Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Araştırmacılar, Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi’nin Sırlarını Açığa Çıkarıyor!

ant

Uzman Çavuş
Orijinal Bitcoin (BTC) madencisinin madencilik örüntülerine bakmasıyla bilinen bir araştırmacı olan Sergio Dermain Lerner, ilgisini Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan Bitcoin bloklarına çevirdi. Satoshi Nakamoto’nun tek bir bilgisayarla 1.1 milyon Bitcoin ürettiği ortaya çıktı.

Lerner son bulgularının bir ön izlemesini haber kaynağı Cointelegraph ile paylaştı. Araştırması bloğun nonce alanının Least-Significant-Byte’ındaki (LSB) düzensiz örüntülere dayanıyor.

Geçtiğimiz Haziran, Lerner 2013’teki orijinal araştırmasını genişleten bir blog gönderisi yayınlamıştı. Bilinmeyen bir sebepten ötürü, Satoshi’nin block aralığının ilk 5 dakikasında madencilik yapmaktan geri durduğunu söyledi. Başka araştırmacılar da Lerner’ın araştırmasını genişletti. TechMiX Satoshi tarafından madenciliği yapılan bütün blokların Nonce LSB değerlerinin sıklık dağılımına göre beş sepet içerisinde gruplandırılabileceğini gösterdi.

Nonce LSB değeri. Kaynak: TechMiX
Bir nonce, bir madencilik puzzle’ının çözülmesine ilişkin her denemede artış gösterir. Görünen o ki, Satoshi’nin ekipmanı bütün mümkün nonce alanını kullanmıyordu, sadece sınırlı aralığa odaklanıyordu. Lerner’ın son araştırması Satoshi’nin nonce değerini arttırmak yerine azalttığını gösteriyor:
“Araştırma, yeniden madencilik Patoshi madencilik algoritmasının iç nonce’u tararken daha yüksek noncelar seçmeye güçlü bir yatkınlığı olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu yatkınlık nonce’un azaltıldığına işaret ediyor, bu da Satoshi’nin ilk versiyonda yaptığının tam tersi.”
Bu Satoshi Nakamoto’nun kullandığı ekipmanla ilgili tartışmaya belki de son verecek daha ilginç bir sonuca götürüyor:

“Nonce dengesizliği iki alt aralığı beraber analiz ederken azaldığından bu; Patoshi’nin 5 alt aralığı paralel olarak ama her alt aralığı kendi içinde sıralı olarak taradığına işaret ediyor. Bu Patoshi’nin ilk madencilik çiftliğini 50 bağımsız bilgisayarla (veya diğer herhangi bir fazlasıyla ayrılmış sistemle) uyguladığı teorisiyle çelişiyor ve Patoshi’nin basitçe yüksek seviye bir işlemciyle multi-threading yaptığı teorisini destekliyor.”
Craig Wright’ın Satoshi olduğu yönündeki iddiaları da çürüyor
Eğer Lerner’ın sonuçları doğruysa bu; Satoshi Nakamoto’nun bir takım değil tek bir kişi olduğu hipotezine daha fazla güven verecektir. Bu aynı zamanda Craig Wright’ın bir Bitcoin yaratıcısı olma iddialarını da bitirecektir zira kendisi çok kez ilk blokların madenciliğini yapmak için düzinelerce bilgisayar kullandığını ima etmişti.
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,186
Mesajlar
59,552
Kullanıcılar
6,725
Son üye
sefaclr
Geri
Üst