Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Estonya Merkezli Bu Projenin Müşterileri Kripto Dolandırıcılığı İle Bağlantılı

estonya1.jpg

E- Residency programı aracılığıyla Estonya’nın dijital altyapısına uzaktan erişim sağlayan yabancılar, yurtdışındaki kripto para sahtekarlıklarıyla bağlantılı olup, Avrupa’nın en büyük kara para aklama skandallarından birinin ardından Baltık ülkesinin imajını onarmaya yönelik çabaları tehdit ediyor.

Dolandırıcılığa Dikkat
Mali İstihbarat Biriminin geçen hafta yayınladığı bir raporda, müşterilerin varlıklarını geri alamayacakları bir dolandırıcılık faaliyetine atıfta bulunularak, denizaşırı ülkelerde kayıtlı ve Estonya merkezli e- Residency projesi ile ilişkili şirketlerin “birkaç büyük ölçekli çıkış dolandırıcılığına” adlarının karıştığını söyledi.


Yurtdışındaki meslektaşları ile işbirliğine atıfta bulunarak, Estonya firmaları ve e-Residency projesinin müşterileri de “şüpheli ilk kripto para teklifleri ve bunların içindeki büyük meblağların kötüye kullanılması” gibi faaliyetleri organize etmekle bağlantılı oldukları ifade ediliyor.

Rapor, Skype’ın oluşturulmasına yardımcı olan ve İnternet oylamasına öncülük eden 1,3 milyon nüfuslu Estonya’nın dijital özlemlerine gölge düşürüyor. 2014 yılında devlet destekli program başladığından beri 174 ülkeden e- Residency’ye yaklaşık 70.000 dijital kimlik verildi. Bu proje en çok Finlandiya, Rusya ve Ukrayna vatandaşları arasında popüler.


Ülkenin İtibarı Zedeleniyor
Son yıllarda Estonya’nın itibarını zedeleyen kirli para skandalları, bankaların e- Residency hesaplarını kapatması veya Estonya ile iş bağlantıları eksik olduğu için açmayı reddetmesi nedeniyle 2018 zirvesinden aşağı inen programa odaklandı.

Ott Vatter “e- Residency ekibi polis ve FIU ile “birlikte” çalışıyor. Anket tüm dolandırıcıların e- Residency ile bağlantılı olduğunu göstermiyor, ancak dolandırıcılar arasında e-Residency de bulunanlar da var” ifadesini kullanıyor.


Estonya’daki yetkililer daha önce, ikamet etmeyenlerin yurtdışından işlerini yürütmesine izin veren e-Residency isimli programının güvenliğini artırmak ve kötüye kullanımdan kaçınmak için değişikliklere ihtiyacı olduğu konusunda uyardı. Bu arada polis, müşterilerin Bitcoin gibi kripto para birimlerini tutmalarına yardımcı olan ve takas eden şirketleri kısıtladı. Kripto para endüstrisinin öncü ülkelerinden biri olan Estonya, 2017’nin sonlarında AB’de lisans alan ilk ülkeler arasındaydı.

Polis, e- Residency ile “önemli bir bağlantı”nın Estonya kripto sektöründe itibar zedelenmesi riskini artırdığını söyledi. Kripto para hizmetleri sağlayan şirketlerin yaklaşık üçte biri, kripto para hizmet sağlayıcılarıyla ilişkili toplam 554 eski veya mevcut e-Residency ile ilişkili taraf olarak en az bir e- Residency sahibidir. Ağustos ayı itibarıyla, kripto para lisansına sahip 353 şirket vardı, bu sayı geçen yılın sonunda 1.234 idi.
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,259
Mesajlar
61,845
Kullanıcılar
6,697
Son üye
ibrahim6314
Geri
Üst