Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

KOTON Halka Arzı

Theleoncoin

Korgeneral
Moderatör
images (3).jpg

SPK tarafından 25.04.2024 tarihinde yayınlanan bülten ile 2 yeni şirketin halka arzına onay verdi. 2 Büyük şirketin onay aldığı arz takvimindeki ilk şirket ise KOTON Mağazacılık A.Ş oldu.

Koton hazır giyim ve tekstil ürünleri üzerine binlerce online ve reel olarak perakende sektöründe olan önemli bir şirket konumunda yer allıyor.

Halka Arz Detayları
  • Bist Kodu: #KOTON
  • Fiyat: 30,50 TL
  • Lot Adedi: 136,600,000 TL
  • Arz Büyüklüğü: 4,1 Milyar TL
  • Dağıtım Şekli: Bireysele Eşit Dağıtım
Halka Arz Kullanım Yerleri
  • Yurt içi-dışı mağaza ve depo yatırımları, yenileme, otomasyon ve teknoloji yatırımları: %30-40
  • Net İşletme Sermayesi:%60-70
  • Talep toplama tarihleri: 30 Nisan- 2 Mayıs - 3 Mayıs
  • katılım endeksine uygun
  • Yurt içi bireysele ayrılan lot: %84,5 - 115,427,000 Lot.
Halka arz detayları : https://kurumsal.koton.com.tr/halka-arz/
Detaylar geldikçe yazımız düzenlenecektir.

Katılım Sayısına göre Düşebilecek Lot Sayısı:
2 Milyon katılım 58 Lot-1,770 TL
2,5 Milyon katılım 46 LOT-1,403 TL
3 Milyon katılım 39 Lot-1190 TL
3.5 Milyon katılım 33 LOT- 1006 TL
4 Milyon katılım 29 LOT - 885 TL

3 Milyon üzeri katılım olacağını düşünüyorum ancak az talep eden kişilerde olabileceğini düşünüerek 50 Lot talep yeterli olacaktır

Son düzenleme:
Çok iç açıcı görünmedi bana açıkçası. Eski çalışanlarından da çok tanıdığım var, kurum içi işleyişi ve saçmalıkları biliyorum. Muhtemelen halka arz bir zorunluluk olabilir günümüz şartlarında. Her ne kadar giyim sektörü varlığını sürdürse de mevcut ekonomi de fazla fazla alma olayı kapandı cirolar düştü, yüklü kira ödemeleri, elektrik personel vs maliyetleri.

Muhtemelen şirket bir dönüm noktasında ama ben şahsen içeriden baktığımda gördüğüm koordinesiz bir isleyisti. Markaya birşey demiyorum yanlış anlaşılmasın. Operasyon kısmını hiç beğenmemiştim. Aynı ürün sürekli başka biryerlere naklediliyordu. Hatta bir ürünün 4 il dolaştıktan sonra çıktığı mağazaya geri döndüğünü gördüm. :)

Çok iç açıcı görünmedi bana açıkçası. Eski çalışanlarından da çok tanıdığım var, kurum içi işleyişi ve saçmalıkları biliyorum. Muhtemelen halka arz bir zorunluluk olabilir günümüz şartlarında. Her ne kadar giyim sektörü varlığını sürdürse de mevcut ekonomi de fazla fazla alma olayı kapandı cirolar düştü, yüklü kira ödemeleri, elektrik personel vs maliyetleri.

Muhtemelen şirket bir dönüm noktasında ama ben şahsen içeriden baktığımda gördüğüm koordinesiz bir isleyisti. Markaya birşey demiyorum yanlış anlaşılmasın. Operasyon kısmını hiç beğenmemiştim. Aynı ürün sürekli başka biryerlere naklediliyordu. Hatta bir ürünün 4 il dolaştıktan sonra çıktığı mağazaya geri döndüğünü gördüm. :)
Hocam her yerde olduğu gibi bu alanda da liyakat sıfır personel hor görülüyor hem işveren hemde halk tarafından çalışanın mutlu olmadığı hiç bir işletme büyüyemez ve kar edemez koton geçen yılda onay bekleyenler arasındaydı. genellikle yenileme ve yeni ürün alımında kullanım yapacaklarmış beni korkutan lot adedi eğer kurumsala çok verirse bireyselin işi zor 4-5 tavan belki olur yinede en az 3 hesaptan girecem

