Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Blockchain Tabanlı Oylama Sistemi

blockchain-tabanlı-oylama-güvenilir-mi.png


Ülkelerdeki özellikle başa baş giden seçimlerde hileli işlemlere yönelik söylemler, oy çalınması vs. sürekli olarak gündeme gelmektedir. En son Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında yaşadığımız bu durum, çok kısa süre önce ABD Başkanlık seçimlerinde eski başkan, geçtiğimiz seçimlerin başkan adayı Donald Trump tarafından da ortaya atılmıştı.

Blockchain sisteminin pek çok şeye çare olacağı hemen her türden kitle tarafından kabul edilmekte. Son olarak Tokyo merkezli bir şirket oylamalarda kullanılacak Blockchain tabanlı bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Oylamalar ortaya çıkacak seçim güvenliği sorunlarının çözümüne yönelik geliştirilen Blockchain tabanlı oylama sistemi Japon şirket Layer X tarafından geliştirildi. Akıllı şehir projesinde büyük bir yol kat eden Tsukuba şehri temel alınarak geliştirilen teknolojinin geleceğin oylama sistemi olacağı düşünülüyor.

Blockchain tabanlı bu oylama sistemi ile bir kişinin birden fazla oylama yapması, seçim güvenliği, seçmen gizliliği gibi bir çok alanda kolaylık sağlanmış olacak. Her şeye ek olarak, seçmenlerin günümüzde yaşadığı sıkıntılardan olan kendi oylarını kontrol etme olanağı da bu sistem sayesinde tanınmış olacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle insanların toplu alanlardan kaçınması ve temasın yüksek olduğu durumlardan çekinmesi nedeniyle oylama sisteminde elektronik oylama ihtiyacı doğmuştu. Rusya'nın halihazırda blockchain tabanlı oylama sistemleri üzerinde çalıştığı ve bu sistemi test ettiği biliniyor. Layer X şirketi ayrıca, ülkeleri elektronik oylamaya teşvik etmek maksadıyla geliştirdikleri bu sistemin geleceğin oylama sistemi olduğuna da inandıklarını ve Tsukuba şehrinin akıllı şehir konseptine katılacaklarını belirtildi. İlk temellerinin yine bu şehirde atılan teknoloji, 2018 yılında teknolojik gelişmelerin test edildiği ve uygulandığı şehir olarak bilinen Tsukuba şehrinde test çalışmalarına başlamıştı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken geçmişte Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği yaptığı araştırmalara istinaden çevrimiçi oylamaya yönelik olarak

Tespit edilemeyen oy manipülasyonu ve potansiyel hizmet reddi saldırıları, kötü amaçlı yazılım saldırıları ve toplu gizlilik ihlalleri gibi sayısız güvenlik açığı internet oylamasında mümkün olmaya devam ediyor. Bir blockchain mimarisi kullanılıyorsa, içinde hangi içeriğin depolandığı, blockchain‘in genel erişim için şifresinin nasıl çözüldüğü ve seçmenlerin nihayetinde kayda nasıl aktarıldığı hakkında ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Hiçbir bilimsel veya teknik kanıt, herhangi bir internet oylama sisteminin bu endişeleri giderebileceğini veya çözeceğini göstermez.”

şeklindeki açıklamasıyla çevrimiçi oylamaların Blockchain tabanlı olsun ya da olmasın çeşitli sorunlar nedeniyle yeterince güvenli olmayabileceğini belirtmişti.

Günümüz oylama sistemi ile çevrimiçi oylama karşılaştığında elbette artıları eksileri olan durumlar söz konusu olabilir. Gelecekte nasıl bir oylama sistemi olacağını bilmesek de, teknolojinin ışığından mevcut oylama sisteminin artık rafa kalkması gerektiğini söyleyebiliriz.
 
Gelecege yönelik çok etkili bir yöntem olarak gözüküyor ama olası hack durumlarında vs çok can yakabilir onun önüne iyi geçmek lazım
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,259
Mesajlar
61,845
Kullanıcılar
6,697
Son üye
ibrahim6314
Geri
Üst