Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin'de Yeni Rekorlar Yeni Risk ve Fırsatlar Barındırıyor

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Herkese merhaba. Yine Bitcoin kovalıyoruz. Bu gün forumda arkadaşlarla Bitcoin özelinde tüm kripto para birimleri hakkında birbirinden farklı konu başlıkları altında güzel sohbetler ettik. Yeni şeyler öğrendik. Biz bu sohbetleri yaparken Bitcoin bize çaktırmadan harekete geçti ve 24 bin Dolar seviyesini test etti. Biraz da bu seviyenin üstüne çıkarak yukarı istekli olduğu niyetini tekrar belli etti.

Bu sırada tabi yeni bir zirve oluşturdu. Bu zirvenin direnç olarak onaylanmasını bekledim yazmak için. Bu da Türkiye saatiyle gece 03.00'te gerçekleşiyor. Yeni günlük mumun bu saatte açılması ile yeni zirvemiz, küçük de olsa yeni direncimiz oldu. Bu direnç, 24 bin 217 Dolar seviyesi oldu.

Küçük diyorum çünkü hemen ardından önceki direnç olan 23777$ seviyesi tekrar çalıştı ve fiyatları aşağı çekti. Bir süredir bu direncin altında seyretmesi de direncin ciddi anlamda güç kazanmak istediğinin göstergesi. Şimdi geçtiğimiz günlerdeki yatay seyre devam ediyor. Genel duruma bakmak için grafiklere geçelim. Hem böylece yeni zirvemizi de somut olarak görmüş oluruz.

BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201220_031941_org.telegram.messenger.jpg

Saatlik grafikte tam da 23777$ direncini kırmaya çalışırken direnç güçlü çıktı ve fiyatlar geri döndü. Şu an bu direncin altında ve yatay seyirde olması, bulunduğu kademede biraz daha oyalanmasına sebep olacak. Belki de fiyatları biraz daha aşağı götürecek.

Eğer saatlik grafik, 23777$ direncine dayanamaz ise SAT sinyali verip yeni bir ara düşüş trendi başlatacak. Bu trend, küçük bir düzeltme ile son bulup yeniden yukarı yönelebileceği gibi aşağıda 4 saatlik yatay sıkışma oluşturup fiyatları daha fazla derine de indirebilir. Bu noktada artık dikkat edeceğimiz eski destek ve dirençler yeniden göreve çıkacak. Yatay seyrin risklerini daha önce anlattım. Bu riskleri hatırlayarak uygun bir plan ile hareket etmek gerekir. Destek ve dirençlerimiz de belli olduğu için korkmaya gerek yok. Nerede durabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz artık, değil mi?

Saatlik grafikte şu an için önemli direnç halen 23777$ seviyesi. 24217$ seviyesi, bir sonraki sahnenin direnci. Bu yüzden o seviye beklemede kalsın şimdilik.

Yine saatlik grafikte destek olarak ise 19686$ seviyesinden önce biraz oyalanabileceği 22719$ desteği oluştu. Bu destek çok güçlü gibi görünmüyor; ama test edildikçe niyetini ve gücünü göreceğiz.

BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201220_034537_org.telegram.messenger.jpg

Desteklerin birbirini desteklediğini, dirençlerin ise birbirini zorladıklarını gördünüz mü daha önce? Yukarıdaki grafikte bunu net olarak görebilirsiniz. 24217$ ile 23777$ ve 19868$ ile 19160$ seviyeleri arasındaki ince kanallar, ütobik birer katman oluşturup ana kanalın daha kalın ve sert olmasını sağlayarak fiyatların bir süre daha yatay kalmasına neden olabilir. Dünkü analiz yazısında 4 saatlik grafiği düşmüş bir gladyatöre benzetirken böyle bir kanal olacağını tahmin edemedim. Şimdi o gladyatör ayaklandı ve 24217$ seviyesiyle karşılaşıp 23777$ seviyesine, yani ilk toparlandığı yere geri döndü.

Katmanların birbirine destek veya köstek olabilmesi için aralarındaki farkın çok yakın olması yeterlidir. Birebir aynı eşitlikte bir miktar beklemek deliliktir. Bu katmanlar arasındaki fark 86 Dolar ile yaklaşık olarak 500 Amerikan Dolarıdır. Gerçek bir taban ve üst kabuğu oluşturmak için yeterli bir fark bu.

Böylece katmanı almakta zorlandığını somutlaştırabilmişimdir diye düşünüyorum. Bu grafiklerde bazı durumları ifade etmek zor oluyor.

Katmanların çalışabilirliğini 4 saatlik grafikte SAT sinyali oluşursa net olarak görmüş olacağız. Yoksa bu anlattıklarım çöp olacak ve yukarı yönelmelerde daha güçlü dirençler arayacak. Hep birlikte göreceğiz.