Hocam her yerde olduğu gibi bu alanda da liyakat sıfır personel hor görülüyor hem işveren hemde halk tarafından çalışanın mutlu olmadığı hiç bir işletme büyüyemez ve kar edemez koton geçen yılda onay bekleyenler arasındaydı. genellikle yenileme ve yeni ürün alımında kullanım yapacaklarmış beni korkutan lot adedi eğer kurumsala çok verirse bireyselin işi zor 4-5 tavan belki olur yinede en az 3 hesaptan girecem
Hocam duruma yakınlık derecemi buradan açıklamak istemiyorum ama kurumsal anlamda birçok firma çalışma saatlerine büyük önem veriyor. Çıkışın 15 dakika gecikince çalışma saatlerini düzenliyor ki bakıldığında uzun vadede mahkeme olaylarından kaçınmak için güzel bir yol. Ancak kotonun iş kanunu ihlaline yönelik başında sonuclanmis ve süregelen davaları var. Örnek mağaza saat 9 da kapanıyor. Biz 9 da çıktım ama çalışanlar içeride tüm rafları saat 9 buçuk 10 a kadar anca düzenliyor. Bunun fazla mesaisi sorulduğunda, mağaza kapandığı anda işinizi bitirseydiniz çıkabilirsiniz, bu sorun sizlik bizlik değil gibi cevaplar alıyorlar. Mağazadan mal çalınıyor, çalışanın priminden kesiliyor ki o kişinin o kadar insanı takip etmesi mümkün bile degil. Yani işe başlarken maaş+ sigorta+ hedef tutarsa prim deniyor ama ben çok cüzi meblağlar hariç prim alanına denk gelmedim. Elbette vardir. Ama hep çalınan ürünlerin bedeline kesilmisti. Yeterince personel çalıştırma, sonra da primden kes. Neyse çok konustum.İş kanunu ihlaline yönelik davalarda istinaf falan derken 3 yıl civarı sürüyor. Sizin dava açtığınız meblağ pul oluyor. Bu sebeple de çok umursadiklarini düşünmüyorum.

Ben çok kurumsal şirket gördüm. Hani iyi yönde de olsa isimlerini burada zikretmeyecegim. Ama oersonelcilik başka birşey.

Hocam duruma yakınlık derecemi buradan açıklamak istemiyorum ama kurumsal anlamda birçok firma çalışma saatlerine büyük önem veriyor. Çıkışın 15 dakika gecikince çalışma saatlerini düzenliyor ki bakıldığında uzun vadede mahkeme olaylarından kaçınmak için güzel bir yol. Ancak kotonun iş kanunu ihlaline yönelik başında sonuclanmis ve süregelen davaları var. Örnek mağaza saat 9 da kapanıyor. Biz 9 da çıktım ama çalışanlar içeride tüm rafları saat 9 buçuk 10 a kadar anca düzenliyor. Bunun fazla mesaisi sorulduğunda, mağaza kapandığı anda işinizi bitirseydiniz çıkabilirsiniz, bu sorun sizlik bizlik değil gibi cevaplar alıyorlar. Mağazadan mal çalınıyor, çalışanın priminden kesiliyor ki o kişinin o kadar insanı takip etmesi mümkün bile degil. Yani işe başlarken maaş+ sigorta+ hedef tutarsa prim deniyor ama ben çok cüzi meblağlar hariç prim alanına denk gelmedim. Elbette vardir. Ama hep çalınan ürünlerin bedeline kesilmisti. Yeterince personel çalıştırma, sonra da primden kes. Neyse çok konustum.İş kanunu ihlaline yönelik davalarda istinaf falan derken 3 yıl civarı sürüyor. Sizin dava açtığınız meblağ pul oluyor. Bu sebeple de çok umursadiklarini düşünmüyorum.

Ben çok kurumsal şirket gördüm. Hani iyi yönde de olsa isimlerini burada zikretmeyecegim. Ama oersonelcilik başka birşey.
Aynı konu hocam şirket büyüdükçe mağaza başlarına koyduğu kişilerin kalitesi düşüyor bu şirkete zarar veriyor ama şirket göz ardı ediyor online mağazasında bile bir çok sıkıntı var buda tamamen ülkemizde alışagelmiş liyakatsızlıkten kaynaklanıyor. Buda uzun vadede şirketleri zora sokuyor yöneticisine sorsanız personel memnuniyet anketleri yapar ama personel görmeden mağaza müdürü doldurur şirket yöneticileri sadece yıllık karlara bakar eğer bir mağaza çok kötü sonuç verdiyse oraya yönelir. Bir çok markada bu sıkıntı var kaliteyi ürün kalitesi yada lezzeti olarak görüyorlar ama kalite logodan, mağaza yapısına çalışana personelin memun olması ve etmesine kadar detaylı bir şeydir bunun farkında değil bir çok kuruluş

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,181
Kullanıcılar
6,690
Son üye
argrn
Geri