Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin ATM'leri Artıyor

bitcoin atm thodex.jpg


2013 yılında robocoin adlı bir şirket tarafından kahve dükkanına yerleştirilen ilk Bitcoin ATM'si ile kripto paralarda ATM'ye geçiş süreci başlamış oldu. Bu süreçten sonra Dünya'nın çeşitli yerlerine Bitcoin ve zaman içerisinde çeşitli altcoinlerin ATM'leri yerleştirilmeye başlandı. Bu ATM'ler ile nakit ile Bitcoin ve diğer altcoinler alınıp satılabiliyor.

Yapılan araştırmaya göre, kripto para ATM'leri o kadar yaygınlaşmaya başladı ki; arık saatte ortalama 1 adet kripto para ATM'si kuruluyor. Bu alanda liderliği Amerika Birleşik Devletleri elinde tutuyor. Toplamda 2020 yılı verilerine göre Dünya'da 11.665 ATM bulunuyor, bu sayı 2019 sonunda 6372 olarak belirlenmişti. Her ne kadar saatte 1 ATM sayısal olarak az gibi görünse de 2019 yılı ile 2020 yılı kıyaslandığında ATM'lerin kurulmasının ciddi oranda yaygınlaşmaya başladığını görebiliyoruz. ABD'nin de bu alanda başı çektiğinden bahsetmiştik. 2019 yılında mevcut 6372 ATM'nin 4213'ü ABD'de konuşlandırıldı. 2020 yılında ise bu sayı 9242'ye ulaştı. kısacası ABD şu an Dünya üzerindeki ATM'lerin yaklaşık %80'ini elinde bulunduruyor.

Kripto Para ATM Sayıları (2020 yılı)

1. ABD -9242
2. Kanada- 880
3. İngiltere 268
4. Hong Kong - 62
5. Kolombiya - 59

Afrika kıtasında elinde en çok ATM bulunan ülke Güney Afrika. Ülkede konuşlu 6 makine ile kıtanın en çok ATM bulunduran ülkesi.

Şirketler düzeyinde incelendiğinde ise, ATM üreten Genesis Coin 4000 ATM ile dünya çapında ilk sırada yer alıyor. Bir diğer üretici General Bytes ise 3442 ile Genesis Coin'in ardından ikinci sırada.

Türkiye'de ise toplamda 10 ATM bulunuyor. Bu ATM'lerin tamamı İstanbul'da olmakla beraber, en çok ATM Şişli ilçesinde (4 adet). Şişli'yi 2 ATM ile Ataşehir takip ediyor. İlk ATM 2018 yılında Türkiye'nin köklü borsalarından Thodex tarafından yerleştirilmişti.
 
Tam olarak nasil oluyor gercekten birngun gorursem satin alma islemi yapacagim :) merak ediyorum gercekten de :) Umarim daha iyi yerlere gelirler cunku dunya artik btc dunyasi olmaya basladi.
 
Anlaşmalı borsalarda komisyon kesmez, diğer borsalar için ise belli bir ücret talep ediyordur muhtemelen. anadolunun bir köyüne yaklaşık kaç yıl sonra gelir acaba :)
 
bence türkiyeye gelirse şükretmek lazım malum böyle şirketler türkiyeyi 3. sınıf ülkeler arasına koydukları için gelceklerini sanmıyorum
Türkiye'nin kripto para piyasasında güçlü yeri var hocam. TL değersiz olmasına rağmen yüksek işlem hacimlerine ulaşabiliyoruz ve 2 tane sağlam borsamız var. Türkiye'de şu an 10 atm varmış ama yavaş yavaş yayıla yayıla artar.
 
Türkiye'nin kripto para piyasasında güçlü yeri var hocam. TL değersiz olmasına rağmen yüksek işlem hacimlerine ulaşabiliyoruz ve 2 tane sağlam borsamız var. Türkiye'de şu an 10 atm varmış ama yavaş yavaş yayıla yayıla artar.
nufüs fazla olduğu için işlem hacmi fazla markalar fazla girmek istemiyor ama durum ne olur belli olmaz
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,186
Mesajlar
59,556
Kullanıcılar
6,725
Son üye
sefaclr
Geri
Üst