Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin'de Yeni Dirençlere Hazır Mısınız?

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Bitcoin kısa süren bir 'günlük düzeltme' ile yoluna devam etti. Son yazımda belirttiğim bütün olumsuz havayı bertaraf edip beklediğimiz gibi 6 ile 10 gün arası bir sürede tekrar AL sinyallerini oluşturarak yeni ve artık attığı her adımın rekor olduğu bir yola girdi.

Bu yolda çok ince bir fikir var ki bu fikir herkesçe kabul ediliyor: "Artık Bitcoin'in önünde direnç yok." Hiç direnç yok dememek lazım. İlerledikçe dirençler kendini göstermeye başlayacak; fakat evet, hiç "güçlü direnç" yok.

Güçlü direnç olmaması fiyatların alıp başını gideceği anlamına da gelmiyor. 2017 yılında da 20 bin Dolar seviyesine kadar hiç güçlü direnç yoktu; ama 20 bin kendini bir gösterdi, herkes yıkıldı. Bu yüzden aslında her 10 katta dikkatli olmak lazım. Hatta her 5 kat, daha stratejik olur. Mesela 30 bin Dolar ve 25 bin Dolar seviyeleri gibi.

Yine de benim için önemli olan 21 bin Dolar ile 23 bin Dolar arası. Özellikle 23 bin Dolar seviyesi çok önemli. Yatırımcının psikolojisinde uzun zamandan beridir bu seviyeler yer edindi. Dikkat etmek lazım.

Uzunca bir süredir Bitcoin için Bitstamp verilerine göre gelişen grafiğe her hareketten sonra yeni destek ve direnç çizgileri çiziyordum. Derin düşüşlerden sonra fiyatlar çizdiğim eski destek ve dirençlerde çok kararlı ve tutarlı hamleler yaparak ilerledi. Bu yüzden yeni destek ve direnç çizmeme gerek yoktu. Ama artık gerek var çünkü bundan böyle grafikte her yön değişimi noktası destek ve dirençleri belirleyecek ve ben en önemli noktaları tespit edip çizeceğim. Böylece hep beraber yeni "rekor seviyeleri" eş zamanlı olarak göreceğiz. Şahsen heyecanlıyım, artık yeni destek ve dirençler göreceğim için. Bundan sonraki yazılarım büyük oranda eğitim amaçlı olacak. Eski yazılarımda da satır aralarında bilgiler veriyordum ama şimdikiler yepyeni olacağı için hep beraber keşfedeceğiz. Keyifli olsun. :)

Şimdi saatlik grafiğe bakarak başlayalım.

BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201217_021904_org.telegram.messenger.jpg

Aylar hatta yıllar sonra fiyatları 'zor' dediğim; ama umudu hiç yitirmediğim dirençlerin üzerinde görmenin, hedeflerimi gerçekleştirmemin mutluluğunu yaşıyorum. Az buçuk sevinmeyi hak ettim sanırım. :)

Neyse şimdi saatlik grafikte AL sinyalinin olması THE MOON olacak anlamına gelmiyor. Asıl bu saatten sonra dikkat etmek gerek. Çünkü önünde şu an belirgin bir direnç yok. Yukarıda bahsettiğim gibi direncin olmaması göründüğü kadar iyi bir şey değil.

Dakikalık grafiklerde arada gelen satış baskıları saatlik grafiği etkilenmeden olmuyor. Saatlik grafik çok esnek bir yapıya sahip. Her al-sat hareketinden payını alıyor. Bu yüzden bakılacak tek grafik değildir. Diğer zamanlara mutlaka bakılmalı. Tek başına bir zaman dilimi yanıltıcı olur. Olabilir, demiyorum; olur diyorum.

Ayrıca şu an Bitcoin'de aşırı hayal alımları oluyor. İnsanlar yıllardır 20 bin gelmeden almam dedi. 20 bin Dolar geldi ve alıyorlar. Şu an fiyatlar uzaya çıkabilecekmiş gibi geliyor insanlara. Yıllardır hayal ettikleri seviyeleri görünce de panik alımları yapıyorlar. Balinaların istediği hava, işte tam da bu panik havası.

Oysa yakında alım fırsatı vereceğini herkes tahmin edebilir. Sabırlı olmak lazım. 2017 yılında en tepeden, 20 bin Dolar seviyesinden alım yapan adam eğer halen satmamışsa daha bu gün kâra geçti, düşünün artık. O sabır var mı birilerinde bilmiyorum. İntihar edenler bile oldu. Sabretmeyi bilmek önemli.

