Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Çin'den Dev Kripto Para Operasyonu

ponzi dolandırıcılık.jpg


PlusToken isimli ponzi proje ile dolandırıcılar milyarlarca dolar toplamıştı. Bu sisteme yönelik soruşturmasını yürüten Çin polisi, geçtiğim günlerde yaptığı baskında; piyasa değeri 4,2 milyar doları bulan çeşitli kripto paralara el koydu. Ponzi proje soruşturması kapsamında mahkeme kararıyla 7 kişinin mal varlıklarına el konulması karar bağlanmıştı. Bu mal varlıklarının arasında tespit edilen kripto paralar, Çin polisi tarafından tespiti yapılarak el konuldu.

Toplamda 109 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan PlusToken ponzi projesinde 27 kişinin projenin beyni olduğu düşünülüyor. Bu ponzi proje yaklaşık 2 milyon insan 7,6 milyar dolar değerinde dolandırmıştı Dolandırıcılardan alınarak el konulan kripto paralar ve diğer varlıklar Çin yasalarına göre hazineye aktarılacak. Daha sonrasında bu kripto paralar ile ne yapılacağı ise henüz bilinmiyor. Piyasayı manipüle edebilecek boyuttaki kripto paralar, güvenilirlik ortamında sorun teşkil edebilir. Mahkeme kararının ardından el konulan kripto paralar:

194.775 Bitcoin
833.083 Ethereum
1.400.000 Litecoin
27.600.000 EOS
74.167 DASH
487.000.000 Ripple
6.000.000.000 DOGE
79.851 Bitcoin Cash
213.724 Tether
 
Bu işin belki de en kötü tarafı bu. Merkeziyetsiz projeler söz konusu olduğunda dolandırılmayacağımızın garantisi yok. Paraları toplayıp soluğu Hawaii adalarında alabilirler. Ellerinde Malibu kokteyli, deniz kenarında mis gibi tatil. Yani dikkatli olmak gerekiyor. Her projeye balıklama atlamamak ve risk alırken telafisi olmayacak durumların ortaya çıkmasından kaçınmak gerekiyor. Maalesef ben de küçük de olsa bir miktar kayıp yaşadım. Özellikle bu işe yeni başlayan arkadaşlara bulut madenciliği konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ederim.
 
Bence bu haber asılsız bir haber. Haber kaynağını paylaşmanızı isterim. Çünkü kripto para denilen şey maddi olarak yakalanabilir ve el koyulabilir bir şey değil. Sanki bir sandıkta ele geçirilmiş sahte basılmış para gibi anlatılmış. Hazineye devredilmiş vs ... Komik geldi bana. Kripto paraların hiç birisi maddi olarak ortada yok. Sadece yazılımdan ibaret. Ve bildiğim kadarı ile hiç bir ülke diğer paraları yasallaştırmış da yasal olmayan paralar varmış gibi bir yaklaşımda bulunamaz. O zaman diğer paralar para birimi olarak tanınmış mı ? Yasalarda yer mi almışlar ? Almışlarsa ticarette neden kullanılamıyorlar ? Kripto paranın digital gerekliliklerini yapmamış ancak buna rağmen yapılmış gibi davranıp, kripto para borsalarına bir şekilde sürülmüş ve bunun karşılığında haksız gelir elde etmiş olabilirler. Bu olabilir. Ancak digital karşılığı olmayan bu yakalanmış paralar nasıl olurda hazineye devredilir. O zaman vatandaştan alınan dolandırıcılıkla elde edilen bir geliri hazine kendine alarak suça iştirak etmiş olmaz mı ? Ayrıca hanig ülkenin hazinesinde kripto para birimi ile işlem yapılıyor ? :)
 

Konuyu Görüntülüyor

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,448
Mesajlar
63,542
Kullanıcılar
6,724
Son üye
ㅤㅤㅤㅤㅤㅤ
Geri
Üst