Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Hem Ekonomik Hem Siyasi DİEM

blockchain-3581920_1280.jpg

Dünyanın yeni gündemi kripto para düzenlemeleri.

Birçok ülkeden ard arda kripto para düzenlemelerinin gerekliliğiyle ilgili haberler gelmeye başladı. Önce ABD, sonra Fransa, Rusya derken bu kervana Estonya gibi küçük bir Avrupa ülkesi de katıldı.

Peki, ne yapmayı amaçlıyorlar?

Kripto para düzenlemelerinin gerekliliği hakkında öne sürdükleri sebepler birbirine benzerlik teşkil ediyor. Düşüncelerini mantıklı bir noktaya dayandırmaları lazım elbette. Bunu yapıyorlar da.

O sebepler arasında terör finansmanı ve kara para aklama başta geliyor. Genel olarak kripto para birimlerinin yasa dışı olarak kullanılmasından şikayet ediyor devletler. Bu konuda haklı olabilirler. Kripto paralar, mevcut ekonomik sistem içinde tam olarak denetlenememesinden dolayı, bu tür illegal işlerde kullanılmaya müsaitler.

Ben, burada hedefledikleri asıl şeyin, kripto paralar üzerinden inşa edilecek yeni ekonomik sistemin hakimiyetini ele geçirmek olduğunu düşünüyorum. Elbette amaç sadece ekonomik üstünlük değil, siyasi üstünlüğü elinde tutma çabası da var. Sonuçta ekonomi siyasetten bağımsız düşünülemez. Ekonomik gelişmeler siyaseti, siyasi gelişmeler de haliyle ekonomiyi etkiler. İkisi kardeştir. Bir üçüncü kardeş daha var. O da kötü kardeş oluyor.

Bu düşünceye nasıl ulaştığımı detaylandırarak ifade etmeye çalışacağım.

Birkaç haftadır, hem bazı köşe yazılarını hem de kripto paralarla ilgili gelişmeleri okuyorum. Daha öncesinde de takip ettiğim isimlerin söyledikleri, tüm bu haberlerle birleşince ortaya bazı sonuçlar çıkıyor benim için.

Dünya gündemini takip etmeyi ve üzerinde fikir yürütmeyi seven biri olarak düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Sonuçta burası bir forum ve dünyayı anlamak için fikirlerimizi belirtip üzerine güzel tartışmalar yapabiliriz. Özellikle, dünyayı kripto paralar üzerinden anlama imkanımız doğmuşken.

Devam ediyorum…

Bu forumda, geçen haftalarda yapılan bazı paylaşımların altına bıraktığım mesajlarda ABD’nin, Diem’i resmi para birimi olarak kabul edip, Diem üzerinden yeni bir Bretton Woods anlaşması imzalamak istediğini belirtmiştim. Bu elbette okuduğum ve görüşlerini beğendiğim bir köşe yazarının düşüncesiydi.

ABD, Diem’i resmi para birimi olarak kabul edip, bir de üzerine O’nu rezerv para ilan eden anlaşmayı yapmayı başarabilir mi?

Bunu başarıp başaramayacaklarını zaman gösterecek. Ancak gerçekleştirmek için çok çaba sarf edecekleri kuşku götürmez.

ABD, elinden kayıp giden ekonomik üstünlüğünü yitirmemek için yeni düzeni kendi çıkarına göre kurmak istiyor. Avrupa’da bu fikrin takipçisi durumunda çünkü o üstünlükten payına düşeni alacak. Yani ABD ile birlikte mevcut pozisyonunu korumaya devam edebilecek. Hayatta kalmak için başka şansları da yok. Hem ABD hem de Avrupa buna mecbur. Ya hep ya hiç durumu söz konusu. Elbette bu yeni anlaşmayı, dünyanın diğer blokunda yer alan güçlü ülkelere de kabul ettirebilmeleri elzem.

Yeni düzenleme haberlerinde, gerekçe olarak kara para aklama ve terör finansmanı öne çıkıyor. Bu sebepleri öne çıkarmalarının ardında, kripto paraları denetleme arzusuyla birlikte, diğer dünya ülkelerini, yapmayı düşündükleri yeni anlaşmayı imzalamaları konusunda sıkıştırma amacı olabilir.

Yeni anlaşmayı imzalamayan ülkeleri terörü desteklemekle suçlayıp kara listeye dahil etmekle tehdit edebilirler. Bu durum çeşitli yaptırımları beraberinde getirecektir. Bu ülkelerin başında Türkiye olacak bence. Yeni ekonomik ve siyasi düzenin kendi çıkarlarına olabilmesi için Türkiye’nin batı blokunun yanında olması önemli olduğundan ilk olarak bizim kapımızı çalacaklardır.