Neyse günlük grafiğe geçmeden önce 4 saatlik destek ve dirençleri hatırlayalım.
Dirençler: 24217$, 23777$.
Destekler: 20302$, 19686$, 19160$

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201220_042718_org.telegram.messenger.jpg

Günlük grafikte AL sinyali devam ediyor. Bu durum güven veriyor bana; fakat tepe-dip ilişkilerine ve güncel günlük fiyatlar ile ortalama günlük fiyatlar arasında fazlaca bir fark olduğuna baktığımda tereddüte düşebiliyorum. Her geçen gün ortalamaların da güncel fiyatlarla yükselebilmesi gerekiyor. Bu şart olmazsa dirençlerin kırılması zorlaşıyor ve zaman alıyor. Böyle olunca da yatay kanallar oluşuyor. Yatay kanallar oluşuna da biliyorsunuz artık hareket ertelemeler, fiyat sıkışmaları gibi risk barındıran unsurlar oluşuyor.

Diğer taraftan Bitcoin, 3000$ seviyelerinden bu güne kadar, bahsettiğim yatay kanal gibi onlarca kanal oluşturarak kademe kademe ilerledi ve eminim ki 24 bin Dolar seviyesini bu gün görebiliyorsak bu yatay kanalların oluşturduğu sert kabuklar sayesindedir.

İşte böyle tezat bir durum içinde bu güne geldiği için tereddüt etmek normal. Çünkü alışıldık risk yönetimi bilgileri ile BTC hareketleri uyuşmuyor. Her analizde BTC, yeni bir şey öğretiyor aynı zamanda. İyi takip etmek gerek.

Günlük grafikte, grafiğin oluşturduğu AL sinyali var oldukça sıkıntı yok. 4 saatlik SAT sinyali gelirse risk büyür. Şu an gelecek gibi durmuyor. Öğle vakti veya akşama doğru saatlik grafikte satış baskıları devam ederse 4 saatlik grafiğe de SAT sinyali gelir ve o zaman günlük grafik biraz rahatlamış olur. Evet günlük grafiğin rahat ilerlemesi için fiyatların düşmesi gerekiyor. Yoksa yukarı yönelmelerde de aşağı sert düşme riski var şu an. Desteksiz yükselmemeli.

Günlük grafik için direnç noktaları: 23777$, 24217$.
Günlük grafik için destek noktaları: 20893$, 20151$, 19686$, 19160$, 17569$.

Kolay gelsin.

Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

@sahinadm

Hocam dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama 19 binli fiyatlardan itibaren hacim nispeten iyi gözüküyor.. Yüksek hacimlerin yaşandığı zaman dilimlerinde de bilinen yön tahmin indikatörleri sık sık birbirinin tam tersi sinyaller üretiyor. Rastlamadığım bir durum değil ama bu aralar fazla yaşanır bir durum olmaya başladı.

@sahinadm

Hocam dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama 19 binli fiyatlardan itibaren hacim nispeten iyi gözüküyor.. Yüksek hacimlerin yaşandığı zaman dilimlerinde de bilinen yön tahmin indikatörleri sık sık birbirinin tam tersi sinyaller üretiyor. Rastlamadığım bir durum değil ama bu aralar fazla yaşanır bir durum olmaya başladı.

İşte insanların yaptığı yanlışlar büyük çoğunlukla bu anlattığın sebepten dolayı oluyor. Hacim, piyasa yeşilken değil kırmızıyken artar. Gözünden kaçmamış. Her yer yeşilken hacim doyma noktasına ulaşmış ve satışlar başlamak üzeredir.

Fiyatlar düşer ve uygun fiyattan alımlar tekrar başladığında hacim yükselir. Yani hacmi yükselten yükselişler değildir, düşüşlerdir. Düştükçe alırsın ve elindeki miktarın hacmi büyür. Başka bir deyişle hacim, fiyatlar düştükçe artar. Yani alımlar gerçekleştikçe hacim artar.

Analiz güncelliğini koruyor. 22719$ seviyesinde oyalanıyor şu an. Aşağı gidişlerde 20302$ ve 20151$ seviyelerinde de oualanabilir. Daha aşağılarını biliyorsunuz zaten. Takibe devam.

Şu anda 23.100 dolar seviyelerinde ve ufak ufak kıpırdıyor. Aşağı mı, yukarı mı gidecek? Sanırım ABD'den gelen yardım paketi haberi tekrardan yukarı doğru hareketlenmesini sağlayabilir. En azından düşmesini engeller diye düşünüyorum.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,181
Kullanıcılar
6,690
Son üye
argrn
Geri