Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin'e %51 Saldırısı

%51 saldırısı.jpg


%51 saldırısı, bir madencilik grubu ya da tek bir madencinin (Bitcoin için bu durum imkansız gibi bir şey) toplam Hash gücünün %51'ini ele geçirmesi sonucu, ağın kontrolünü ele geçirerek ağda düzenlemeler yapabilmesi anlamına gelir. Bu tip saldırılar çoğunlukla çifte ödeme ile sonuçlanarak ağa zarar verir. Bitcoin için teoride bu durum mümkün olsa da pratikte pek olası görünmüyor.

Bitcoin'e %51 saldırısı gerçekleştirebilmek için şu anki Hash gücü hesaba katıldığından elde bulundurulması gereken madencilik ekipmanlarının toplam değeri 30- 35 milyar dolar seviyelerinde. Sadece bununla da bitmiyor. Bu madencilik ekipmanlarının elektrik harcadığı aşikar. Bu ekipmanlar günlük 12-13 milyon dolarlık elektrik tüketir. Bu kadar fazla donanımın kurulumu için binlerce hektarlık çiftlik alanı gereklidir. Bu çiftliğin arazi maliyeti ve depolama alanı hesaba katıldığında çok ciddi bir rakam ortaya çıkar. Ayrıca böyle kıymetli ekipmanların korunması, bakımı, işletilmesi için personel gerektiğini de hesaba katalım. Bu personelin maaşı, vergisi, sigortası derken çıkan maliyet astronomik boyutlarda.

Elbette dediğim gibi Bitcoin'e %51 saldırısı gerçekleştirmek teoride mümkün. Ama çok büyük bir servete sahip olan insanların bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli maliyetleri karşılayıp parasını çöpe atması pek olası değil. Zorluk seviyesi arttıkça bu işlemi gerçekleştirebilecek zenginlerin sayısının da azaldığının altını çizmeliyim. Eğer her şey bu ivmede devam ederse, o küçük %51 saldırı olasılığının kalmayacağını söyleyebiliriz.
 
Bazı insanlarımız internetten olan şeylere asla güvenmiyor. Nedeni ise böyle haberlerin görünmesi. Bazılarımız bankalara bile güvenmiyor :) Anlam veremiyorum. Bizden daha iyi korunuyorlar :)
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,265
Mesajlar
61,919
Kullanıcılar
6,694
Son üye
kral3321
Geri
Üst