Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin Rekor Nedenleri

bitcoin 100000.jpg

Bitcoin, dün itibariyle 40 bin doları da aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu rekoru bir anda kırmadı elbette. Adım adım çıkarak kırıldı. Peki bu yükselişin altındaki sebepler neler?

Arz Sıkıntı: Bitcoin'in arzının sınırlı oluşu nedeniyle piyasada bulunan ve piyasa sürülen Bitcoin miktarında bir dengesizlik söz konusu olduğu söylenmektedir. Bu durumda fiyatların yukarı yönlü hareket etmesine sebep olmaktadır.

Faiz Politikaları: Ülkelerin Covid-19 için vatandaşlarının rahatlaması maksadıyla aldığı bir takım faiz kararları, yatırımcıları getirisi daha yüksek olan kripto para piyasasına gelmeye itti. Bu durumda kullanıcı sayısının artmasıyla beraber işlem hacimlerine yansıyarak genel manada yukarı yönlü hareketlere sebep oldu.

Benimsenme: Bitcoin'in bir çok ülke tarafından tam olarak kabul edilmemiş olsa da, bir yatırım amacı olarak kabulünün önünün açılmış olması ve bunun zemininin gün geçtikçe hazırlandığının yatırımcı cephesinden fark edilmesiyle birlikte artık bu piyasanın tam anlamıyla yasal bir yatırım portföyüne doğru gitmesine sebep oldu. Bu durumda şu an da görüldüğü şekliyle büyük oranda fiyatlara yansıyarak kripto para piyasasının yükselmesiyle sonuçlandı.

Kurumsal Yatırım: En çok etki eden nedenlerin başında gösterilen kurumsal yatırımlar, özellikle gün geçtikçe artmaya devam etmekle birlikte ilk maddede belirttiğim arz sıkıntısını da beraberinde getirmektedir. Çünkü bu tarz yatırımların yaptıkları alım miktarları, Bitcoin'in arzından genellikle daha fazla olmakla birlikte bu durumda piyasada Bitcoin kıtlığına sebep olmaktadır.

Yarılanma Fiyatlanması: Bitcoin her 4 yılda bir blok ödüllerini yarıya düşürmektedir. Bu durum gerçekleşmiş olmasına rağmen, bu konudaki fiyatlanması gerçekleşmemişti. Şu anki fiyatlanmanın her ne kadar diğer faktörlere bağlı olduğu genel kanı olsa da, arada bu fiyatlanmanın da gerçekleştiğini düşünmekteyim.

Manipülasyon: En çok korkulan etkilerin başında gelen bu durumun gerçekleşip gerçekleşmediği henüz bilinmiyor. Bunu zaman gösterecek. Eğer bu fiyat yükselişi Bitcoin balinaları tarafından sahte pozisyonlar, büyük alımlar vb gösterilerek, sürekli devam edecek bir fiyat yükseliş algısı oluşturulmaya çalışılıyorsa vay halimize diyebilirim.

Bitcoin şu anki fiyatının bu seviyelerde olmasına etki edebilmiş olma ihtimali olan faktörleri sıralamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. İyi forumlar.

Maddeleri bağımsız ele aldığımızda her biri kendi çağına göre büyük bir etkide bulunuyor. Ama bir bütün olarak baktığımız zaman yarılanma ve manipülasyon biraz geride kalıyor.

Bana kalırsa düşündüğün gibi büyük bir manipülasyon için artık çok geç gibi. Çünkü piyasa oturdu. Manipülasyonun etkili olduğu dönemler piyasanın hem henüz yeni hem de savunmasız olduğu dönemlerdi.

İçinde bulunduğunuz dönem de tabii ki manipülasyon için muhteşem fırsatlar barındırıyor; fakat güven iyice artmışken ve daha fazla yükseliş varken bence ani bir satış yaprak yerle bir etmek yerine birkaç binlik kâr alıp tekrar yola devam şeklinde ilerletiyorlar. Bu yüzden yukarıda 'adım adım' ikilemesini kullandın. Artık düzeltmeler den gelen 'adımlar' içselleşti çünkü. Ayrıca bu dediğim de bir manipülasyon çeşididir. Yine de dikkatli olmak gerekiyor.

Yarılanma ise oldu bitti bence.

Maddeleri bağımsız ele aldığımızda her biri kendi çağına göre büyük bir etkide bulunuyor. Ama bir bütün olarak baktığımız zaman yarılanma ve manipülasyon biraz geride kalıyor.

Bana kalırsa düşündüğün gibi büyük bir manipülasyon için artık çok geç gibi. Çünkü piyasa oturdu. Manipülasyonun etkili olduğu dönemler piyasanın hem henüz yeni hem de savunmasız olduğu dönemlerdi.

İçinde bulunduğunuz dönem de tabii ki manipülasyon için muhteşem fırsatlar barındırıyor; fakat güven iyice artmışken ve daha fazla yükseliş varken bence ani bir satış yaprak yerle bir etmek yerine birkaç binlik kâr alıp tekrar yola devam şeklinde ilerletiyorlar. Bu yüzden yukarıda 'adım adım' ikilemesini kullandın. Artık düzeltmeler den gelen 'adımlar' içselleşti çünkü. Ayrıca bu dediğim de bir manipülasyon çeşididir. Yine de dikkatli olmak gerekiyor.

Yarılanma ise oldu bitti bence.
çok şey yazmak istiyorum gerçekten ama senin de tecrübelerine güvenmiyor değilim.

bence manipülasyon ve yarılanma etkileri var.

şahsi düşüncem, ben halen bitcoinin sağlam bir silkeleme yapacağı düşüncesindeyim.

piyasaya yeni giren çok kullanıcı var ve bugün sosyal medya, bloglar vb. platformlarda yeni kullanıcılar sürekli hangi coine'e yatırım yapmalıyız diye ortalıkta dolaşıyor.

bunlar balinalar için çok güzel yemler.

bitcoin gerçekten binlerce incir ağacı ile geliyor gibime geliyor.
yeni kullanıcılar eminim evinin tam ortasını açmış incir ağacını bekliyorlardır.

yav dikkat edin Ripple, Ethereum, sürekli bir haber, algı yönetimi. elle tutulur başka bir şey yok...

Tabii ki etkileri var; fakat diğer maddelere göre bence çok etkili değiller şu aşamada.

Manipülasyon zaten her zaman etki ediyor. Aşağı veya yukarı yönlü manipüle etmezlerse piyasa yürümez. Bizim yaptığımız en küçük alım satımlar bile kendi çapımızın manipülasyonu.

Her an olabilir; fakat bana göre büyük çaplı yatırımlar daha yeni başlamışken korkulan sert düşüşler için daha erken.
çok şey yazmak istiyorum gerçekten ama senin de tecrübelerine güvenmiyor değilim.

bence manipülasyon ve yarılanma etkileri var.

şahsi düşüncem, ben halen bitcoinin sağlam bir silkeleme yapacağı düşüncesindeyim.

piyasaya yeni giren çok kullanıcı var ve bugün sosyal medya, bloglar vb. platformlarda yeni kullanıcılar sürekli hangi coine'e yatırım yapmalıyız diye ortalıkta dolaşıyor.

bunlar balinalar için çok güzel yemler.

bitcoin gerçekten binlerce incir ağacı ile geliyor gibime geliyor.
yeni kullanıcılar eminim evinin tam ortasını açmış incir ağacını bekliyorlardır.

yav dikkat edin Ripple, Ethereum, sürekli bir haber, algı yönetimi. elle tutulur başka bir şey yok...

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,215
Kullanıcılar
6,694
Son üye
0xbawer
Geri