sektördeki diğer gelişmeler de sektörün büyümesini destekliyor. Örneğin, popüler borsa Bitfinex, Türkiye'de hizmet vermeye başladığını duyurdu. Wu Blockchain adlı Çinli bir kripto gazetesi, Bitfinex'in hamlesini "Türkiye'nin kripto para birimleri işlemleri için dünyanın en aktif ülkelerinden biri" olarak tanımladı. Bu da Türkiye'nin kripto para birimleri işlemleri için cazip bir pazar olduğunu gösteriyor.

Bu Metin Sadece Bilgilendirme Amaçlıdır ve Herhangi bir Şekilde Yatırım Tavsiyesi veya Öneri Niteliği Taşımaz!
 

lit0lit

Kıdemli Üstçavuş
Katılım
14 Şub 2023
Mesajlar
307
Tepkime puanı
29
Puanları
1
Yaş
23
Konum
mersin
BNB
0.00163637
Cinsiyet
Erkek
Akbank'ın kripto para sektörüne dahil olması ve diğer şirketlerin de sektöre adapte olması, Türkiye'deki kripto para birimleri pazarının büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayabilir. Bu da ülkemizin dijital dönüşüm sürecine hız kazandırabilir ve sektörün Türkiye'de daha da yaygınlaşmasına olanak tanıyabilir.YTD.
 

Ufuktl

Çavuş
Katılım
13 Mar 2023
Mesajlar
38
Tepkime puanı
1
Puanları
1
Yaş
31
Konum
eskişehir
BNB
0.00000086
Cinsiyet
Erkek
Kripto para birimi alanındaki en önde gelen Türk bankalarından biri Akbank'tır. Banka, 2019 yılında müşterilerin anında ve güvenli bir şekilde para transferi yapmalarını sağlayan Akbank Direkt Blockchain Platformu adlı kendi blockchain tabanlı platformunu hayata geçirmiştir. Platform ayrıca müşterilerin döviz işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanır ve dijital varlık piyasası verilerine erişim sunar.

Kripto para birimlerine ilgi gösteren bir diğer Türk bankası da Garanti BBVA. 2021 yılında banka, dijital bankacılık platformu aracılığıyla müşterilerine Bitcoin'e yatırım yapma olanağı sunmaya başladığını duyurdu. Garanti BBVA, Türkiye'nin en büyük bankalarından biridir ve kripto para birimi alanına girmesi, ülkede dijital varlıkların artan bir şekilde kabul edildiğinin bir işaretidir.

Bu büyük oyunculara ek olarak, kripto para sektörünü keşfeden daha küçük Türk bankaları da var. Örneğin, İstanbul merkezli banka Odeabank, müşterilerine Bitcoin alıp satma olanağı sunmak için kripto para borsası BtcTurk ile ortaklık kurdu. Bu arada Fibabanka'nın uluslararası para transferleri için blockchain tabanlı bir platform üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Bununla birlikte, Türk hükümetinin kripto para birimlerine karşı biraz temkinli bir yaklaşım benimsediğini belirtmekte fayda var. 2021'de ülkenin merkez bankası, sektördeki oynaklık ve düzenleme eksikliğiyle ilgili endişeleri gerekçe göstererek kripto para birimlerinin bir ödeme şekli olarak kullanılmasını yasakladı. Hareket, kripto para birimi topluluğundaki bazıları tarafından eleştirildi, ancak Türk bankalarının dijital varlıkların ve blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfetmeleri için hala fırsatlar olduğu açık.
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
12,516
Mesajlar
54,639
Kullanıcılar
6,520
Son üye
gserbest
Üst