Neler yeni

Altın Fiyatında Fırsat Kaçtı mı? Yatırım Yönetimi Şirketi Yorumladı

ant

Uzman Çavuş
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
77
Tepkime puanı
15
Puanları
1
Konum
İstanbul/Türkiye
Web sitesi
www.hadimkoybilgisayar.com.tr
BNB
0.00016298
VanEck, altın’ın geçen yılki muazzam yükselişine rağmen, altın madenciliği odaklı hisse senetlerinin değerinin altında kaldığını söyledi.

VanEck, Seeking Alpha gönderisinde, “Altın 20 Haziran 2019’da mevcut trendine girdiğinden, altın fiyatı % 45 ve NYSE Altın Madencileri Endeksi % 79 arttı” diyor.

gold.jpg

Altın Fiyatında Fırsatlar

Altın ons fiyatı, Ağustos ayında 2.070 dolar civarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak hızlı bir şekilde aşırı ısındı ve bir düzeltmeyi tetikledi. Altın şu anda ons başına 1.900 ila 2.000 dolar arasında oturuyor ve Aralık Comex altın vadeli işlemleri gün içinde % 0.15 düşüşle 1.960.70 $’dan son işlem görüyor.

Yatırım yönetimi şirketi VanEck “Altın, geçen ay aşırı alım yapıp, trendin çok üzerinde işlem görerek düzeltmeye hazır hale geldi. Altın düşmeye başladığında, kar elde etmek için ivme kazandığında altın borsasında işlem gören ürünler Haziran ayından bu yana ilk itfa işlemlerini gördü ”diyor.

Daha yüksek altın fiyatları ile altın odaklı hisse senetleri neden hala aşırı değerlenmiyor? VanEck, sabit madencilik maliyetlerine ve herhangi bir altın fiyat artışının “saf kar” olduğuna işaret ediyor ve şu yorumu yapıyor:

“Üst düzey / orta kademe alanımızın analizi, ortalama olarak altın fiyatında ons başına 1.800 dolardan 2.000 dolara % 11’lik bir artışın, serbest nakit akışına % 29 potansiyel bir artış getirdiğini gösteriyor. Yerdeki kaynaklar da daha yüksek fiyatlarla daha değerli hale gelir. Bu, bir şirketin değerini artırabilir, öyle ki, değerlemelerin yükselmesi için altın odaklı hisse senetlerinin genellikle altından % 30’un üzerinde performans göstermesi gerekir. Bu piyasada henüz böyle bir performans görmedik.”


Altın’ın Alabileceği En Düşük Fiyat

VanEck, “hangi madencilerin yatırım yapacağını ararken, şirket tarafından kullanılan taban altın fiyatına dikkat edin” diyor. Taban fiyat, “projelerin döngü boyunca başarılı olmasını sağlamak için altının alabileceği en düşük fiyatı” temsil eder.

Bu yılın altın fiyatlarındaki büyük artıştan önce, madencilik şirketlerinin çoğu projeleri için 1.200 $ ‘lık fiyatı kullanıyordu.

Bu duru, VanEck’e göre şu anda maden odaklı hisse senetlerinde çok fazla fırsat olduğu anlamına geliyor.

Daha yüksek altın fiyatları, IAMGOLD’un (IAG) Cote Lake projesi – Ontario, Kanada’da 6,6 milyon onsluk düşük tenörlü altın yatağı gibi inşa edilmekte olan yeni düşük kaliteli altın madenlerini de tetikleyecektir.

Yatırım şirketi, altının uzun vadede ons başına 3.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor, bu durum gerçekleşirse madencilik şirketlerinin başarılı olacağı anlamına geliyor.

Ancak VanEck, çok yüksek olan baz fiyatları benimsemeye karşı uyarıyor. “Bir maden inşa etmek ve bir şirketi bu tür tahminlere dayanarak riske atmak pervasızlık olur. Her şey planlandığı gibi giderse, bir maden inşa etmek ve yatırımın karşılığını almak yedi yıl kadar sürer. Son altın döngüsünde, altın 1.921 dolardan zirve yaptı ve 1.050 dolara düştü. Bu, çoğu kişinin beklediğinin çok altında. Altın yine 2.000 dolara çıkmak için uğraşıyor”.

VanEck, “başka bir ayı piyasası olacağını herkes biliyor, ancak bunun bir yıl mı yoksa on yıl sonra mı olacağını kimse bilemez ” vurgusu yapıyor.
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,004
Mesajlar
57,861
Kullanıcılar
6,630
Son üye
Ahmetulasumutlu
Üst