Şimdi fiyatlar 20 bin Doları geçti, 21 bin Doları da geçti. Bu demek değildir ki 20 bin Dolar direnci kırıldı. Direnç kırmak öyle kolay olmuyor. Bunu günlük grafiğe geçince göreceğiz. Bu direncin net olarak kırıldığını söyleyebilmek cesaret ister. Diğer grafiğe geçelim.

BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201217_023509_org.telegram.messenger.jpg

Günlük grafiğe gerek yok aslında. Şu an 4 saatlik grafikte de henüz 20 bin Dolar seviyesinin altında kalan ortalamaları görebiliyoruz. İşte bu kırılma anı için henüz erken demek oluyor. Bir direncin kırılmasının grafikteki zaman dilimine ve hıza bağlı olarak günler hatta haftalar sürdüğünü hep beraber gördük. En yakın ve basit örnek 19160$ seviyesi. Burada ne kadar uğraştığını gördük. Hatta yukarıdaki 4 saatlik grafikte izleri duruyor, bakın.

Şimdi 4 saatlik grafik için en büyük destek 19721$ seviyesidir. Bu seviyeden daha üstte duran seviyeler henüz net olmadığı için destek görevi değil direnç görevi görüyorlar. Az yukarıda 18979$ seviyesi zayıf bir destek olarak duruyor; fakat test edildikçe güç kazanabilir. Göreceğiz.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201217_024235_org.telegram.messenger.jpg

Grafikte tam da 6. gününde yeniden yukarı yöneldiğini görmek mümkün. Bu, Bitcoin için yıllardır günlük SAT sinyallerinin ortalama süresidir. Her günlük SAT sinyali 6 ile 10 gün arasında bir süre sonra son bulur, demek yanlış olur. Eğer haftalık ve aylık yükseliş trendi varsa günlük grafikte maksimum 15 gün sonra yeniden AL sinyali gelir. Bu süre uzarsa haftalık grafik üzülür. Haftalık grafik üzülürse yatırımcı için ağlama vaktidir. Haftalık grafik ağlarsa yatırımcı için kıyamet çoktan kopmuştur. Bu derecelendirmenin birmde aylık grafik için gerçekleştiğini düşünün. Haftalık grafik için 'kıyamet' kelimesini kullandık. Aylık grafikteki yıkımı anlatmak için yeni kelime türetme yoluna girmek lazım. 20 bin Dolardan gelen aylık düşüş trendi için kim nasıl bir kelime türetebildi? Fiyatlar 2900 Dolar oldu neredeyse.

Neyse ya. O günleri hatırlamayalım ve yaşamayalım, dileğimiz bu olsun.

Günlük grafik için de destek ve dirençler 4 saatlik grafikte olduğu gibidir. Şu an durum mükemmel!

Kolay gelsin.

Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

2017 senesindeki o şişirme de milyon dolara gidiyor hayaliyle alım yapan, sonrada patlayan birçok insanın patladığını bende duynultun. Paniğe gerek yok. Aceleye hiç gerek yok. Düşüşlerde ortalama düşürmek en mantıklısı.

19 binli fiyatlardan aşağıya biraz salınıp 17.600 fiyatlarına dokunduğu yakın zamanda neredeyse tüm analiz yön indikatörleri satış sinyali veriyordu.

Benim gibi amatörlerin yanılma payı her zaman yüksek ama piyasanın çok iyi bilinen , analiz deryasında isim yapmış ünlü analistleri dahi bu dönemde ciddi başarısız analizlere imza attılar. 14-15 bin fiyatları çoğunun hedefi halindeydi. Şimdi ise çok daha farklı analizler haber sitelerinde kaleme alınmış durumda.

Ve anketteki ilk direnç seviyesini kırıp geçti bile. Umarım BTC'de tutmadığımız her kuruş için pişman olmayız. Yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin şuan gördüğü seviyeleri biraz daha zorlayacak gibi duruyor ama tabii ki kesin bir durum değil. Biz forum yarışmasına tahmin olarak 15 bin dolar ile 18 bin dolar arası yazarken, 20 binleri görse de sonrasında sert bir şekilde düşmüştü. E şimdi de btc fiyatı 23 binlerde geziyor. Şuan yükselme gösterse de geçen sefer olduğu gibi bir düşüşün yaşanması hiç de şaşırtmaz. Yatırım tavsiyesi değildir.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,248
Kullanıcılar
6,699
Son üye
BirTurK
Geri