Rusya, Çin hatta İngiltere bu yeni anlaşmaya sıcak bakmayabilir. Bu durum, sert ekonomik ve siyasi mücadelelere yok açabilir. Hatta gelişmeler sıcak savaşa kadar gidebilir. Bu ihtimalin çok düşük olmadığının altı, her fırsatta farklı gazeteci ve düşünce insanları tarafından çiziliyor.

Tüm bunlar gerçekleşmeye bilir. Ancak gerçekleşme ihtimalleri de var. Özellikle Türkiye ile ilgili kısımların nasıl gelişeceğini merak ediyorum.

Kripto paraların dünyanın ekonomik ve siyasi dengesi üzerinde yapabileceği muhtemel etkileri bu platforma taşımak istedim. Sonuçta kripto paralarla ilgili tüm gelişmeler bu platformun konusu olabilir diye düşünüyorum.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, kripto paraların dünya ekonomisine ve siyasetine etkileri üzerindeki düşünceleriniz neler?

Aynı zamanda bu gelişmelerin kripto para dünyası üzerinde de bir takım etkileri muhakkak olacaktır. Hatta çok önemli etkileri olabilir.

Tüm bu haberler ve değerlendirmeler üzerinden devam edelim.

Varsayalım ki, Diem dünyanın yeni rezerv parası oldu ve yapılan düzenlemeler sonucu kripto paraların anonimlikleri ortadan kalktı.

Resmiyete kavuştukları için daha güvenilir olacaklarından dolayı tüm dünyada kabul edilirlikleri artar ve değer mi kazanırlardı yoksa denetlenebilir oldukları için değer kaybı mı yaşarlardı?

Bu durumun Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi önde gelen kripto para birimleri üzerindeki etkisi nasıl olurdu, özellikle değerlerinin Diem’in üzerinden belirlenecek olması nasıl bir etki yaratırdı?

Dolar karşısındaki değerlerini, Diem karşısında da koruyabilirler miydi?

Asıl soru bu işte.

Net anlaşılabilmesi için konuyu etraflıca ele almaya çalıştım. Umarım okurken keyif alırsınız ve bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsınız.

İyi forumlar…

Şuan ki Dünyanın durumuna bakarsak, Amerikanın yeni bir para birimi çıkartıp bunu rezerv para birimi olarak dünyaya kabul ettirmesi imkansıza yakın diyebilirim(şahsi düşüncem).

Buna en başta engel olacak ülke Çin dir.
Çin gibi güçlü bir rakip asla buna izin vermeyecektir, Hem ekonomi hemde ticari güç olarak Çin in gücü tartışılmaz bir durumda bence.

Çin dışında baktığımız zaman yine bu durum olası gözükmüyor, Dünyanın Amerika yönetiminde para biriminden kurtulmak için bukadar uğraştığı ve yaklaştığı bir dönemde böyle birşey kabul edilirmi?
Kesinlikle düşünmüyorum.

Kripto paralar konusunda kesinlikle haklı bir yazı, Denetlenmesi ve kontrol altına alınması gerektiği düşünülüyor ve mantıklı olabilir,
Ama bu konudada yine gücü eline alan ülke tüm dünya piyasasını istediği gibi oynatabilecek ve buda yine bakınca küresel bir sorun.

Bakalım zaman bize neler gösterecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.

İyi forumlar dilerim.

Bakalım bu çekişmeli durumda bizim ülkemiz nasıl bir yol izleyecek.
Kripto paralar konusunda çok geri kaldığımızı ve hızı yakalayamadığımızı düşünüyorum, Umarım bu konuda Diğer dünya ülkelerine yetişebiliriz.

Ben bu konuda bir şeyler yapıldığını düşünüyorum. Sadece açıklanma zamanı gelmedi daha. Belki, 2021 yılı içinde bazı gelişmeler duyarız. Bizimkiler önce yapıyor, sonra da yapacağız diye açıklama yapıyorlar. Halbuki, her şey çoktan hazır edilmiş oluyor.

Ben bu konuda bir şeyler yapıldığını düşünüyorum. Sadece açıklanma zamanı gelmedi daha. Belki, 2021 yılı içinde bazı gelişmeler duyarız. Bizimkiler önce yapıyor, sonra da yapacağız diye açıklama yapıyorlar. Halbuki, her şey çoktan hazır edilmiş oluyor.
Umarım Haklısınızdır, Gelişen dünyanın en önemli fırsatlarından birisi bu kripto paralar.
Bu gelişimi ilk yakalayan ülkeler gelecek dünya ekonomisinde büyük adımlar atabilecek güce sahip olabilirler diye düşünüyorum

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,182
Kullanıcılar
6,690
Son üye
argrn
Geri